Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Karel Gott: Nechcem zostať zacyklený

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 23.10.2014

Karel Gott stále spieva ako o život a pravidelne vydáva ďalšie a ďalšie albumy. Kým na dvoch predchádzajúcich osobitým štýlom prezentuje svetové popové evergreeny, aktuálny album S pomocí přátel prináša niečo celkom nové.
Karel Gott: Nechcem zostať zacyklený
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Hudobny.sk

Karel Gott stále spieva ako o život a pravidelne vydáva ďalšie a ďalšie albumy. Kým na dvoch predchádzajúcich osobitým štýlom prezentuje svetové popové evergreeny, aktuálny album S pomocí přátel prináša niečo celkom nové.

Tými priateľmi sú navyše muzikanti, u ktorých by ste väzbu s Gottom možno ani nečakali. Najslávnejší český spevák sa totiž spojil s kolegami neraz o generáciu mladšími, ktorí majú dnes presne toľko rokov, ako sám maestro v časoch, keď začínal. Gottova hviezda vlastne odvtedy nikdy nevyhasla. Nielen o novom albume sa s maestrom rozprávali vo vydavateľstve Supraphon...

K šesťdesiatym rokom sa často a rád vraciate. Zrejme to bolo pre vás šťastné a dôležité obdobie.
Presne tak. V šesťdesiatych rokoch sa pomaly začali roztápať politické ľady, čo sa neskôr odzrkadlilo aj v muzike. Začala k nám prenikať hudba z vonku a my sme ju už smeli hrať. Nebola však k dostaniu v predajniach a ani v rádiu ju príliš často nehrali. My, teda začínajúci muzikanti, sme sa preto cítili ako rebeli. Na prelome 50. a 60. rokov sme hrávali väčšinou v kaviarňach - taká Alfa či Vltava, to boli české Las Vegas bez kasín. Živé kapely, skvelí muzikanti, svetové hity ... a ľudia šaleli. Krásne časy.

Mám pocit, že ste kúsok tejto atmosféry preniesli aj na album S pomocí přátel...
Som naozaj rád, že to tak cítite. Autorov pesničiek som nenútil k žiadnej štylizácii. Práve naopak. Oslovil som tých, ktorých dôverne poznám a vážim si ich. Inštinkt mi hovoril: „Oslov ich, oni ti napíšu pieseň presne na mieru.“ Veď niečo podobné som naposledy zrealizoval pred desiatimi rokmi. Od tej doby sa predsa len veľa zmenilo. Vydával som rôzne koncipované albumy, moravské ľudovky, pesničky pre deti, veľké štandardy, swingové a filmové melódie i popovú klasiku. Dlho už som však túžil byť spoluautorom, spolu-tvoriteľom piesní, ktoré vzniknú priamo pre mňa.

Mnohí z týchto autorov však nie sú len skladatelia a textári, ale i speváci...
... a ako je známe autor, ktorý spieva, si spravidla píše texty sám pre seba. Preto si nesmierne vážim, že tentoraz urobili výnimku a napísali piesne pre mňa. Celému albumu samozrejme predchádzala séria rozhovorov typu, čo máš rád, máš nejaký nápad, čo by si do textu rád zakomponoval a podobne. No samotné gro som nechal na nich. Preto má každá pesnička inú polohu, inú náladu. Veľmi dôležitá bola následná dramaturgia, aby na albume vedľa seba nestáli vyložené kontrasty. A to sa aj podarilo.

Bolo ťažké prispôsobiť sa odlišnému štýlu povedzme Radka Bangy či kapely Chinaski?
Nie, pretože celá spolupráca bola postavená na tom, aby sme si navzájom vyhovovali. Lepšie povedané, aby som to bol stále ja a aby to boli stále oni. Radek Banga so mnou spieva, skupina Chinaski tiež. Musím sa priznať, že s radosťou som spieval napríklad aj texty, ktoré v mojom repertoári zatiaľ nenájdete. Nové obraty, nové obzory. To je pre mňa veľké potešenie.
Karel Gott a Olga Lounová - Dál za obzor

Na albume vidieť úžasné prepojenie muzikantských generácií. Každý prispieva svojou troškou a dohromady spolu všetko krásne ladí...
Presne tak. Vezmite si napríklad môj duet s Monikou Bagárovou. Toto úžasné dievča som spoznal pri speváckej súťaži. V jednom súťažnom kole mali finalisti za úlohu zaspievať ľubovoľnú pieseň z môjho repertoáru. Monika si vybrala hit Už z hor zní zvon. Zaspievala ho s veľkou vyzretosťou, a to mala vtedy iba 15 rokov! Bol som z toho úplne vedľa. Potom sme spolu na jej album nahrali nádherný duet. Vtedy však nevyšiel, a tak som po ňom veľmi rád siahol teraz. Ďalší duet spievame s Olgou Lounovou. To je tiež ohromne talentovaná dievčina, autorka aj speváčka. Ďalšie zaujímavé stretnutie prebehlo s Petrom Bendem a vznikla z toho vskutku prekvapivá nahrávka. Petr má skvelú, šťavnatú kapelu. Podobne zaujímavých spojení je na albume hneď niekoľko. Pre mňa je to samozrejme osvieženie a cesta k tomu, aby som nezostal zacyklený v typickom gottovskom stereotype lyrického tenora. (smiech) To už stačilo - pri všetkej úcte k tenoristom!

V jednej z pesničiek spievate, že ak by to bolo možné, vrátili by ste čas. Je to milostná pieseň. Cítite podobnú túžbu aj v skutočnosti?
Táto pieseň naozaj hovorí o vzťahu k žene. K žene, ktorú som síce našiel, no nie v správnom období. Keby tak šiel vrátiť čas... Človek sa sem tam v podobnom duchu zamyslí. Napokon, koľkokrát mi napadne, že som mohol niečo urobiť lepšie a nemyslím tým len dávne časy. Uvediem príklad. Nedávno som robil niekoľko talk show v Nemecku a len čo som odišiel zo štúdia, okamžite som vedel, čo som mohol urobiť a povedať lepšie. Toľko vecí som mohol aj v živote urobiť inak, respektíve do toľkých vecí som nemal vôbec ísť. Ale stalo sa. A vrátiť to nejde.

Pri tejto pesničke, teda Chci zpátky dát čas, mi napadá vaša dávna pieseň Zpátky si dám tenhle film. Tiež je o vracaní sa v čase, i keď tam šlo samozrejme o niečo iné...
Áno, v nej som vyznával lásku muzike, ktorá ma oslovila. K hudbe, ku ktorej som horel a stále horím. A to poslucháč musí cítiť. Ale máte pravdu, ten motív návratu v čase je rovnaký.
Karel Gott - Chci teˇ

A ešte k návratom v čase – na albume je i pieseň venovaná Jiřímu Štaidlovi. To je zrejme téma, ktorá vás sprevádza väčšinu profesijného života. Pieseň Kluk s velkou vášní vám asi hovorí z duše, hoci autorom textu nie ste vy.
Povedali ste to úplne presne. Táto pieseň je jedna z mojich najosobnejších spovedí. Jirka Štaild pre mňa za sedem rokov napísal deväťdesiatdeväť textov a polovica z nich boli veľké hity. K niektorým sa hlásim dodnes a vďaka reakciám z publika môžem povedať, že zľudoveli. A to už je u textára čo povedať! Text k piesni Kluk s velkou vášní napísal Radovan Šťastný. Dva texty som mu vrátil, pretože ma príliš neoslovili. Hovorili sme spolu o tom, ako ich poňať inak, až zrazu prišla reč na Jirku Štaidla. Rozprával som mu o našom vzťahu a o tom, aké dôležité je kamarátstvo autora a interpreta piesne. Hovoril som mu, že Jirka ma poznal lepšie ako vlastný otec. Pán Šťastný ma pozorne počúval, až mi poslal text, v ktorom rozpráva práve o Jirkovi. A trafil sa celkom presne! Určite pomohlo, že vedel, čo všetko pre mňa Jirka Štaidl znamenal.

Takže pôvodné dva texty boli o niečom inom?
Úplne. Ešteže som ich nezobral. Až ten tretí je výborný a presný. Na albume S pomocí přátel je aj pieseň s textom Pavla Vrby. Tá je z časového hľadiska na albume najstaršia a vznikla v období, keď bol Pavel Vrba ešte pri sile. Keďže na predchádzajúce albumy sa mi tematicky nehodila, schovával som si ju, kým opäť nebudem nahrávať album s pôvodnými českými piesňami. Na aktuálnom albume si našla svoje čestné miesto, i keď sa toho Pavel už bohužiaľ nedožil. Každá pesnička tu má svoju minulosť, zaujímavý príbeh. A pre mňa osobne je súčasne aj najvzrušujúcejším výletom do rôznych žánrov a štýlov. Či už ide o pesničky Vaša Patejdla, kapely Chinaski, Martina Chodúra, Petra Bendeho alebo Radka Bangu.

Radek Banga alias Gipsy.cz po vás údajne chcel, aby ste rapovali...
To je pravda. Tak dlho som rapoval, až som to nakoniec zaspieval. A do tejto pasáže nakoniec rapuje Radek.

Ako prežívate všetky tie nádherné vyznania autorov, ktorých piesne váš nový album sprevádzajú? Je to úplne neuveriteľné. Môže to vyzerať tak, že som všetkých tých skvelých muzikantov podplatil (smiech). Ale myslia to úprimne, žiadna falošná úcta. Aspoň dúfam! A rovnako verím, že ak mi bude slúžiť zdravie a hlas, dočkáme sa aj druhého pokračovania. Album S pomocí přátel patrí k pilierom mojej diskografie. V súčinnosti nás všetkých sa zrodilo niečo veľké. Zrodili sa nové piesne, napísané iba pre mňa. A to je na tom to vzácne.

Zdroj: Supraphon
Zdroj foto: Supraphon / Jan Zátorský MAFRA / supervízia Bohumila Pečinková MAFRA

Hudobny.sk


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


HULMAN design studio - našim oborom je najmä tv...
tlačiareň - tlaclacnejsie.sk je tu iba pre vás!...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Prijmem čašníka/čašníčku do Bistra na sídlisku ...
Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...
Prijmeme väčší počet skladníkov do skladu s pot...

317 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 407 m2
57 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 000 m2
153.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 18 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Prvou pomocou ešte pred návštevou veterinára je v prípade úpalu či prehriatia psíka dostatok čerstvej pitnej vody ako aj prikladanie studených obkladov na brucho, hrudník a labky.
pred 7 rokmi
S ľahkým komediálnym nadhľadom sledujeme príbeh slušného, dobrého, ale do dnešného života...
pred rokmi
NAS zariadenia pre domácnosť aj podnikanie. S pridanou hodnotou.
pred 4 rokmi
Využitie superpočítača je naozaj široké: vedecké kruhy, univerzitné projekty, výskumy v oblasti farmaceutického priemyslu, astronómie...
pred 4 rokmi
O scenár filmu sa postaral režisérov brat Jonathan, s ktorým Christopher Nolan spolupracoval aj na snímkach Dokonalý trik (2006), Temný rytier (2008) a Návrat Temného rytiera (2012).
pred 5 rokmi
Na Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch prináša unikátny pätnásťhodinový film The Story of Film mediálna spoločnosť Film Europe.
pred 5 rokmi
Pamäť naozaj začína pomaly, ale isto slabnúť už medzi 20. a 30. rokom veku človeka. Čím sme starší, tým pomalšie prijímame a spracovávame nové informácie.
pred 5 rokmi
7 dní, 7 režisérov, 1 vášnivá Havana...
pred 6 rokmi
Existuje až šesť druhov či spôsobov lásky, ktoré sociológovia rozlišujú: éros, pragma, mania, agapé, storgé a ludus.
pred 4 rokmi
Čitateľky aj na Slovensku mimoriadne obľúbenej Alexandry Potterovej sa dočkali – konečne vyšla v slovenčine jej štvrtá kniha Hľadám Rómea.

 
 
 

MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
Vanda vydala svoj prvý španielsky album. Jej nový singel vás prekvapí
Slovenská speváčka vydala popový album v španielčine. Akokoľvek zvláštne to pôsobí, výsledok znie veľmi zaujímavo a sviežo.
Vanda vydala svoj prvý španielsky album. Jej nový singel vás prekvapí
September plný hudobných noviniek!
Fergie, Rag'n'Bone Man, Anastacia, Madonna, Suzi Quatro, Shania Twain
September plný hudobných noviniek!