Hudba v českých krajinách v dobe Karla IV.
Zdroj obrázku: Supraphon
K výročiu kráľa Karla IV. (700 rokov) vychádza v jednom komplete nahrávka zachytávajúca hovorené slovo aj ukážky pôvodnej stredovekej hudby tak, ako znela v českých krajinách v čase vlády nášho najvýznamnejšieho panovníka.
Vlastný životopis, vyhotovený Karlom IV. pod názvom Vita Caroli, je ako literárny autoportrét v európskej stredovekej literatúre ojedinelým dielom. Výnimočnosť autorovej osobnosti spočívala už v tom, že na rozdiel od svojich súčasníkov na európskych trónoch, ktorí nevedeli čítať ani písať, bol Karol Luxemburský človekom nesmierne vzdelaným, vyštudoval parížsku Sorbonne a plynule hovoril aj písal v piatich európskych jazykoch.
Svoje zo správy chápal kráľ Karol IV. v duchu teórií sv. Augustína ako službu a v súlade s tým sa snažil vykonávať aj svoje „remeslo kráľovské“. Bohaté životné osudy a skúsenosti z mladosti sa rozhodol zachytiť preto, aby postavil pred oči svojich nástupcov „zrkadlo kniežacie“, teda akési výchovné resumé búrlivých dobrodružstiev, prekladaných teologicko-mravnými úvahami.
Píše tiež nesmierne zaujímavo o svojich vešteckých schopnostiach. Jan Kačer číta Vlastný životopis v dokonalom súzvuku s Karlovým vynikajúcim dielom literárnym, historiografickým aj vladárskym.
Na toto slávnostné čítanie nadväzuje rekonštrukcia hudobných kompozícií mnohotvárnej podoby hudby doby Karlovej, pre ktorú je charakteristické dynamické prenikanie nových výrazových štruktúr. Štýl hudby komponovanej v parížskej katedrále Notre Dame či podoba tzv. Ars Nova a hudby talianskeho Trecento zdomácneli v Čechách v kratších piesňových formách, obľúbených v kláštoroch, medzi študentmi a klerikmi, pre svoj energický modálny rytmus a muzikantské pohrávanie s jednotlivými hlasmi.
Prenikol aj do tanečnej a populárnej hudby, študentských kolied a svetských milostných piesní. Pozoruhodná demokratickosť hudobnej kultúry doby Karlovej sa prejavuje aj v piesňach duchovne lyrických, v ktorých sa presadzovala vedľa latinčiny čoraz viac Čeština.
Súbory Symposium musicum a Pražskí madrigalisti predstavujú túto mnohotvárnu podobu stredovekej hudby a piesní s dobovými nástrojmi v zasvätenej interpretácii.
Poklady z archívu Supraphonu: čítanie z výnimočného literárneho diela najvýznamnejšieho českého panovníka, sprevádzaná hudbou a spevom piesní, ktoré mohol Karol IV. počuť v chráme i na hostinách.
Vydavateľstvo: Supraphon