Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Václav Neckář: Verím, že moji anjeli bdejú

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 29.01.2015

Mezi svými je príznačný názov pre najnovší album populárneho českého speváka Václava Neckářa. Zaujímavé je, že ide o úplne prvý „neckářovský“ vianočný album.
Václav Neckář: Verím, že moji anjeli bdejú
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

I keď, vlastne jedinou, skutočne vianočnou nahrávkou na ňom je song Ježíšku z dávných dní. Nálada albumu však úžasnou muzikou a báječnými textami strhne každého.

Zamyslenie, rozjímanie, spomienky... to všetko môžete vďaka hudobnej novinke zažiť. Václav Neckář spolu so svojím bratom Janom a skupinou Bacily i vystupuje. S dvojicou bratov sa vo vydavateľstve Supraphon porozprávali predovšetkým o novom albume, no prvá otázka smerovala k Vaškovmu zdravotnému stavu.

Ako sa máte?
V. N.: Snažím sa. Dokonca na koncertoch už medzi pesničkami aj moderujem, hoci ma Honza musí ešte občas opraviť.

V novembri ste absolvovali 10 koncertov, to je asi dosť náročné...
J. N.: Viete, my sme v časoch našich začiatkov absolvovali aj 35 koncertov mesačne, niekedy dva za deň. Toto je prechádzka ružovou záhradou.
V. N.: Pre mňa sú práveže horšie koncertné pauzy. To máte totožné, ako so starým autom. Keď ho naštartujete, ide. Problém nastáva po dlhšej pauze. Koncertovanie ma nabíja energiou, zbožňujem publikum, nikdy v ňom nebýva núdza o úsmevné momenty. V lete dosť často koncertujeme na námestiach a publikum vždy chce, aby sme na pravé poludnie zahrali i Půlnoční.

Honzo, máte dospievajúceho syna. Asi cez neho sa na vašom novom albume ocitol i detský spevácky zbor Pueri gaudentes, je to tak?
J. N.: Je to pravda. On v tomto zbore kedysi spieval. Teraz má sedemnásť a už tu nespieva. Hlasovo by nezodpovedal potrebám zboru... skrátka už vyrástol.

Václave, už je to päťdesiat rokov, čo spolupracujete s vydavateľstvom Supraphon. A k tomuto výročiu ste dostali i medailu...
V. N.: Presne tak. Pražská mincovňa sa s firmou Supraphon dohodla a výsledkom je táto krásna záležitosť (s pýchou ju ukazuje). Dokonca je dostupná v dvoch variantoch – moja tvár je razená v striebre, i v zlate.
J. N.: Takže zlatý Vašek i strieborný Vašek. A aký je v skutočnosti? To nik netuší... (smiech)

Dohliadali ste na vašu podobizeň na minci?
V. N.: Áno, ale nebolo to príliš nutné. Jaromír Švejdík, autor výtvarného návrhu, ma pozná a veľmi dobre vie, ako vyzerám. Výsledok hodnotím veľmi kladne.

Spomeniete si ešte na vaše prvé nahrávky pre Supraphon?
V. N.: Úplne prvú pesničku pre Supraphon som nahrával v štúdiu na pražských Kobylisiach, pôvodne to bolo Klicperovo, dnes Salesiánské divadlo. Pán dirigent Votruba ma vtedy prizval k spolupráci s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu. Tá pesnička sa volala Ze soboty na neděli, no všetci ju poznajú ako I vám jednou bylo sedmnáct. Jej autormi sú Mojmír Smékal a Ivo Fischer. Keď som ju nahral, pán dirigent mi hovorí: „Počkajte, mám tu ešte jednu.“ Sadol si ku klavíru a začal hrať Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. Takže hneď na mieste som naspieval rovno aj druhú skladbu. Písal sa 3. máj 1965.

A obe pesničky sa okamžite stali obrovskými hitmi...
V. N.: Áno, a vyšli aj na mojom prvom albume. Bola to vlastne taká výberovka – vtedajší riaditeľ Supraphonu Šeda na ňu vybral moje najväčšie hity. Album sa volal: Václav Neckář zpívá pro mladé.

Václav Neckář – Ježíšku z dávnych dní

Po necelých 50. rokoch vydávate svoj prvý vianočný album. Prečo ste s jeho vydaním tak dlho otáľali?
J. N.: Nie je to tak, že by Vašek nikdy predtým nič vianočné nenahral. Už v šesťdesiatych rokoch s Martou Kubišovou, Karlom Štědrým, Karlom Hálom, Evou Pilarovou, Helenou Vondráčkovou, Milanom Chladilom a Karlom Černochom naspieval koledy pre televízny cyklus Píseň pro Rudolfa III., neskôr sme pre neho s Edom Krečmarom napísali vianočnú pieseň Štědrý den. Čisto vianočných vecí ale bolo skutočne pomenej. Aj preto sme sa myšlienkami na vydanie vianočného albumu až doposiaľ nezapodievali. Nakopla nás Půlnoční. Uvedomili sme si, že Marta Kubišová, Karel Gott i Helena Vondráčková majú na konte už niekoľko vianočných albumov. Zhodli sme sa, že aj Václav by pre svojich fanúšikov mohol nahrať niečo k Vianociam a spríjemniť im tak sviatočné chvíle.
V. N.: No a nakoniec sme mali toľko úžasných piesní, že Půlnoční sa na dosku ani nezmestila.

O vianočnom albume ste hovorili už minulý rok, no nakoniec ste dátum vydania posunuli...
J. N.: Pôvodný zámer bol trochu iný a nekorešponduje s výsledkom. Mali sme pripravených päť alebo šesť nových pôvodných piesní a tie sme chceli doplniť coververziami osvedčených hitov a vianočných hitov typu Purpura. Keď tieto pôvodné piesne počul Dušan Neuwerth, ktorého som k spolupráci prizval, zámer sa zmenil. Dušan usúdil, že by stálo za to nahrať album z čisto pôvodných piesní. Tak sme si dali na čas a vydanie albumu odložili. A dobre sme urobili. Zrazu sme mali tridsať krásnych pôvodných piesní, takže bolo z čoho vyberať. Snáď si tam každý jeden človek nájde to svoje.

Album sa volá Mezi svými a ja mám pocit, že vaša „rodina“, okruh spolupracovníkov a priateľov sa neustále rozrastá...
V. N.: Áno, rozrastá, a čo sa napríklad samotných autorov týka, generačne by podaktorí z nich mohli byť našimi vnukmi či vnučkami. A napísali naozaj krásne melódie a texty. Nakoniec si aj tak myslím, že nejde o tradičný vianočný album. Skôr ho vnímam ako impulz k zamysleniu. Album je výnimočný i tým, že obsahuje texty troch detí významných textárov, ktorí sa už žiaľ na albume nemohli podieľať.
J. N.: Oslovili sme i osvedčených spolupracovníkov, napríklad Eduarda Krečmara či Zdeňka Rytířa. Zdeněk nám sľúbil dva texty, no bohužiaľ zomrel. Jeho manželka Helenka nám ale prezradila, že o písanie textov sa pokúša aj ich dcéra Ája. Ponúkol som jej teda otextovať celkom ťažkú melódiu a výsledkom som nadšený. Jedná sa o pesničku Pomíjivá. S Honzou Fischerem, synom Iva Fischera, sa poznáme už roky a vedeli sme, že sem-tam niečo napíše. Nakoniec nám poslal dva texty, Andělé strážní a Za všechny blízké. A s Václavom Koptom, synom Pavla Koptu, sme vstúpili do spolupráce cez Supraphon. Pesničky Jsou s námi a Hlídá je Bůh sú nádherné. Takže deti slávnych otcov sa, podľa môjho názoru, vydali tým správnym smerom.
V. N.: Celé je to skutočne symbolické. Za tých, ktorí už medzi nami nie sú, s nami spolupracovali ich potomkovia. A Alenka svoj text k piesni Pomíjivá venovala svojmu otcovi Zdeňku Rytířovi.

Mezi svými – vznik albumu

... ale určité veci majú svoje pokračovanie, a to práve v deťoch. O tom je napríklad pesnička Ježíšku z dávných dní. Spievate v nej, že ste ako dieťa milovali Vianoce – tak isto ako neskôr váš syn, potom jeho syn, až sme sa dostali k vnúčatám...
V. N.: To je pravda. Ale štyri vnúčence má zatiaľ iba Honza. No, čo nie je, môže byť. J. N.: Text Eduarda Krečmara je v zásade o nás dvoch. On nás pozná veľa rokov a vie o nás mnoho. Mimochodom, práve on nám napísal text k piesni My to spolu táhnem dál.

Na albume sa niekoľkokrát objavuje motív anjelov. Máte pocit, že nad vami bdejú? V. N.: Dúfam! Verím, že okolo mňa je niekoľko anjelov, ktorí na mňa ustavične dávajú pozor. A budú v tom i pokračovať. Zabrzdia ma, keď budem chcieť spraviť niečo zlé, a naopak pomôžu mi robiť veci lepšie.
J. N.: Na mňa dozerajú určite. Som o tom presvedčený. Veď sa na mňa pozrite! (smiech) Ale vážne: myslím si, že každý má svojho anjela. Ide len o to, či ho dotyčný počúva alebo nie.

Václave, veľká vec: po prvý raz v živote ste naspievali regulárny duet Martou Kubišovou...
V. N.: Je to naozaj zvláštne, že sme nikdy predtým žiadny duet nenaspievali. Mohlo by sa zdať, že v Golden Kids sme nejaký mali, no tam to bolo väčšinou tak, že jeden z nás mal sólo a ostatní mu robili krovie. Alebo sme spievali všetci traja dohromady. Stalo sa to až teraz a mám z toho ohromnú radosť. Boban Ondráček svojho času tvrdil, že naše hlasy k sebe priveľmi nepasujú. No myslím si, že čas všetky hrany vybrúsil a výsledok dopadol veľmi dobre.

Stretli ste sa spolu počas nahrávania?
V. N.: Stretli, hoci každý z nás nahrával svoju časť osamote. Boli sme tam ale prítomní obaja.

Bol to nostalgický zážitok? Spomínali ste aj na vzájomné a dávnejšie spolupráce? V. N.: Bol, hoci my si i v súčasnosti sem tam niečo zaspievame. Predovšetkým na Letní scéne Divadla Ungelt, ktoré sa stalo Martinou domovskou scénou. A občas zavíta do našich programov aj ako hosť.

Václav Neckář – Andělé strážní

Čím sa odlišuje album Mezi svými od vášho predchádzajúceho albumu Dobrý časy? J. N.: Dobrý časy je vyložene autorský album Jaromíra 99 a Dušana Neuwertha. Na albume Mezi svými sa podieľalo oveľa viac autorov, vďaka čomu je celá nahrávka skutočne pestrá. A nie je ani štýlovo uzavretá ako Dobrý časy. Takže ide o album celkom odlišný, čo je samozrejme dobre. Tak to má byť.
V. N.: Dramaturg i producent albumu Dušan Neuwerth vybral veci, ktoré sme následne nahrali. Výber bol namojveru zložitý a dokonca neprešli ani niektoré Honzove veci!
J. N.: Teraz to vyznelo tak, ako by boli úplne hrozné! (smiech) Faktom je, že vo finále sa stretlo hneď niekoľko kvalitných piesní a bolo potrebné, aby výslednú dramaturgiu urobil iba jeden človek. Nechali sme to na Dušana, ktorý na albume nemá žiadnu vlastnú pesničku. Vyradil z neho dve veci.

A nakoniec ste mu to odsúhlasili?
J. N.: Áno. Uznal som, že sa viac hodia na iný album.

Čo sa stane s piesňami, ktoré zostali navyše?
J. N.: To záleží od úspechu tohto albumu. Pokiaľ bude mať Supraphon záujem, aj na budúci rok sú predsa Vianoce.

Dlho dlho nič a odteraz sa budeme môcť každé Vianoce tešiť na nový album? V. N. + J. N.: (smiech) To určite nehrozí. Teraz by sme veľmi radi predstavili album Mezi svými našim fanúšikom na koncertoch.

Linky: SUPRAPHONLINE Hudobny.sk


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Spoločnosť A-solutions podniká v dvoch oblastia...
Repas turbodúchadiel, servoriadení, vzduchových...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsa...

Hľadáme do novootvoreneho Hotela v Senci manažé...
Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...
Hľadáme partiu stolárov

193 300.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 176 m2
41 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 65.50 m2
79 990.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 495 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Ľudia najčastejšie konzumujú kravské mlieko, no aj iné mlieka obsahujú veľmi prospešné látky, napríklad kozie, ovčie, ťavie či konské mlieko.
pred 3 rokmi
Od 22. apríla sa zapojíme do týždňa na podporu zaočkovanosti. Na Slovensku sa začalo so systematickým celoplošným očkovaním koncom štyridsiatych rokov minulého storočia.
pred 4 rokmi
Dej filmu zasadený do roku 2159, kedy veľmi bohatá časť obyvateľstva žije na umelo vybudovanej kozmickej stanici Elysium, zatiaľ čo zvyšok populácie na preľudnenej a spustošenej Zemi.
pred 4 rokmi
Mapuje vzťah rodičov od jeho začiatku, odhaľuje problémy v komunikácii medzi mužom a ženou a pozoruje, ako sa problémy rodičov odrazili v živote jeho sestier.
pred 4 rokmi
HPC je skratkou Heico Performance Car, ktorá kombinuje individualizačný program Heico Sportiv pre Volvo V40 s niektorými špeciálne vyvinutými výkonnými komponentmi.
pred 5 rokmi
Ministerstvo financií chce licenčnú zmluvu so spoločnosťou Microsoft podpísať iba na 12 mesiacov namiesto pôvodne plánovaných 36 mesiacov.
pred rokmi
Film odkrýva dobrodružstvo dvoch chlapcov - Ellisa a jeho kamaráta Neckbona. Tí sa stretávajú s mužom, ktorý si hovorí Mud a schováva sa na brehu v zátoke rieky Mississippi.
pred 3 rokmi
Ide o efektívny nástroj pre študentov, rodičov a školy, s ktorým môžu pracovať pri výbere ďalšieho štúdia, alebo povolania.
pred 3 rokmi
Pravdou je, že takúto knihu ste ešte nečítali. Mysteriózna, dojímavá a unikátna v mnohých ohľadoch. Príbeh je natoľko zamotaný, že do posledných stránok nebudete vedieť, ako sa osudy postáv skončia.
pred 3 rokmi
Dievčatá, chlapci ale aj dospelí. Všetci si prídu na svoje s touto knižnou nádielkou. Zdokonaľte sa v angličtine, pátrajte po žltom kufríku alebo prežite Šialene šialené prázdniny.

 
 
 

Dara Rolins má nový album - ETC
Dočkali sme sa a je fantastický!
Dara Rolins má nový album - ETC
Dara Rolins má nový album - ETC
Dočkali sme sa a je fantastický!
Dara Rolins má nový album - ETC
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Ak milujete skvelú hudbu, tak máme pre vás super novinku.
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Ak milujete skvelú hudbu, tak máme pre vás super novinku.
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Nový album IVANA MER Early Works
Prečítajte si viac o tomto albume.
Nový album IVANA MER Early Works
Jedna z najúspešnejších českých skupín Chinaski vydáva nový albumNení nám do pláče.
Produkcie sa opäť ujal Greg Haver, ktorý stojí i za mimoriadne úspešnou poslednou nahrávkou Rockfield.
Jedna z najúspešnejších českých skupín Chinaski vydáva nový albumNení nám do pláče.