Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Peter Nagy: Popularita je vzrušujúca a nádherná prostitútka

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 21.10.2014

Prišiel celkom nenápadne. Najskôr prevalcoval televíznu hitparádu 5xP s Profesorom Indigom a potom si to namieril rovno na Prahu.
Peter Nagy: Popularita je vzrušujúca a nádherná prostitútka
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Prišiel celkom nenápadne. Najskôr prevalcoval televíznu hitparádu 5xP s Profesorom Indigom a potom si to namieril rovno na Prahu. Jeho najväčšou zbraňou boli hity. Tými dostal na kolená rovno pražskú Lucernu, ktorá bola v tom čase snom každého hudobníka. Koľkokrát v nej zneli hity Kristínka iba spí, Chráň svoje bláznovstvá, či Sme svoji sa už dnes nedá ani spočítať. Je to už tridsať rokov, čo je ich interpret na scéne. Ak sa poponáhľate, budete ich môcť čoskoro počuť znova.

Na troch špeciálnych koncertoch v Bratislave (13.11.), v Košiciach (11.11.) a v Prahe (6.11.). Tridsať rokov na scéne je jubileum, ktoré sa neprehliada, preto sme Petra Nagya porosili o trochu špeciálny rozhovor. A on sa nenechal zaskočiť...

Pred tridsiatimi rokmi ste zdolali pomyselný Taxis, keď ste ako Marcel z malého vkročili do sveta hudby bez toho, aby ste k tomu použili Zákony hada a zistili tak, že Každý muzikant nosí slzu na duši, až ste našli Fintu, ako sa S nohami na stole dopracovať k Rozhľadni. Keď dnes na ňu vystúpite a obzriete sa späť, akých to bolo tridsať rokov?
Rýchle, krásne, chaotické a emotívne... Ale dnes to viem povedať jednou vetou: Dal som život niekoľkým piesňam a oni za to dali pekný život mne. Vďaka za všetky facky, ovácie , pády, potlesk, sľuby, smiech aj slzy. Dnes už nič nezmení môj skrytý svet... Dnes žijem taký život, o ktorom som sníval, ale pracoval som na tom celú večnosť: som nezávislý, usmiaty a spokojný. Čo je viac?

peter nagy
Peter_Nagy.

Je náročné vystúpiť na vrchol tej pomyselnej Rozhľadne? Nemyslím fyzicky, skôr to myslím tak, či ma rokmi preverený spevák problém ustáť dnešnú uponáhľanú dobu a prispôsobiť sa tomu tempu súčasnosti, ktoré mnohých často privedie až k Vrakom áut?
Ja sa vedome spomaľujem v duchu piesne Len pomaly, lebo som si uvedomil, že v súčasnosti ovládame stroje - informačné technológie, ktoré sľubovali, že nám uľahčia život, ale zatiaľ nám ho len zrýchľujú. A výsledok je povrchnosť a udychčanosť života. To nekonečné „hrabanie do skla“ tabletov a mobilov vedie k tomu, že všetci všetko vedia, každý všetko videl, ale väčšinou to neprecítil, neochutnal, nezažil. Deň má 24 hodín, ale internet má 100 násobne väčšiu rýchlosť. Tak som si virtuálne postavil vo svojej piesni „Rozhľadňu“ z kameňov mojich rokov. A ten pohľad zhora je fajn.

Aké to bolo v tých osemdesiatych rokoch, v časoch, keď ste prežívali najväčší tlak slávy, museli ste často Chrániť si svoje bláznovstvá? Myslím to tak, či ste to ustáli, alebo mal Peter Nagy svoje hviezdne maniere?...
Moje maniere boli, že som chcel mať pokoj pred vystúpením v šatni a sústrediť sa na vystúpenie. Nikdy sa to nepodarilo. Vždy niekto vchádzal a vychádzal do šatne s vetou: Ja viem, že vás ruším, ALE... ja... atď. Dnes sú moje hviezdne maniere také, že odmietam hovoriť do médií o svojom súkromí. Už som sa neraz popálil a som presvedčený že medializácia vzťahu poškodzuje jeho jedinečnú intimitu. Neviem ako iní, ale ja nemám potrebu ukazovať svoju priateľku ako „vec“ či „prívesok“ v spoločnosti. Ani ona o to našťastie nestojí.. Je to pre mňa najdrahší človek. Nepotrebujem aby mi môj vzťah „recenzovali“ anonymní ľudia v diskusných skupinách na internete. Keď zídem z pódia, stávam sa človekom s túžbou byť neviditeľný. A to platí aj pre moje súkromie.

Fanúšičky vraj okupovali vchod do vášho bytu. Museli ste si často hľadať Dieru v plote?
Myslím, že žiaden chlap by to neodmietol, to chlapovi lichotí. Dnes som znova romantik. Vždy som hľadal v žene Nemé jazerá, človeka s ktorým sa dá spolu aj mlčať a vieme, že mlčíme tým istým jazykom...
Peter Nagy - Profesor Indigo

Album Mne sa neschováš je dodnes jedným z najpredávanejších slovenských albumov vôbec. To si nepochybne zaslúži Aplauz. Po tomto albume ste z pomyselného trónu zosadili Karla Gotta a stali ste sa Zlatým slávikom. Ako to maestro niesol, že mu miesto v poličke „vybielil“ ďalší Slovák? Boli to zdĺhavé Udobrenia?
Karel Gott je veľmi priateľský človek, a veľký profesionál. Keď sa stretneme v zákulisí, rozprávame si vtipy. Dnes už s nikým nesúťažím. Každý so spevákov mojej generácie má svoje hity a svoje publikum. Ja to všetko už neberiem vážne. Popularita je vzrušujúca a nádherná prostitútka, ktorá bude zajtra šepkať do ucha zas niekomu inému. Je nádherná, ale nesmiete sa do nej zaľúbiť. Mám svoje publikum a to je príjemné. Preto mám najradšej živé koncerty, sám s gitarou, ale ešte radšej s kapelou.

Pri tejto otázke nedokážem premostiť, tu musím ísť na priamo – mala Stará Johanka (moja asi najobľúbenejšia pieseň od vás) reálnu predlohu?
Je to vymyslený, ale v podstate reálny príbeh nás všetkých. Je to smutný príbeh straty pamäti u človeka, ktorý v civilizácii zablúdil. Niekedy si myslím, že sme stratili tú dobrú stopu cesty za spokojnejším životom. Celé je to o nakupovaní a sľubovaní cez médiá. Ale kvalita života sa na celom svete zhoršuje. Tak nejako sme zablúdili. Preto žijem izolovane v pozitívnej bubline...
peter nagy
Peter Nagy

Ktorého Petra Nagya máte radšej, toho popového, alebo toho pesničkárskeho, ktorý zahral prvý slovenský unplugged vôbec s tak silnými vecami ako Kto sme a Nagasaki? Chcel som byť pesničkárom s gitarou. Mám rád keď ľudia počúvajú čo som zložil. Žiaden textár nemá rád, keď ľudia nevnímajú texty. Aj keď mám nemálo „popových piesní“ a stali sa hitmi, nikdy neboli takpovediac s „textami ako vata“. Poznám repertoár niektorých spevákov, ktorí si vystačia s textami typu: „má ma rada - nemá ma rada“ a podľa mňa tým pádom „nelietajú... už len robia pantomímu s krídlami.“

Ako vnímate súčasnú slovenskú hudbu. Nemáte pocit, že už na nej začali rásť Agáty?
Slovensko má veľa skvelých muzikantov je len škoda, že Slovensko má malý hudobný trh, preto to mnohí napokon vzdajú. A utrápia sa. Čo ma dosť zaskočilo, je módna arogancia a beznádej v textoch piesní niektorých nových a mladých ľudí. Je to výsledok sklamania zo spoločnosti plnej nesplnených sľubov, ktoré naivne odzneli po revolúcii. Je to výsledok komerčnosti doby v ktorej žijeme. Kde pre niektorých slovo „luxus“ je akási modla. Luxus je „nickname“ pre sklamanie z majetku. Ale našťastie sú kapely ktoré valcujú ľudí optimizmom. Potrebujeme ho. Strašne veľa ľudí dnes skúša robiť muziku a rýchlo sa presadiť. A veľa z nich verí, že stačí mať amatérsku nahrávku z domáceho štúdia a amatérsky klip na YouTube. Kým pieseň nemá originálny hudobný a textársky nápad, tak je to väčšinou odpaľovanie rakiet do grónskych ľadovcov. Napriek tomu sa dnes rodia ľudia schopní na sebe dlho pracovať. Sú pripravení na šťastie. Ale chce to fanatizmus a nevzdávať sa.
Peter Nagy - Chráň svoje bláznovstvá

Do nových piesní sa však príliš nehrniete, poslednú Novú gitaru ste naštartovali pred piatimi rokmi cestou na Rozhľadňu, kde ste nateraz zavreli všetkých Sto diárov. Kedy sa môžeme tešiť na niečo nové?
Skladám si pre seba a píšem poéziu, lebo to potrebujem. Napríklad kniha umeleckých fotiek s poéziou Láskavé piesne. Tri roky som na nej pracoval. Pomaly ale poctivo. Potrebujem čas, aby som dal dokopy pár piesní. Nechcem skladať len preto, že prešlo pár rokov od posledného albumu.

Fanúšikovia si vás užijú aspoň na narodeninových koncertoch. Na čo sa môžu tešiť? Budú odchádzať s pocitom, že Aj tak ste stále frajeri?
Tie tri koncerty dostali mimoriadnu medializáciu. Preto vzniká dojem, že normálne nekoncertujeme. My stále hráme bežné koncerty, aj hudobné festivaly, ale tým, že nechcem chodiť na večierky, kde sú médiá, asi vzniká dojem že nežijem. Nemám smoking, ale za to mám skvelú rockovú kapelu.
peter nagy
Peter Nagy

Vystúpite so súčasným Indigom, nerozmýšľali ste prestať hrať hru Mne sa neschováš a zahrať si v starej zostave? Je to nereálne?
Už som to rozoberal s fanúšikmi na fan page na Facebooku. Podľa toho, čo tým kto myslí „stará zostava“. V Indigu hralo asi päť bubeníkov, sedem klavíristov, štyria basgitaristi a štyria gitaristi. Ani tá najstaršia zostava neostala bez zmien striedali sa najviac klávesáci a basisti. Dnes ani Rolling Stones nehrajú v pôvodnej zostave. Minulý rok sme si veľa telefonovali a chceli zahrať pár koncertov s najstaršou zostavou, vždy to skončilo na tom, že nemajú všetci naraz čas na hudobné skúšky, chcelo by to byť tak mesiac zavretí v skúšobni. Nehrali sme spolu 25 rokov a gitarista Laco Kozusznik žije s rodinou a pracuje v Francúzsku. A okrem toho, keďže som profesionál, mám povinnosti k súčasnej zostave kapely. Musím povedať že Indigo je a vždy bola akási značka patriaca k môjmu menu (podobne ako Pavol Hammel a Prúdy) a vždy tam hrali veľmi dobrí muzikanti, preto si všetkých nesmierne vážim.

Aké publikum bude pod pódiom, to čo s vami vyrastalo, alebo nová generácia? Budú sa snažiť o Dočiahni ma?
Bolo by trápne vnucovať sa novej generácii zmenou hudobného štýlu, ja si robím svoju muziku, a kto sa pridá som rád. Tí fanúšikovia, čo sú spolu na mojej fanstránke na facebooku to majú jasné. Sú večne mladí:). Pretože láska k pozitívnej hudbe funguje lepšie ako kozmetické krémy z reklamy:).
PETER NAGY - Rozhľadňa 25

Peter Nagy a jeho plány na tridsať rokov po roku 2014? Čaká nás Nové svetlo?
Veď to všetci poznáme: „Keď chceš rozosmiať Boha, oboznám ho so svojimi plánmi“.


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Marek Vais.
pred 5 rokmi
Prišiel celkom nenápadne. Najskôr prevalcoval televíznu hitparádu 5xP s Profesorom Indigom a potom si to namieril rovno na Prahu. Odkaz na článok: http://music.server.sk/rozhovory/peter-nagy-popularita-je-vzrusujuca-a-nadherna-pro/

je to presne tak,a za 30 rokov ostal stále super človekom.

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Fany
pred 5 rokmi
Áno - vzdelaný, rozhľadený muž s jasným názorom, zmyslom pre údernú pointu, láskavý humor - citlivý k ženám, pravdivý k sebe - v každom veku. Poklona, pán Nagy.
Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Päťdverové Audi A3 Sportback prináša do svojho segmentu noblesnú výbavu a jemné detaily.
pred 7 rokmi
Jeho partnerkou bude česká moderátorka a speváčka Gabriela Partyšová.
pred 7 rokmi
Ľudia môžu podporiť vzdelávanie mladých ľudí v Afganistane.
pred 7 rokmi
46-ročná speváčka sa v snímke Babovřesky, aneb z dopisu venkovské drbny predstaví v úlohe cigánky.
pred rokom a pol
Každý z nás má svoje vášne a tipovanie môže patriť medzi ne tiež. Musíte ale vedieť, ako na to. Dnes máme výhodu v tom, že je už takmer všetko online. Na sieti nájdete svojich priateľov, prácu, lásku a založíte si novú firmu.
pred 6 rokmi
Cesta k zdraviu má mnoho podôb. Potrebná je nielen zdravá strava, ale aj psychická pohoda a spokojnosť.
pred 6 rokmi
Petr Nečas rezignoval na post premiéra v júni v súvislosti so zadržaním Nagyovej.
pred 7 rokmi
Americká herečka Jennifer Aniston priznala, že v novom filme Wanderlust (2012) diváci uvidia veľa nahoty.
pred 10 rokmi
Pripite si pohárom zeleninovej šťavy a známa formulka „Na zdravie“ bude skutočne pravdivá.
pred 4 rokmi
UŽ STE O ŇOM POČULI? NOVÝ ŠPORT, KTORÝ MÔŽETE SPOZNAŤ AJ POD NÁZVOM SIXBALL VÁS OKAMŽITE OČARÍ!

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT