Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Martin Harich: „Možno nakoniec zbalím kufre“

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 16.05.2013

O pár dní maturuje. Ešte predtým však stihol vydať album a počas akademického týždňa sa namiesto učenia venoval rozhovorom s novinármi.
Martin Harich: „Možno nakoniec zbalím kufre“
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

O pár dní maturuje. Ešte predtým však stihol vydať album a počas akademického týždňa sa namiesto učenia venoval rozhovorom s novinármi. A na rozdiel od mnohých iných ten rozhovor vôbec neodflákol. Keď som si ho nakoniec znova prečítal celý, nechcelo sa mi veriť, že ten chalan má „iba“ 17. Úplne otvorene sme sa bavili o slovenskom šoubiznise, slovenskej hudbe, novom albume, ale tiež o tom, že to tu možno raz zabalí, a s ktorou „frajerkou“ pôjde tento rok na dovolenku...

Na obale svojho nového albumu máš na ruke obrovské hodinky. Uteká ti čas rýchlejšie ako predtým, než si sa stal známym v celom Československu?
Veru uteká :) Nejako sa to celé okolo mňa zrýchlilo. A myslím si, že nie len okolo mňa. Doba je dnes strašne rýchla a udržať rýchly krok takou hudbou, aby ľuďom neprinášala stres, ale radosť niekedy nie je jednoduché. Napriek tomu nás to baví a teším sa, že je táto doska po roku práce na svete.

Narážam tiež na to, že si pred časom spomínal, že si nakrúcal 26 hodín videoklip a po poslednej klapke si utekal na koncert. Vyhovuje ti takýto „beh“?
Možno budem jemne „poetický“, ale Meky Žbirka v nejakom rozhovore už dávnejšie spomenul, že kto chce dnes robiť pop music musí byť tak trochu „blázen“. Určite si ho vieš presne predstaviť, „jak to hooovori tým jeho loooondynskym prííízvukom“. Podľa mňa to vystihol, pretože to tak je. Som celkom blázon do hudby a obklopujem sa hlavne ľuďmi, ktorí rovnako bláznivo milujú svoju prácu. To je podľa mňa jediná vec, vďaka ktorej ešte funguje popmusic na Slovensku. Vďaka tomu, že majú ľudia chuť pracovať a milujú muziku. Veľa krát sa stretávam s reakciami od ľudí, ktorí si myslia, že je môj život o tom ako odohrám koncert, zoberieme za to strašne veľa peňazí a sušíme ich doma na radiátore :) Nechcem ale hovoriť o tom aký je stav slovenskej hudby na Slovensku a ako to je naozaj, lebo by aj tak nikto neveril. A taktiež nechcem aby to vyznelo, že sa sťažujem, pretože by som nechcel robiť nič iné. Som celkom mladý a energie mám dosť. Ak to inak nepôjde, tak to bude vyzerať aj takto ako hovoríš... To je pravda. Moc sa nenaspíme, ale myslím si, že slovenská hudba mi za to stojí a mám v pláne sa jej venovať dovtedy, kým mi sily vystačia. Veď máme toooľko šikovných mladých kapiel, ktoré by si zaslúžili väčšiu motiváciu ako len „nie ďakujeme, toto nezapadá do nášho formátu“ a nemyslím tým iba nás.

Prejdime k albumu. Sám si povedal, že je to album odvážny. Mne však prišiel odvážny už aj tvoj debut. Respektíve, prišiel mi ako príliš dospelý album od príliš mladého chalana. V čom je táto novinka ešte odvážnejšia?
Ako to tak všetko vnímam tak je odvážna už len v tom, že je celá v Slovenčine. Predstav si, že si pripadám trochu divne za to, že píšem v domácom jazyku. Skrátka to tak ale cítim. Odvážny je aj v tom, že sa podľa mňa nedá nejak konkrétne zašpecifikovať :) Je plné prvkov a vecí, ktoré ma ovplyvnili a nahrané ľuďmi, ktorí sú šikovní, mladí a myslím, že o nich budeme ešte počuť. Či už je to Jerguš Oravec s jeho bluesovým feelingom, alebo mladučká Laura Belicová s anjelským hlasom. To sú také veľké maličkosti, ktoré tú dosku podľa mňa strašne oživujú a zalahodia v uchu poslucháča:). Keď počúvam muziku ja, tak sa najviac teším, keď sa v nej nájdem. A aj to som tak trochu chcel týmto albumom dokázať. Nech majú ľudia pesničku, ktorá ich pochopí, nech sa raz začas vyskytne v regáloch aj doska v slovenčine a nech sa každý dozvie, že to s nami stále nie je až tak zlé:).

Na novinku dohliadal Aleš Zenkl, to je meno, ktoré sa nášmu poslucháčovi spája najmä s Mirom Žbirkom. Možno to z tvojho pohľadu nazvať krstom a vstupom do sveta veľkého šoubiznisu?
Haha, tak takto som sa nad tým nikdy nezamyslel. Tešil som sa najmä tomu, že sme si s Alešom fakt hudobne rozumeli. To znamená, že sme sa navzájom dopĺňali a spoluprácu s ním by som mohol opisovať fakt dlho, lebo je to taký podobný blázon do hudby ako ja. Cítil to veľmi rovnako a niekedy som sa bál, že či je to vôbec dobre. :) Navyše sme nahrávali v Prahe, ktorá má už sama o sebe pre mňa veľké čaro. Keď som ráno vstal a strihol si to pešo tých 20 minút do štúdia pražskými ulicami, nápady sa sypali samé:). Nie nie, zas až také jednoduché to nebolo ale, je to mesto umenia podľa mňa . Haha... no a ... slovo „šoubiznis“ má premňa dnes už trochu skreslený význam. Ak sa mám do neho radiť spolu s ľuďmi, ktorých ukazujú v tých televíznych projektoch, kde sa pomaly hneď po večerníčku nadáva od p. do p. tak mi na tom v tom prípade až tak nezáleží. Nehovoriac o tom ako sa naši „umelci“ tohto typu správajú. Žijem v tomto zrýchlenom svete ledva 2 a pol roka a úprimne sa na nečudujem, že všetky naozajstné a veľké mená sedia radšej doma :). Ako sa však spieva v tej českej pesničke, „ jaký si to udeláš, takový to máš...“
Martin Harich - Posledná pieseň

Aká bola spolupráca s Alešom? Bol otcovsky chápajúci, alebo skôr učiteľsky prísny? Dal na tvoj názor, alebo si presadzoval skôr svoje myšlienky.
Hmm, rozmýšľam k čomu by som to prirovnal, aby som tú atmošku v štúdiu najlepšie vystihol... Aleš je typ typického českého pohoďáka, ktorí má na basgitare nalepenú fotku Jágra, v kúte opretú 20 ročnú jolanu, má rád pivo, klobásu, na stole bordel a asi 100 druhov lampičiek a svetielok. Popri tom produkuje Mekyho Žbirku a jedného z najpopulárnejších českých pesničkarov - Michala Hrůzu. Hudobne skôr depešák ale nepohrdne ani... :) atd atd. Skrátka sme si dokázali v štúdiu vytvoriť atmošku, v ktorej bolo prirodzené a jednoduché hádzať nápady. To je podľa mňa strašne dôležité a nie všade a s hocikým sa to dá... Čo sa týka aranžmánov, tak sme ich robili všetky spolu. Bavili sme sa obaja a myslím, že je to na tej doske počuť. Aleš mi nikdy nepovedal na nič nie, to ma bavilo. Všetko sme vždy vyskúšali. Potom sme sa niekedy dostali do momentov, v ktorých sme sa museli navzájom krotiť a pripomenúť si, v ktorom roku žijeme a že nerobíme švedsko fínsky underground, ale slovenský pop :).

O tebe je známe, že autorsky si v prevažnej miere vystačíš sám. Dokázali ste sa s Alešom dohodnúť aj po tejto stránke, alebo mal pripomienky?
Nemal. Na prvej doske sú moje všetky okrem Nezvestnej, ale táto je už celá autorsky moja. Je to celkom iný pocit ako pri Príbehu snov. Tým nechcem povedať, že by som sa hanbil za prvú dosku. To vôbec, ale vieš ako to býva s tými debutmi. Myslím si, že bez nej by nemohla vyjsť táto. A takisto – neprešli ani 2 týždne od vydania Nech a už teraz vidím a počujem veci, ktoré pri tej ďalšej neurobím. Ale to je na tom to najkrajšie... že sa to stále posúva. Je to super pocit po roku roboty, cestovania, aranžovania a nahrávania držať v ruke ten malý deravý krúžok. A čítať komentáre od fanúšikov, ale aj nefanúšikov :). To už ani nehovorím. Obrovské zadosťučinenie a obrovské ďakujem pre všetkých, ktorí na ňom čo i len trošku spolupracovali. Navyše som sa vždy považoval skôr za autora ako za speváka a to je vec, ktorej sa už venujem, ale chcem ešte viac venovať aj do budúcnosti. Písať a tvoriť. Veď tu máme toľko vecí okolo takých, o ktorých sa dá spievať :). Stačí otvoriť oči.

Debutový album si nahrával so svojou kapelou a tvoji kamoši odviedli naozaj skvelú prácu. S kým si nahrával album Nech?
Opäť sa vrátim k tomu, že NECH je celkom odvážna doska:). Hrali aj chalani z mojej kapely Musitany hope – spomeniem určite môjho dlhoročného kamaráta a jedného z najtalentovanejších mladých klaviristov na Slovensku Mareka Masarika, ktorý klavíroval a synťákoval skoro v každej skladbe. Basu nahrával sám Aleš, alebo môj basák Viki Mydlo. Gitary som si poväčšine robil sám, na jeden riff som si ale zavolal práve Michala Hrůzu (kvôli jeho metalovej minulosti :). Ako rytmický nástroj sme nazvučili napríklad aj bruchá, rebrík alebo krabičku s tictakmi. Bicie nahrával práve bubeník z Kapely Hrůzy Standa Matoušek, ale na jednu skladbu som si za ne sadol aj ja. Však.. NECH! :)

Na albume sa objavuje aj meno Jerguš Oravec, tvoj kolega zo SuperStar. Si v kontakte aj s ďalšími, s ktorými si bojoval o titul v tejto pesničkovej súťaži?
V kontakte som iba so Celeste. Sem tam sa stretneme na nejakej akcií s Lukym Adamcom alebo Gabčou Gunčíkovou. Inak veľmi nie... Ale nemyslím, že by sa pod tými ostatnými zľahla zem, tak ako sa to hovorí v médiach. Každý z nich špára v muzike, len niektorí možno pochopili, že to nie je až taká rozprávka ako sa to zdá a vsadili radšej na pokojnejší život, v ktorom telefóny zvonia menej krát za deň:).

Niektorí z nich majú ambície presadiť sa „vonku“. Teba to neláka?
Láka samozrejme, ale zatiaľ mám podľa mňa čo robiť v Česku a na Slovensku. Aj keď mi ľudia hovoria, že je to všade jednoduchšie ako tu doma. Strašne veľa našich talentovaných umelcov uteká do zahraničia a ja sa im vôbec nečudujem. Stačí sa zamyslieť nad tým, ako si Slovensko váži svoju kultúru. Zapneš rádio v Poľsku, ide poľština, vo Francúzsku – francúzština, v Taliansku taliančina :) A prídete do Bratislavy a sme zaviati návalom tých najrôznejších produkcií sveta. Asi je všetko lepšie ako to naše:). Je to začarovaný kruh a určite ešte chvíľu potrvá, kým sa to prelomí. Príde mi to ale strašná škoda, že s tým nikto nič nerobí a všetci radšej utečú. Chcel by som spraviť maximum pre slovenskú hudbu. Uvidíme koľko sa to bude ešte dať :). Možno nakoniec tiež zbalím kufre.
Martin Harich - Čakám, čo sa stane

Mimochodom, čo škola?
O týždeň maturujem. Snažím sa jej venovať v každej voľnej sekunde, ale vidíš :) Stred akademického týždňa a ja píšem rozhovor už tretiu hodinu. Ale pred nosom mám motivačne otvorenú učebnicu psychológie.

Máš tri slová, ktorými môžeš opísať svoj aktuálny album čo najvýraznejšie. Ktoré by to boli?
Srdcový, odvážny, ľudský

Dobre, nebudem ťa trápiť, môžeš povedať viac. Aký je teda album Nech?
To je pre mňa to najnáročnejšie hovoriť o tom - o čom spievam... Hudbu považujem za jazyk a ja som to už všetko opísal na doske. To je ten pocit, keď už je niečo povedané najlepšie ako vieš, máš to znova opísať, ale vieš, že si to už pred tým opísal lepšie. Ale aj tak idem do toho. „NECH“ je jedna veľká výpoveď mojich pocitov a reakcií na tento svet. Chcel som opísať všetky radosti a starosti, ktoré sa ma dotýkajú alebo aspoň spievať o ľuďoch a veciach, ktoré si zaslúžia pozornosť. Dôležité sú tie emócie... Práve tie, ktoré sa tak ťažko opisujú. Je to iba o tom, že tam fakt mnoho ľudí za posledný rok nechalo kus zo seba. A z toho, čo mi ľudia hovoria po tom, ako si ho vypočujú usudzujem, že tie emócie a energiu dostali :).

Nahrávka vznikala v Prahe, trvalo to zhruba trištvrte roka, do toho kopec koncertov, televízie, si jednoducho v jednom kole. Ako často si doma v Mikuláši?
Väčšinou iba na noc. Vystískam maminu a sestru a utekáme zase preč. Preto by som to poupravil, že som stále doma - doma v našej haridodávke :)

Je mi celkom jasné, čo sa deje, keď sa prejdeš v Prahe, alebo v Bratislave po ulici a niekto si ťa všimne. Minimálne sa otočia a šepkajú si. Ako to ale funguje, keď sa prejdeš po meste v rodnom Mikuláši? Podpisuješ vo veľkom, alebo si už zvykli, že majú doma hviezdu?
Je to podobne ako všade inde. :) Doma nie je nikto prorokom. Sú ľudia, ktorí ostali priateľmi a cítim obrovskú podporu. Samozrejme s každým jedným fanúšikom pribúdajú aj ľudia jednoduchší, ktorí vidia iba úspechy a všetko čo je za tým si nedokážu predstaviť. Je to tá naša ľudská závisť, ktorá tu ale vždy bola a bude. Niekedy som to viac riešil, ale dnes som už nad vecou. :)

Cestuje s tebou ešte otec, alebo máš iného manažéra?
Stále otec. Ak je v dnešnom svete plnom peňazí a klamstiev ešte niečo čisté a úprimné, tak je to rodina. Môj otec bol 20 rokov muzikantom a teraz sa hudbe venuje z tej druhej strany. Momentálne si ani neviem predstaviť, že by som mal iného manažéra. Myslíme úplne rovnako a robí veci presne tak ako by som ich urobil ja. Naozaj :) je to obrovská pomoc, ale tým pádom je to dvojnásobné bláznovstvo :).

A čo plánuješ v najbližšom období? Blíži sa leto, pre hudobníkov je to obdobie festivalových vystúpení, pre bežného človeka čas dovoleniek. Čo z toho dominuje v tvojom diári?
Mám pred sebou ešte jednu prekážku, ktorou je maturita a po nej príde leto plné hudby. Bude čo robiť. Či už hrať koncerty, alebo sa zohrávať s mojou kapelou, keďže sme s novým albumom zobrali aj nového gitaristu. :) Bolo to priam potrebné, lebo na to, čo som si na ňom vymyslel by som potreboval asi 16 rúk:). Bude to znieť asi trochu reklamne, ale všetky koncerty miesta, kde sa môžeme stretnúť sú na stránke www.martinharich.sk.

Stíhaš vôbec dovolenku?
Zatiaľ nad tým nepremýšľam. Možno keď sa z ničoho nič naskytnú nejaké tie voľné dni, ale nič veľké :) Nepotrebujem na oddych chodiť v župane po luxusnom hoteli. To si moc neoddýchnem. Stačí mi ak sa na pár dní zavriem doma, alebo vybehnem niekde na kopec.

A s kým, s rodinou, alebo s priateľkou?
Keď to budem vedieť, určite ti dám vedieť :) Teraz ti viem s určitosťou potvrdiť iba to, že pôjde so mnou moja gitara :)

Tak držím palce NECH to všetko stíhaš:)...


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
O pár dní maturuje. Ešte predtým však stihol vydať album a počas akademického týždňa sa namiesto učenia venoval rozhovorom s novinármi. Odkaz na článok: http://music.server.sk/rozhovory/martin-harich-mozno-nakoniec-zbalim-kufre/

pojdu stebou mato na dovoledku jo vemešme sebou zatím ahojky pa pa

 

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Stále počúvame, že musíme vstať z pohovky, vypnúť televíziu a začať sa hýbať. Ale čo ak by pozeranie televízie skutočne poskytovalo mentálnu podporu alebo povzbudenie?
pred 9 rokmi
Druhá polovica šesťdesiatych rokov sa v Amerike nesie v znamení „detí kvetov“.
pred 8 rokmi
O výchovných bitkách sa doteraz uvažovalo len v súvislosti s tým, či sú etické. Skutočným problémom sú však psychické dôsledky a možné vývinové poruchy.
pred 6 rokmi
Developer Larry Silverstein sa chcel súdiť o 3,5-miliardové odškodné navyše k štyrom miliardám, ktoré dostal od poisťovní za zrútené "dvojičky".
pred 5 rokmi
Velbloud alebo ťava? Lienka alebo beruška? Čeština a slovenčina skrývajú množstvo zákerností, na ktoré môžu deti pri rozhovore s kamarátmi naraziť. A práve pre nich je určený tento zábavný obrázkový česko-slovenský slovník najbežnejších pojmov.
pred 7 rokmi
Zatiaľ netušia, že ich čaká úplne nový zážitok – pod vodnou hladinou číhajú tisícky tých najzúrivejších a po krvi smädných piraní.
pred 7 rokmi
Kniha pod názvom Hračky idú do školy deťom prezentuje ich práva tou najprirodzenejšou formou - formou rozprávok a je doplnená farebnými aj čiernobielymi ilustráciami, ktoré deti môžu vymaľovať.
pred 7 rokmi
Víťaza výberového konania určí UPJŠ prostredníctvom elektronickej aukcie, pričom rozhodujúcim kritériom bude najnižšia cena.
pred 7 rokmi
Morgan Freeman vás svojim rozprávaním prevedie dobrodružným dokumentom Návrat do divočiny, dojemným príbehom lásky, oddanosti a pozoruhodného puta medzi človekom a zvieraťom.
pred 6 rokmi
Poliaka Mariusza Trynkiewicza pustili minulý týždeň z väzenia po odpykaní si 25-ročného trestu za znásilnenie a zabitie štyroch chlapov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT