Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Paul McCartney - In Red Square

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.10.2005

Pre mnohých návštevníkov prvého ruského koncertu Paula McCarteyho predstavovala vrchol zážitku aktuálna skladba s mierne neaktuálnym názvom Back In The U.S.S.R.
Paul McCartney - In Red Square
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pre mnohých návštevníkov prvého ruského koncertu Paula McCarteyho predstavovala vrchol zážitku aktuálna skladba s mierne neaktuálnym názvom Back In The U.S.S.R. Možno by sa niektorí z nich radi znova stali „graždaninmi“ neexistujúceho impéria, väčšina prítomných ale vnímala tieto momenty ako sen ktorý sa premenil na skutočnosť. Jediný človek na Červenom námestí, ktorý zostal chladný bol onoho májového večera roku 2003 pravdepodobne iba V.I. Lenin. Koncert určite stál za to a jeho multimediálny záznam tiež obstojí z každého uhla pohľadu. Tri základné piliere, ktoré tomuto dielku rovnocennou mierou dávajú stabilitu sú: hudobná forma, obsah a nadstavba.

1. Forma: Ťažko sa dá predstaviť, že Paula by sprevádzala iná než skvelá kapela. Na rozdiel od Paulových sólových platní, ktoré lavírovali na hranici rockového pesničkárstva a popu, sa koncertná hudobná forma , dá považovať za čisto rockovú. Prevažne gitarová kapela znela kompaktne a často aj dosť beatlesácky. Samozrejme že chýbali ostatné osobnosti slávnej štvorky, zato muzikantský výkon kapelníka a jeho ľudí mal vysokooktánové parametre. Na zostrihoch z dvoch koncertov – v Moskve a Petrohrade – zaznelo vyše tridsať skladieb.

2. Obsah: Pesničky Beatles sú jednoducho nevyčerpateľným zdrojom zážitkov. Nesú v sebe taký náklad pozitívnej energie a hudobnej invencie, ktorým by musel porozumieť aj obyvateľ Marsu, ktorý netrpí žiadnou nostalgiou k šesťdesiatym rokom. Príjemná patina času zdobila už i skladby z obdobia okolo albumu Band On The Run, ktorý Paul nahral spolu so skupinou Wings. Novšiemu repertoáru sa Paul, z pochopiteľných dôvodov, pri svojej moskovskej premiére venoval iba sporadicky. V minulosti boli Beatles pre mnoho ľudí, špeciálne v ruskom imperiálnom bloku, symbolom slobody a svetlým bodom na konci tunela. I keď boli Beatles iba ostrovom nádeje v mori neslobody, málokto si na slávnu štvorku spomína v negatívnych súvislostiach a každému ich hudba pripomína skôr to dobré.

3. Nadstavba: Všetky vyššie spomenuté atribúty sú zdôraznené v dokumentárnych dokrútkach medzi jednotlivými pesničkami moskovského koncertu. Po jednom-dvoch vzhliadnutiach sú však tieto informácie prebytočné a trochu otravné. Technickou výhradou voči dramaturgii DVD je nemožnosť vynechať dokumentárnu časť a nerušene sledovať priebeh Moskovského koncertu. Ten mal pre obidve strany viac než symbolický význam. Zatiaľ čo Paul oblečený v červenom sa tu cítil ako dobyvateľ stratenej archy, moskvičmi takisto lomcoval pocit z definitívne potvrdeného víťazstva nad brežnevovskou minulosťou. Podľa domácich komentátorov boli ľudia v Rusku „vždy pripravení“ na prechod od totality k slobode a nemalou mierou tomu dopomohol práve fenomén Beatles, vďaka ktorému bol prechod z izolácie do náručia kapitalizmu „taký rýchly a mierumilovný“. Na jednotlivých tvárach v moskovskom hľadisku je poznať, že sa jedná o spoločenskú a zároveň veľmi privátnu udalosť s takmer štyridsaťročnou predohrou.

Druhý, kratší koncert na DVD, ktorý sa odohral v Petrohrade, má tiež svoju atmosféru, tá sa ale blíži viac európskym mestám a ľudia sa tu radujú hlavne z hudby – nie z ikôn a symbolov. Po hudobnej stránke vyznel Petrohrad ešte rokovejšie než Moskva. Za nadčasovou hodnotou pesničiek nepokrivkáva ani ich šťavnatá interpretácia. Paul, dobre garážovaný šesťdesiatnik, preskakuje od nástroja k nástroju a spieva ako o život. Nie je to ani tak triumf jeho vegetariánskej životosprávy, ktorá mu iste nie je na škodu , ako skôr triumf ducha a spätnej väzby s ľuďmi, ktorým jeho hudba priniesla toľko šťastia.

Vydavateľstvo: Warner Music Vision
 
Žáner: Rock

Štýl: Songwriter, Pop

Obraz: 4:3

Zvuk: Dolby Digital 2.0 a 5.1 Surround Sound

Celkový čas: cca 163 + 53 min

Zoznam skladieb:
Red Square Concert
01. Getting Better
02. Band On The Run
03. Cant Buy Me Love
04. Two Of Us
05. I Saw Her Standing There
06. We Can Work It Out
07. Ive Just Seen A Face
08. Live And Let Die
09. Let `Em In
10. Fool On The Hill
11. The Things We Said Today
12. Birthday
13. Maybe Im Amazed
14. Back In The U.S.S.R.
15. Calico Skies
16. Hey Jude
17. Shes Leaving Home
18. Yesterday
19. Let It Be
20. Back In The U.S.S.R. (Reprise)

St. Petersburg Show
01. Intro
02. Jet
03. Got To Get You Into My Life
04. Flaming Pie
05. Let Me Roll It
06. Drive My Car
07. Penny Lane
08. Get Back
09. Back In The U.S.S.R.
10. Ive Got A Feeling
11. Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band/The End
12. Helter Skelter
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Spoločnosť Warner Bros predstavila ďalšie mená z hviezdneho obsadenia pripravovanej filmovej adaptácie knihy Rudyarda Kiplinga.
pred 6 rokmi
"Nesmierne sa teším, že bude s nami vo filme," uviedol Rob Thomas, tvorca úspešného seriálu Veronika Marsová (2004 - 2007).
pred 6 rokmi
Deň osláv je určený na blahoželanie všetkým exfajčiarom nezávisle na tom, či sú medzi tými 400 000, ktorí sa pridali ku kampani Európskej komisie Exfajčiari sú nezastaviteľn, alebo sa im podarilo prestať fajčiť inak.
pred 6 rokmi
Príbeh filmu Rivali sleduje ich životy na pretekárskej trati aj mimo nej, a ich rivalitu, ktorá sa začala už vo Formuli 3.
pred 7 rokmi
Mystreriózna dráma SPIKNUTIE mala skutočne veľkolepú premiéru.
pred 7 rokmi
Predstaviteľ Logana alias Wolverina sa podľa vlastných slov veľmi teší a ešte nikdy sa necítil taký pripravený na nakrúcanie.
pred 8 rokmi
...nemusí byť príčina len chlad okolia
pred 5 rokmi
Nórsky režisér Arne Lindtner Nass v roku 2011 prináša divákom voľné pokračovanie detskej filmovej rozprávky Magic Silver (2009), režírované dvojicou tvorcov Roar Uthaug a Katarina Launing.
pred 7 rokmi
Práve toto územie bolo vždy opradené rôznymi príbehmi, ktoré naháňajú strach a hrôzu a na druhej strane lákajú mnohých cestovateľov a vyhľadávačov záhad.
pred 4 rokmi
Blíži sa váš deň D a vám chýba už len tá najdôležitejšia maličkosť? Vyrieši ju za vás Jimmy, najlepší svedok... akého si môžete kúpiť.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT