Retro spomienka na najkrajšiu československú rockerku.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Mládenci zo skupiny Citron objavili dračicu, ktorá v osemdesiatych rokoch minulého storočia poriadne rozvírila stojaté vody domácej pop music.
Ni jeden raz som premýšľal nad tým, ako by sa boli potočili vody domácej pop music, keby Radim Pařízek a chlapci z jeho Cintronu boli namiesto ostravskej Tanji objavili napríklad Luciu Bílú. Objavili je síce zlé slovo, keďže Bílá už v tom čase mala za sebou spoluprácu s Petrom Hannigom, odchod z jeho stajne a reputáciu, ktorá ju v čase objavená Tanji nestavala do príliš lichotivého svetla.
Možnože Bílej poškvrnenie Hannigom a jej koketovanie s Arakainom napokon majú za následok, že sme mali novú rockovú speváčku. Tanja mala v podstate šťastie, že si ju nenašiel ďalší Hannig a neurobil z nej ďalšiu speváčku pre vojakov, pretože s Bílou mali v tom čase dosť spoločného. Jednou z vlastností bola dravosť, ktorú však Bílej nedovolili rozvíjať, za to ale Tanja jej mala na rozdávanie a mala na to aj mediálny priestor.
Ďalej dosť často premýšľam o tom, či by vtedajší systém povolil rockovú speváčka, keby sa bola objavila trebárs o päť rokov skôr. Rockové kapely, ktoré svojimi metalovými prvkami doširoka obchádzali vymedzenú pop musicovú celinu naozaj nemali v tej dobe na ružiach ustlané. Ako by asi dopadla rocková speváčka. Raz si nájdem priestor a Tanji sa na to opýtam. Spomínať s ňou bude určite veľmi zaujímavé.
Zatiaľ sa vráťme aspoň do roku 1989, kedy Tanja vydala svoj debutový album pod hlavičkou vydavateľstva Supraphon. V mnohom bol výnimočný. Speváčka, rockerka, nahrávala s najlepšími rockermi tých čias, pričom zámerne vynechávam slovo domácimi, keďže Tanja mala tú jedinečnú príležitosť, že sa jej albumom dokončoval v nemeckom Hannoveri, v jednom z najmodernejších štúdií tých čias. Ó, aké retro...
Tanja – nad hlavou léta rokenrol
Navyše, hoci si presne nepamätám na vtedajší edičný plán Supraphonu, je zrejmé, že toto bol jeden z posledných predrevolučných albumov a vo svojom žánri skutočne jedinečný. Ostal po ňom nesmrteľný hit Nad hlavou léta rokenrol a dovolím si tvrdiť, že už pri vyslovení názvu si spomeniete na také piesne ako Živá voda, Dál ho čekám, Dálky a návraty, či Žhavá cesta.
Tanja – Pár přání
Ak by retro maniakom chýbal napríklad song Kam jen jdou lásky mé, tak ten nájdete v bonusovej časti tejto nahrávky, keďže nebol súčasťou pôvodného albumu, hit to však je nesmrteľný. Disk tak dostal finálnu podobe v skladačke z trinástich piesní v podobe energie, ktorá nič nestratila na svoje sile ani po viac než štvrťstoročí.
Tanja – kam jen jdou lásky mé
Album momentálne nájdete vďaka spolupráci kapely Citron a vydavateľstva Supraphon v digitálnej verzii v digitálnom obchode s hudbou supraphonline.cz, kde si môžete doplniť (nielen) domácu diskografiu o tituly, ktoré v podstate doteraz častokrát vôbec nevyšli na CD, no Supraphon ich má vo svojom archíve .
Vydavateľstvo: Supraphon (v digitálnej podobe dostupné na supraphonline.cz)
ZOZNAM SKLADIEB:
Živá voda
Dál ho čekám
Dálky a návraty
Zadrž ten čas
Nad hlavou léta rokenrol
Žhavá cesta
Pár přání
Ďáblem posedlá
Sólová noc
Nejsem zlá BONUS:
Kam jen jdou lásky mé
Zas tu jsou
Půlnoční stíny
Ocenenie najlepší severský film (Audience Award: Best Nordic Film) na udeľovaní Dragon Awards na medzinárodnom filmovom festivale v Göteborgu získal film Únos od režiséra Tobiasa Lindholma.
Rok 1945 bol v britskej histórii kľúčovým letopočtom. Solidarita, vďaka ktorej Británia prežila druhú svetovú vojnu, a trpké spomienky na roky pred vojnou, priviedli ľudí k spoločným predstavám o lepšej budúcnosti.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský vyjadril hlboké poľutovanie nad zámerom uskutočniť v sobotu predstieraný sobáš osôb rovnakého pohlavia.