Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Svetozár Stračina – Neďaleko do neba

Hodnotenie: 10 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 25.12.2011

Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba.
Svetozár Stračina – Neďaleko do neba
Zdroj obrázku: Internet
 

Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba, veď jeho meno nájdeme v titulkoch viac ako troch desiatok slovenských filmov z rokov 1964-1989. Neďaleko do neba s podtitulom Nebeský muzikál na ľudovú nôtu je filmovým muzikálom, v ktorom sa jedinečným spôsobom prelínajú hudobné svety tradičného i štylizovaného folklóru s modernou rockovou a aj symfonickou hudbou.

Vedľa seba sa vďaka Stračinovi rovnocenne dostali Filmový symfonický orchester, ľudová hudba bratov Muchovcov, ľudová hudba Ďatelinka, spevácke skupiny SĽUK-u, Lúčnice, ale i orchestrov z rôznych slovenských dedín, Miroslav Dudík, Viliam Meško, Jožo Ráž, skupinaLojzo, Jana Kocianová, jazzman Jozef Šošoka a mnoho ďalších.

Neďaleko do neba

Album obsahuje výber hudby z filmu zaslúžilého umelca Martina Ťapáka, autora námetu, spoluautora scenára a režiséra, a scenáristu Igora Rusnáka. Film je fantazijnou féeriou posmrtného putovania slovenského ľudového muzikanta, ktorý sa aj po smrti túži vrátiť na rodnú zem. S čím všetkým sa na svojom putovaní po nebi, pekle a očistci stretne, vyjadruje aj hudba k filmovému muzikálu. Autor hudby zaslúžilý umelec Svetozár Stračina využíva rôzne hudobné druhy a žánre - od ľudového koloritu cez zvuk symfonického orchestra po rockovú hudbu, čím vytvára neobvyklú hudobnú fabulu

Betlehemský večný sálaš

Svetozár Stračina systematicky spracovával hudobný odkaz našich predkov, pričom na jednej strane dokázal uchovať originalitu pôvodiny a zároveň, vďaka svojmu majstrovstvu, ju dokázal upraviť do podoby akceptovateľnej aj pre nové generácie. Skvelým príkladom tejto časti Stračinovej tvorby je album Betlehemský večný salaš, na ktorom neopakovateľným spôsobom upravil výber skladieb zo zbierky Prostonárodných vianočných piesní slovenského polyhistora Andreja Kmeťa. Z dvesto osemdesiatich si vybral sedemnásť neznámych alebo málo známych vianočných piesní a kolied. Album pod vedením dirigenta Miroslava Šmída nahral OĽUN Bratislava s predníkmi Miroslavom Dudíkom a Štefanom Molotom a spevákmi Darinou Laščiakovou, Angelou Vargicovou, Petrom Mikulášom so speváckou skupinou Rodokmeň.

Hodnotenie:

Aj edícia Opus 100, ktorá mapuje najzásadnejšie albumy vydavateľstva Opus má svoj vianočný album. Dielo Svetozára Stračinu si žiadalo uvedenie na CD a celkom rozumne vychádza práve v tomto období. Zdá sa, že v tieni záujmu o život a dielo polyhistora Andreja Kmeťa (1841-1906) ostáva jeho jedinečná zbierka Prostonárodných vianoč¬ných piesní, ktorá obsahuje okolo 280 kvalifikovane znotovaných nápevov s množstvom textových variant jednotlivých piesní. Kmeť ich začal zberať ako bohoslovec ostrihomského seminára a v zbieraní pokračoval celý život. V zbierke sú aj prepisy niektorých častí viacerých vianočných omší, ktoré zrejme prepísal z nemeckých, českých, či maďarských cirkevných prameňov. Ale aj tak väčšina nápevov a textov vianočných piesní je jasne slovenského pôvodu. Možno jednoznačne konštatovať, že Kmeťova zbierka je unikátna a patrí medzi významné písomné pamiatky Slovenského národného múzea v Martine.
 
Svetozár Stračina venuje zbierke Prostonárodných vianočných piesní Andreja Kmeťa pozornosť už dvadsať rokov. Vytvoril z nej niekoľko ucelených cyklov, ktoré v období vianočných sviatkov zaznievajú buď v inštrumentálnej podobe, alebo vo vokálno-inštrumentálnom spracovaní. Stračina dôsledne zachováva Kmeťove zápisy, rešpektuje ich dobový kolorit a svoj rukopis vtláča jednotlivým piesňam v inštrumentálnej sadzbe partitúry. Využíva všetky dostupné technické prostriedky moderných nahrávacích štúdií, no pritom zachováva a zvýrazňuje slovenskú melodickosť i ľudový hudobný inštrumentár. Cyklus Betlehemský večný sálaš obsahuje sedemnásť neznámych alebo málo známych vianočných piesní a kolied. Sú zároveň holdom autora a vydavateľa kňazovi, zberateľovi, ľudovovýchovnému pracovníkovi a organizátorovi vedeckého života na Slovensku v 19. storočí - Andrejovi Kmeťovi - pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia.

Zdroj info: Opus

Vydavateľstvo: Opus 2011

ZOZNAM SKLADIEB

NEĎALEKO DO NEBA
01. ROZLÚČKA SO ZEMOU
02. PEKLO, ČI NEBO?
03. RODÁCI V NEBI
04. NEBO, ČI PEKLO?
05. TANCE NA NEBESIACH
06. NÁVRAT NA ZEM

BETLEHEMSKÝ VEČNÝ SÁLAŠ
01. RADUJME SA, MY VŠETCI
02. PRI SALAŠI V BETLEME
03. VSTAŇ HORE, BAČO
04. HOPSA Z KOPCA, NARODIL SA
05. HORE, HORE, PASTIERKOVÉ
06. POSPOLU SA POBERAJME
07. DO BETLEMA NEĎALEKO
08. RADOSTNÁ NOVINA NÁM NASTALA
09. ČOŽE SA NÁM ZVESTOVALO
10. NEBÚR, ĎURO, NEBÚR NÁS
11. VSTAŇME, LEŽME, HĽAĎME, BEŽME
12. USNI, MÔJ JEŽIŠKU
13. HRAJ, HRAJ, MUZIKA, HRAJ
14. A JA, STARÝ BAČA
15. O, MÁRIA, TVOJHO SYNA VÍTAME
16. DEŇ PRESLÁVNY JEST K NÁM PRIŠIEL
17. NASTAL NÁM DEŇ PLNÝ VESELOSTI


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Hodnotenie: 10 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Pavel
pred 3 rokmi
Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba. Odkaz na článok: http://music.server.sk/recenzie/cd/svetozar-stracina-nedaleko-do-neba/

skoda, ze zatial nikoho v tejto gubernii nenapadlo vydat CD Svetozara Stracinu s Best Of vyberom jeho filmovej hudby so znamych filmov ci serialov...to by sa podla mna predavalo dobre a vela ludi by to privitalo...aspon ja som take CD nasho slovenskeho Morriconeho nikde doteraz nenasiel...no ale co uz, sme predsa na Slovensku

 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
walker
pred 3 rokmi
Myslíte si, že o získanie úveru? Ste vážne potrebuje naliehavú úveru založiť svoj vlastný podnik? Ste v dlhoch? Žijete, obmedzené bankové a nemohli použiť banky, alebo je lepšie mať projekt a Budete potrebovať úver, financovanie zlú alebo potrebujú peniaze na zaplatenie účtov, investovať peniaze do podnikania. Takže, ak chcete požičať peniaze, neváhajte ma kontaktovať, aby sa dozvedieť viac o mojom stave veľmi prospešné. som riešenie Vaše finančné problémy. Toto je vaša šanca na dosiahnutie svojho želania, dávame osobné úvery, podnikateľské úvery a firemných úverov, a všetky druhy úveru spolu s úrokmi vo výške 2% Pre viac informácií kontaktujte nás emailom: (alenxanderwalkerusacompany@gmail.com)
Fotografia
david verney
pred rokom
We are specialized in Bank Guarantee {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description. The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee will be paid after the delivery of the MT760. DESCRIPTION OF INSTRUMENT: Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC). Total Face Value: Minimum of 1M Eur/USD (One Million Eur/USD) to Maximum of 5B Euro/USD(Five Billion Eur/USD). Issuing Bank: HSBC London, Barclays Bank, Deutsche Bank Frankfurt, Hong Kong, Any AA rated Bank in Europe or any Top 25 WEB. Age: One Year, One Day Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees to brokers. Delivery: Bank to Bank SWIFT. Payment: MT-760. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. All relevant business information will be provided upon request plus our terms and procedures. Contact name: David Verney Email : davidverney18@gmail.com skype davidverney18@gmail.com
Fotografia
Anonym
pred rokom
suhlasim s komentarom, ze ako je vobec mozne, ze neexistuje moznost zakupit si cd s vyberom hudby tohto vyborneho skladatela.Velmi ale veeelmi smutne. Musim chodit na youtube aby som si co to vypocula. A este musim povedat, ze hanba nam slovakom, ze si nicoho nevazime.
Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Francúzsko zatvorí v piatok svoje veľvyslanectvá a školy v 20 rôznych krajinách z bezpečnostných dôvodov.
pred 8 rokmi
Alebo: Keď voda tečie a srdcia plesajú! Tieto nádherné prírodné scenérie človeku priam zmrazia dych.
pred 7 rokmi
Odborníci tvrdia, že pravidelná konzumácia pistácií po dobu aspoň jedného mesiaca môže znížiť hladinu cholesterolu až o 10%!
pred 8 rokmi
Mimozemšťania by podľa ruských vedcov mohli byť podobní ľuďom, teda mohli by mať dve ruky, dve nohy a hlavu.
pred 6 rokmi
Sulík z 10 bodov predvolebného Kollárovho programu odmieta dva body.
pred 6 rokmi
Vytipovaní fotografovia boli vybavení 24,1-megapixelovou zrkadlovkou Nikon D5200 s vybratými objektívmi NIKKOR.
pred 6 rokmi
Priviesť však do náručia matke cudzie dieťa a ešte ju presviedčať o tom, že jej, len aby sa prípad mohol odložiť ako vybavený, je šokujúce, aj keď dnes sa dejú iné, ale rovnako desivé zverstvá.
pred 6 rokmi
Ak chcete každý deň urobiť niečo pre svoje zdravie, zamerajte sa na štyri hlavné oblasti: dbajte na to, koľko denne zjete ovocia a zeleniny, či dosť chodíte a aktívne sa pohybujete...
pred 4 rokmi
Film o kedysi skvelom nájomnom vrahovi Jimmym Conlonovi, ktorý mal prezývku Gravedigger.
pred 7 rokmi
Žaloba sa týka porušenia patentových práv v oblasti kódovania dát, navigačných technológií a iných patentov

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT