Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 08. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ján Spišák (Dilemma): Veľa vecí mi nie je jedno

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 16.10.2012

Spevák a hudobník Janko Spišák je z Košíc vydáva pod značkou Dilemma tretí album nazvaný Low Profile Scream.
Ján Spišák (Dilemma): Veľa vecí mi nie je jedno
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Spevák a hudobník Janko Spišák z Košíc vydáva pod značkou Dilemma tretí album nazvaný Low Profile Scream. Pri tejto príležitosti sme zisťovali, prečo slovenská kapela spieva po anglicky, aké odkazy nájdeme v jeho nových skladbách, ale pozreli sme sa aj na to, ako vníma súčasnú slovenskú hudbu, ale i Slovensko ako také. Prečítajte si rozhovor...

Rock na Slovensku? Nie je to cesta do záhuby? Netvrdím, že by táto hudba nemala poslucháčov, ale hudobní dramaturgovia v rádiách nad týmto žánrom v súčasnosti skôr krútia nosom…
Možno nad tým slovenským, ale v éteri je počuť Green Day, Foo Fighters či Metallicu. Neviem prečo je to tak, že zahraničné rockové piesne slovenským rádiám vadia menej ako tie slovenské, každopádne rock nie je nikde inde vnímaný ako minoritný. Skôr by som povedal, že žiadna svetová pop mega hviezda sa bez rockových postupov a zostavy nepohne. Minimálne ich živé vystúpenia sú plné rock’n rollu, inak by na nich tie masy asi nechodili, nudilo by to. Aj najväčšie slovenské kapely majú rockové korene, aj keď ich tvorba časom väčšinou “popovatela”. A nakoniec, keď milujem tvoriť a hrať hudbu tak ako to chcem, tieto veci nie sú až tak dôležité.

Dilemma vydáva nový album. Tento raz je celý naspievaný po anglicky a opäť budem rýpať. Je angličtina správna voľba pre slovenského poslucháča?
A v akom jazyku počúvajú hudbu ľudia na Slovensku teraz? Podľa mňa je to na 90% v angličtine. Roky sa stretávam s názormi, že naše kapely majú spievať po slovensky, inak im nikto nebude rozumieť. A Madonne, Eminem či Coldplay nerozumejú? Až teraz sa to tu pomaly začína lámať, v éteri prerazili slovenskí interpreti s anglickým textom. To nie je náhoda, je to trend, aj keď podľa mňa prichádza pekne neskoro. Naši muzikanti by mali väčšie šance aj za hranicami s angličtinou a doma nemusí byť prekážkou. Viete koľko interpretov z iných krajín než USA či Veľká Británia denne počúvame a ani si to neuvedomujeme? Denne rotujú v rádiu kapely z Dánska, Švédska či Belgicka, čo spievajú po anglicky a pozná ich celý svet. Ale Dilemma má aj slovenské texty, je to asi polovica repertoáru. Aj z aktuálneho albumu existujú niektoré slovenské verzie. Na tomto albume však nie sú, narušilo by to jeho integritu. Slovenčinu v textoch vždy budem mať, ale nie v každom. A napokon, neobmedzujem sa len na tieto dva jazyky, hrám sa aj s francúzštinou či gréčtinou. Spôsobov ako otextovať pieseň je veľa...

Pýtam sa hlavne z toho dôvodu, že texty vašich pesničiek sú zmysluplné a majú v sebe nejaký odkaz. Nedali by ste ho viacerým poslucháčom, keby ste spievali po slovensky?
Tie odkazy a príbehy v textoch sú záludná vec. Niekedy to ľudia vycítia už zo samotnej hudby, spevu, atmosféry, inokedy to väčšina pochopí inak ako to autor pôvodne myslel. Keďže slovenčina je mi bližšia, slovenské texty sú tým pádom o niečo zložitejšie. Práve angličtina ma núti povedať veci jednoduchšie, kratšie a jednoznačnejšie. A ako som povedal, závisí to od skladby. Oh No, či Bordell Europe si neviem predstaviť v slovenčine. A napokon, ja stále verím v poslucháčov, ktorí sa radi zamyslia a prípadne pre porozumenie textu sú ochotní aj niečo urobiť. Napríklad si ho prečítať z bookletu, spraviť si sebe vlastný preklad a podobne. Aj tak je však najdôležitejšia hudba, a spev je hlavne hudobnou súčasťou skladby, nech už je text akokoľvek duchaplnejší. Musí zapadať do skladby v prvom rade z hudobného hľadiska.

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami – ako hodnotíte aktuálnu novinku, akým smerom z vášho pohľadu nastal nejaký posun?
Prvý album bol vyústením dlhého snaženia konečne natočiť poriadnu platňu po rôznych čiastkových nahrávkach. Druhý album vznikol relatívne krátko po tom a zachytil piesne z kratšieho obdobia. Tento tretí album je zase sólovým projektom. Album vznikal takmer 3 roky a len dve piesne z albumu boli nahraté s kapelou. Dal som si načas a nestaval som pre seba žiadne mantinely. Sám som bol zvedavý, kam sa jednotlivé skladby budú uberať a myslím že je to zatiaľ najlepšia platňa, na ktorej som kedy robil.

Teším sa na album, pretože mám rád „ozajstnú muziku“ a tú dnes z môjho pohľadu robia už iba rockoví hudobníci. Živé gitary, bubny, žiadne počítače. Na čo sa teda môžem na novom albume tešiť po hudobnej stránke?
Dnes je už ťažké robiť hudbu bez využitia počítača, ale ide skôr o to, čo z nahrávky vychádza: prirodzená atmosféra alebo umelý produkt. Myslím, že môžete čakať rozmanitosť zvukov, striedanie temp i nálad a platňu je najlepšie počúvať nahlas od začiatku do konca. Rýchle a tvrdé momenty striedajú lyrickejšie pasáže, je to zvukovo pestré, aj keď vďaka jednému hlasu a zvuku nástrojov kompaktné.

S kým ste spolupracovali na novom albume?
Najviac mi pomáhal Roman Šoltys, nahrával viaceré keyboardy, sample či drums programming, okrem toho nahrávku aj mixoval a mastroval. Obaja sme v štúdiu strávili dosť veľa času a skladby sme nechali prirodzene dozrieť. Martin Gašpar nahral všetky basové linky, Adrian Harvan sa objavil ako hosť so saxofónom a ešte sú na nahrávke použité stopy dvoch predošlých členov Dilemmy, jedným z nich je gitarista Tomáš Čižmárik, ktorého fotografie sú aj v booklete CD. Pre obal platne pre nás namaľoval dva obrazy maliar Nikolaj Fedkovič, takže aj v tomto sa línia predošlých obalov platní dodržala, ale tento je určite najlepší a najzaujímavejší. Booklet má 16 strán, a obrazy sú neskutočné, môžete nad nimi tráviť hodiny. Oproti prvým dvom platniam, ktoré vyšli v malom belgickom vydavateľstve tento nový album Low Profile Scream vyšiel v slovenskom vydavateľstve Hevhetia s medzinárodným pôsobením.

Textovo, ako som spomínal sa snažíte nechať nejaký zmysluplný odkaz. Z môjho pohľadu sa vám to na predošlých albumoch darilo. O čom sú texty na tohtoročnej novinke?
Ďakujem, to rád počujem, takýto názor vždy zahreje. Na novej platni spievam o nepokojoch v Aténach, klamnom pocite originality prameniacej z nakupovania nezmyslov, únave zo showbiznisu či láske k svojej žene. Tých tém je viac ale ich výpočet vám veľa nenapovie. Tie piesne si je jednoducho potrebné vypočuť, pre to vznikli.

„Dilema je permanentný stav každého tvorivého človeka, ktorý si dovolí nad životom trochu premýšľať,“ – to sú vaše slová – o čom premýšľate najčastejšie vy?
Je toho veľa, ale najradšej filozofujem o spoločnosti, o tom, čím prechádzame, a že to všetko už tu vlastne bolo. Len ľudia sú tvory bez kolektívnej pamäte a asi preto si tým musíme prechádzať vždy znova a od začiatku, akoby si každý človek musel prežiť všetko sám. Som ten typ, ktorý veci, okolo ktorých prechádza, „rieši“, jednoducho mi veľa vecí nie je jedno a rád by som čosi na tom zmenil. Myslím, že skrz hudbu je to môj spôsob ako robiť svet iným. Cez vlastné vnútro, i cez tých, ktorým tou hudbou dokážem niečo odovzdať. Nie je to len o vášni či zábave...

Ako sa žije hudobníkovi s ambíciami v krajine, kde sú na vrchole už niekoľko rokov tie isté mená, mediálne pretláčané na maximum a nová tvár si musí horko – ťažko rúbať svoju vlastnú cestu?
Nie je to jednoduché. Podľa mňa to nie je len tým, že by sme boli „malý trh“. Myslím, že tu všetko nové prichádza akosi s oneskorením, či už je to hudba, politické zmeny alebo móda. To, že to je ťažké, však nie je to najhoršie. Je to výzva.

Veľmi veľa Slovákov je so Slovenskom všeobecne nespokojných, veľa vecí vraj nefunguje tak, akoby malo, korupcia, škandály, uťahovanie opaskov. Umelci vnímajú svet trochu inak, tak akosi farebnejšie, aké je teda Slovensko podľa vás?
To čo ste opísal, vnímajú citlivo podľa mňa dnes všade. Je to skôr o tom, že teraz je doba, kedy precitá viac a viac ľudí. Podľa mňa je dôležité si uvedomiť, že lamentovanie nikomu nikde nepomohlo a je na nás, čo s tým urobíme. Či už v individuálnom živote alebo v rámci spoločnosti. Náš problém je asi ten, že kvôli diskreditácii spoločenských elít už slušní ľudia nemajú veľmi chuť do spoločných vecí strkať nos. A to je chyba.

Sledujete bulvár, reality show, či pesničkové súťaže plné rýchlo kvasených hviezd?
Okrajovo.

Viete si predstaviť spoluprácu s niektorým z finalistov takýchto súťaží?
Niektorí z nich sú aj moji osobní priatelia. Nie všetci súťažiaci sú rýchlokvasené produkty. Do týchto súťaží sa prihlásilo viacero talentovaných a šikovných umelcov, pretože nevideli veľa iných príležitostí ako sa zviditeľniť. Ja som to nebol ochotný podstúpiť, ale mám pochopenie a rešpekt voči tým, ktorí do toho šli. Viacerí to brali ako nutné zlo a dnes sa snažia nálepiek ako „finalista“ zbaviť. S kapelou sme tiež boli úspešní v niektorých súťažiach, tam šlo o pôvodnú tvorbu, ale akéto formáty nikdy nemali masový charakter. Súťaženie v umení je aj tak celé pritiahnuté za vlasy. Takže áno, s niektorými si spoluprácu viem predstaviť.

Dokážete vyžiť z hudby, alebo je to pre vás skôr koníček a inak chodíte denne do práce?
Možno sa tým raz živiť budem, ale vôbec sa na to nespolieham. Radšej budem robiť hudbu vždy z lásky k samotnej hudbe a s nadšením než kvôli prežitiu. Okrem pár desiatok muzikantov to na Slovensku máme všetci ostatní ako „koníček“, alebo skôr vášeň. Existuje vtip o slovenskom muzikantovi, ktorý príde za doktorom a ten mu hovorí: „Žiaľ, budete žiť už len dva mesiace!“ a muzikant sa pýta: „A z čoho?“. Podľa mňa dnes muzikantom na Slovensku nie je z materiálneho hľadiska čo závidieť, ani tým, ktorí patria ku skutočnej špičke. Je to veľmi náročné a istoty v tom nehľadajte. Kapela, ktorú dnes každý pozná a znie 20x denne z éteru, zajtra nemusí existovať a čo potom?

Aké vzťahy panujú medzi mladými hudobníkmi a „stálicami“ na Slovensku.
Momentálne sa veľa spolupracuje. Tí skúsenejší, ktorých poznám, sa väčšinou podieľajú produkčne či muzikantsky na projektoch tých menej ostrieľaných. Už tu začína fungovať akési odovzdávanie skúseností, čo je veľmi pozitívny jav. Na Slovensku je veľa schopných talentov, len o nich verejnosť veľmi nevie. Mediálne sito má neúprosný efekt. Veľa mladých to po čase vzdá a to je škoda, nevyvíjajú sa ďalej, proste to neuvládzu, čakať na to, kým sa o nich „svet“ dozvie. Je potrebné pomáhať im, volať ich ako predkapely či organizovať akcie, kde sa môžu uplatniť koncertne, aby zbierali skúsenosti, o čo sa aj ja roky snažím organizovaním rôznych podujatí. Najviac by im však pomohol väčší priestor v médiách a hlavne v rádiách. A nie len internetových.

Ako vôbec vnímate slovenskú hudbu?
Ako som už naznačil, je tu veľa dobrej muziky, ale väčšina z nej nie je všeobecne známa. To čo poznáme z médií všetci, je veľmi úzky výsek z tej pestrofarebnej palety. Čo sa však týka notoricky známych mien, väčšinu z nich nepočúvam, aj keď niektorým sa nedá vyhnúť. Ten čas, ktorý trávim počúvaním hudby, si radšej vypĺňam zahraničnými interpretmi. Moja najobľúbenejšia slovenská kapela je Bez Ladu a Skladu, hoci už neexistuje.

Na akej hudbe ste vyrastali?
Led Zeppelin, Vladimír Mišík, Doors, Nirvana, Soundgarden, Cure, Psí Vojáci, Alice in Chains, Black Sabbath a veľa iných.

Čo si myslíte o súčasnom hip hopovom boome nielen na Slovensku a o slovenských raperoch?
Nech si hovorí o Rytmusovi každý čo chce, ale podľa mňa urobili ešte s Kontrafaktom vynikajúci album, ktorý znamenal prielom hiphopu do slovenského mainstreamu. Nemusím so všetkými rapermi vždy súhlasiť, ale páči sa mi, že väčšinou hovoria nahlas svoj názor, a niekedy je to aj bravúrne podané. Mne osobne sa veľmi páči rap v kombinácii s rockom či metalom v štýle soundtracku Judgement Night, ale zo slovenskej scény som toho veľa na ten spôsob nepočul. Môžem sa však mýliť, túto scénu zase až tak dôkladne nesledujem.

Viete si predstaviť, že by niektorý z nich prišiel za vami s fakt dobrým textom, ktorý by mal zmysel, odkaz, posolstvo a navrhol by, aby ste ho spolu naspievali?
Určite.

Tu ma napadá kombinácia hudobných žánrov, kedy sa s obľubou spája populárna hudba s hudbou vážnou. Je to práve 25 rokov, čo Freddie Mercury urobil s Monsterrat Caballé Barcelonu, podľa mňa najvýraznejšie spojenie žánrov v hudbe, pričom sa však spájanie stalo veľmi obľúbeným. Čo si myslíte o spájaní žánrov?
Je to jedna z ciest ako objaviť niečo nové. Aj ja v tvorbe prekračujem pomyselné hranice „škatuliek“. Na platniach Dilemmy počuť prvky ethno, funky či metalu, stále však „podriadené“ rockovej štruktúre skladby. Podľa mňa autori hudby neriešia aký štýl idú tvoriť. Jednoducho nejaká hudba z nás vychádza prirodzene a ja osobne som od srdca rocker aj keď som k hudbe prišiel cez vážnu hudbu a violončelo.

Na záver už iba otázka, ktorá sa priam pýta, pretože s príchodom nového albumu sa už celkom pochopiteľne očakáva aj príchod koncertov. Kde vás teda fanúšikovia uvidia?
Do konca októbra na krste v Bratislave, v novembri v Košiciach a na prelome roka ešte v ďalších piatich slovenských mestách, podrobnosti však ešte neviem ani ja. V budúcom roku toho ale bude určite niekoľkonásobne viac. Už teraz sa na to s kapelou, ktorú tvoria Martin Gašpar, Marcel Buntaj, Jurko Tatár a gitarista z Čiech Matěj Morávek, veľmi tešíme. Cítim, že to bude ešte veľmi zaujímavé...

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Kolektív mladých ľudí zaoberajúcich sa realizác...
Personálna agentúra s dlhodobou tradíciou a naj...

1 200.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 160 m2
12.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 66.17 m2
9 999.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 21.50 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Maskota projektu Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety môžu vyberať do 24. mája.
pred 8 rokmi
Automobilka Chevrolet predstavila elektromobil na báze Sparka označený ako Spark EV.
pred 7 rokmi
Ona, napriek všetkým strastiam večná optimistka, on, zvyknutý na spoločnosť bohatých a známych ľudí, premenený na cynika. Táto nečakaná cesta z nich urobí iných ľudí.
pred 7 rokmi
Napriek tomu, že ide iba o facelift, je Ferrari California T preplnená inovatívnymi riešeniami.
pred 10 rokmi
Blíži sa zima a vtedy sa mnohí ľudia živia ovocím a zeleninou, ktorú si v lete samy dopestovali a spracovali.
pred 11 rokmi
Silu liečivých rastlín pozná už nejeden človek. Ak ste zástancom prírodnej liečby, alternatívnej medicíny, alebo len hľadáte účinné prírodné odvary z byliniek.
pred 9 rokmi
Minister vnútra Daniel Lipšic dnes dopravnej polícii odovzdal kľúče od desiatich nových áut v hodnote 400-tisíc eur.
pred 7 rokmi
Úlohy o Európskej únii budú súčasťou veľkej elektronickej databázy úloh pre slovenské školy.
pred 7 rokmi
Zebra Khumba bol už od narodenia terčom posmeškov od svojo stáda, pretože sa narodil z polovice pruhovaný a z druhej biely. Naviac, keď začalo obdobie sucha, príbuzní Khumbu obvinili, že je priekliaty a že je príčinou všetkých nepríjemmností.
pred 9 rokmi
"Bol to pre nás zlý deň a navyše sme museli riešiť problémy s nesprávnou voľbou pneumatík," vyhlásil šéf McLarenu Whitmarsh.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT