Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

The Paranoid: Svetom hýbu mladí ľudia

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 18.03.2014

Poctivá muzika ešte nezomrela. Stačí, ak si vypočujete nový album skupiny The Paranoid a pochopíte, že stále existujú muzikanti, ktorých to baví.
The Paranoid: Svetom hýbu mladí ľudia
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Poctivá muzika ešte nezomrela. Stačí, ak si vypočujete nový album skupiny The Paranoid a pochopíte, že stále existujú muzikanti, ktorých to baví.

Napriek tomu, že to s presadzovaním sa nemajú ľahké. So spevákom a textárom skupiny The Paranoid Igorom Belajom sme sa bavili nielen o ich aktuálnom albume SEDEM a nadchádzajúcom turné, ale aj o stave slovenského šoubiznisu, ako takého...

Koncom minulého roka ste sa „ocitli na psychiatrii“ – nemáte niekedy pocit, že tam speje celý slovenský šoubiznis?
Ja osobne ten pocit mávam veľmi často. Celý slovenský šoubiznis mi príde ako fraška, veci u nás strácajú úroveň, programy v televíziách a rádiách strácajú aj úroveň aj hanbu. Osobne mám rád umenie každého druhu, ale u nás sa začalo diať to, čo som dúfal, že sa diať nezačne. Celebritami sa v našej krajine stávajú plytkí, hlúpi a obmedzení ľudia, ktorí vyšli z nejakej reality show, ktorých je tu viac ako múch okolo melónu, sú promovaní denníkmi, týždenníkmi, televíziami a priznajme si, zarábajú viac ako herci v národnom divadle, z čoho sa osobne veľmi smejem. Ocenenia u nás vyhrávajú speváci a speváčky, ktoré pomaly ani nedokážu zaplniť malý club a to je tým, že za nich hlasujú ľudia, ktorí koncerty ani nenavštevujú. Podľa mňa slovenský šoubiznis pomaly ale isto padol na dno a smeruje do blázinca hlavne preto, že sa prehliadajú mladí ľudia a nie sú vnímaní ako budúcnosť tohto národa.

Pýtam sa preto, lebo mám pocit, že aj v slovenskej hudbe sa všetko točí okolo toho istého. Mám strach, že otvorím chladničku a vybehne na mňa Zuzana, alebo Kuly. Prečo počuť stále iba o tých istých?
Pretože nikto nepodporuje mladú tvorbu a mladé talenty davovo. Snažia sa udržať stále na scéne iba to čo tu už roky je a novému nedávajú priestor zámerne. Nerozumiem tomu, prečo to tak je, ale samozrejme ma to štve, lebo mladí ľudia hýbu svetom. A my, mladé kapely neplánujeme vytlačiť staršie kapely zo scény. Vážime si ich a im fanúšikovia ubúdať predsa nebudú, zato nám by mohli pribúdať úplne iným tempom. Pamätám si dobu, keď som s z rádia náhodne mohol vypočuť napríklad INEKAFE, nevedel som čo to je ale zaujalo ma to a tak som po tom pátral, vtedy dobré kapely mali možnosť zaujať dav a byť poriadne prezentované rádiami. Dnes táto možnosť už nie je a preto sa všetci snažíme koncertami získavať si viac a viac ľudí ale je to pomalá, dlhá a ťažká cesta keďže nás nepodporuje žiadne médium.

Vaše meno sa neobjavuje v každom zábavnom programe, či v rotáciách každého rádia, skôr naopak. Je ťažké dať o sebe vedieť a predrať sa k fanúšikom „pomedzi stálice“?
Je to veľmi ťažké, nikdy som si nemyslel, že to bude až takto náročné. Sme malý trh, nie je tu veľa festivalov a aj tie čo sú strácajú návštevnosť, pretože dookola točia iba tie isté veľké mená z našej krajiny a ľudia sú už toho presýtení. Ale keby rádiá podporovali slovenskú hudbu, aj mladú a úspešnú, ale aj kapely ktoré sú tu už zabehnuté a keby ich hrali často, tak pre kapely by to bol záväzok aby viac makali, aby dávali viac kvalitných skladieb von a potom by to napríklad aj na festivaloch vyzeralo celé úplne inak. Ale nerozumiem tomu, prečo u nás je tlačená z rádií iba zahraničná hudba a potom na festivaloch keď prídu slovenskí interpreti, tak sa všetci čudujú, že neprišlo viac ľudí. Našim novodobým médiom je YOUTUBE, to všetci vieme, ale keby sme chceli hudbou osloviť aj strednú a staršiu generáciu, sme takmer bez šance. Je to veľký boj v tejto krajine keď kapela robí vážnu hudbu ako my a nesnaží sa upútať len nadávkami alebo primitívnosťami, čím sú tu davy ľudí dlhodobo kŕmené a „zabávané“. Ale som si istý, že ľudia si vždy vyberú len z toho, čo je im ponúknuté. Tak isto ako keď prídete do reštaurácie kde nerobia pizzu. Tým pádom si tam pizzu proste nedáte a ani na ňu nemáte chuť, lebo vidíte inú ponuku. To isté by boli aj rádia keby...

Napriek všetkému máte na trhu už tretí album. Prečo Sedem, keď tretí? Ja som v textoch našiel odkazy na sedem hriechov – je to ten dôvod a je to ten jediný dôvod?
Je to aj tento dôvod, ale dôvodov je ešte viac. Číslo sedem pre nás pri tomto albume znamená veľmi veľa. Okrem toho, že je to šťastné a magické číslo, má pre nás oveľa hlbší význam. Je to presne 7 rokov, čo robíme vlastnú hudbu a po 7 rokoch nás vzalo pod svoje krídla i najväčšie hudobné vydavateľstvo v Česko-Slovensku Universal Music Group. Tento album je zároveň aj akýmsi prelomom toho, čo bolo a toho, čo nás čaká. Číslo 7 vyjadruje aj nový začiatok. Keď sme do niektorých skladieb nahrávali spevácky zbor, vôbec sme nevedeli koľko príde ľudí. Nakoniec prišlo 7 dievčat a nás spievalo 7 chalanov. Ako náhle sme si toto všetko uvedomili, sme neváhali ako sa album pomenujeme. Zaujímavosťou je aj to, že na obale albumu pracovalo presne 7 grafikov a posielali svoje návrhy. Najviac nás zaujal siedmy v poradí a to talentovaný Michal Hladík, ktorý má vlastnú grafickú značku a tá sa na počudovanie volá THE SEVEN BLOOD ART. To nás dostalo už úplne ? Trochu priveľa náhod nie?

Materiál na album vznikal naozaj dva roky?
Nie, vždy keď donahrávame nejaký album dávame si minimálne pol roka oddych od tvorenia, aby sme nabrali do hlavy nové myšlienky, nápady a podobne. Podľa toho aké máme obdobie čo sa týka koncertovania a vyťaženosti začíname postupne dávať zo seba von ďalšie nápady a postupne ich skladať na spoločných skúškach. Album SEDEM začínal vznikať zhruba pred rokom, ale intenzívne sme sa mu začali venovať až po konci leta 2013.

Na druhej strane ma prekvapili informácie, že nahrávať ste začali až tento rok a za dva mesiace bol album vonku. Predpríprava musela byť naozaj mimoriadne precízna...
Áno, do štúdia sme šli pripravení a priznávame, že veľa skvelých nápadov a zopár textov vzniklo aj priamo v štúdiu ako je už u nás zvykom. Ale s vydavateľstvom sme si dopredu naplánovali všetky dôležité termíny, ktoré sa nám aj podarilo splniť, takže všetko bolo dopredu premyslené, inak by to asi nešlo. A v neposlednom rade musím pochváliť prácu Mateja Turcera, u ktorého sme album SEDEM nahrávali, aj vďaka nemu je taký, aký je, produkčne a zvukovo sa na ňom podieľal práve on. S jeho prácou sme najviac spokojní, je to veľký talent.
The Paranoid - Neviem ti povedať nie

Je úžasné, že spievate po slovensky. Angličtina vás neťahá, vraj sa v nej lepšie spieva?
V Angličtine sa spieva najlepšie podľa mňa. Každé jedno slovo sa tam dá ťahať alebo skracovať, či sekať, spevák si tam môže robiť čo sa mu len zachce a keď napíše dejovo čokoľvek, znie to dobre. To v slovenčine nehrozí. Ale my sme Slováci, chceme hrať pre Slovákov a Čechov a naše krajiny, takže nás angličtina ani nič iné absolútne nezaujímajú. Naučil som sa písať piesne v našom jazyku a myslím, že to má u ľudí väčší úspech, pretože mne záleží na tom aby mi ľudia verili to čo spievam a aj rozumeli odkazu našej hudby.

Vďaka slovenským textom, ste však „dostupnejší“ širšej skupine publika a môžete tak zanechávať zrozumiteľnejšie odkazy. A pokiaľ som počúval, tak vo vašich textoch je presne mierených odkazoch. O čom najzávažnejšom ste spievali?
Asi o smrti, trápení alebo nespravodlivosti. Ale snažím sa neutápať iba v takýchto myšlienkach. Ľudia potrebujú síce počuť o týchto veciach, lebo sa to týka každého jedného z nás, ale textovo album vždy ladím do rôznych tematík, aj dosť povzbudzujúcich lebo nemám v záujme ľudí deptať. Ale realita je často krutá a ja rád spievam o realite alebo o veciach, ktoré sa týkajú väčšiny z nás a ktoré sme si aj prežili.

Ale predpokladám, že ani poriadna rocková kapela sa nevyhne nejakej pesničke s patetickým textom o láske, alebo?
Láska vždy bola, je, aj bude základnou inšpiráciou pre umelcov. Ja o láske spievam, ale tieto piesne píšem inak ako väčšina umelcov u nás. Vyhýbam sa klišé a otrepaným frázam ako ľúbim ťa, milujem ťa, chýbaš mi. To ma zatiaľ neláka . Píšem o vášni, túžbe, alebo potrebe byť niekým zachránený, píšem o láske k priateľom a o tom ako si cením kto pre mňa čo kedy urobil a píšem to tak ako by som to aj konkrétnej osobe vedel s hrdosťou povedať ..

Vyrážate na turné, hosťami budú relatívne neznáme mená (Sám sebou a Patália). Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť?
SEDEM TOUR 2014 bude najlepšia zo všetkých šnúr, ktoré sme doposiaľ mali. Nikdy sme na žiadnej šnúre nemali tak skvelé svetlá a show ako budeme mať teraz, celkový program bude dlhší a úplne jedinečný, fanúšikovia zažijú zmes toho najlepšieho zo všetkých troch albumov a zaručujem, že kto sa zúčastní ten to nikdy neoľutuje a nikdy nezabudne. Týmto Vás všetkých osobne pozývam. Keďže nový album sa volá SEDEM, zahráme v 7 mestách na Slovensku a v 7 mestách v Čechách. Treba si len vybrať to najbližšie k Vám a rozhodne prísť na túto ROCK AND ROLL PARTY. Koncerty budú mať skvelú úroveň a rocková clubová scéna u nás musí ožiť ?

SEDEM TOUR 2014
28.3.- Košice
04.4.- Trenčín
05.4.- Bratislava
11.4.- Martin
12.4.- Čadca
25.4.- Zvolen
26.4.- Nitra
10.5.- Ostrava
16.5.- Pardubice
17.5.- Olomouc
22.5.- Praha
23.5.- Plzeň
30.5.- Krnov 31.5.- Brno


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Milujem čísla začínajúce na 3. Môj objem je 3600cm3. Výkon 353kW. Maximálna rýchlosť 310 km/h. Zrýchlenie z nuly na sto za 3.7 sekundy (s tiptronicom, bez neho 3.9) a nakoniec aj pružné zrýchlenie z 80 na 120 – 3.3 sekundy.
pred 6 rokmi
Užívanie lieku vyrobeného z konope môže pomôcť pacientom s vážnymi onkologickými či neurologickými ochoreniami, ľuďom so silnými bolesťami.
pred 5 rokmi
Skvelé. Dextra treba vidieť, kto ho ešte neobjavil, stále je dostupný na našom trhu n DVD s českým dabingom.
pred 8 rokmi
Bentley mení stratégiu
pred 8 rokmi
Podľa najnovších údajov sa ľad v Grónsku a Antarktíde topí čoraz rýchlejšie.
pred 5 rokmi
Je až neuveriteľné, ako sa už miliónkrát otrepaná téma dá spracovať tak, že to diváka ešte môže aj zaujať.
pred 6 rokmi
Na začiatku 29. kola nedeľňajšej Veľkej ceny Monaka prechádzal Brazílčan cieľovou rovinou, následne tvrdo narazil do múru.
pred 8 rokmi
Na ceremoniáli nechýbal ani jej partner Brad Pitt. Angelina si cenu odniesla za svoje zásluhy pri riešení problémov v reálnom svete.
pred 7 rokmi
Dôvodom je nezávislá snímka Nevinnosť moslimov, ktorá označuje islam za "rakovinu" a zobrazuje proroka Mohameda pri sexuálnom styku.
pred 10 rokmi
O naftovej Impreze sa hovorí už niekoľko rokov a tak, ako v prípade Porsche Cayenne.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT