Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Svetozár Stračina – Neďaleko do neba

Hodnotenie: 10 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 25.12.2011

Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba.
Svetozár Stračina – Neďaleko do neba
Zdroj obrázku: Internet
 

Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba, veď jeho meno nájdeme v titulkoch viac ako troch desiatok slovenských filmov z rokov 1964-1989. Neďaleko do neba s podtitulom Nebeský muzikál na ľudovú nôtu je filmovým muzikálom, v ktorom sa jedinečným spôsobom prelínajú hudobné svety tradičného i štylizovaného folklóru s modernou rockovou a aj symfonickou hudbou.

Vedľa seba sa vďaka Stračinovi rovnocenne dostali Filmový symfonický orchester, ľudová hudba bratov Muchovcov, ľudová hudba Ďatelinka, spevácke skupiny SĽUK-u, Lúčnice, ale i orchestrov z rôznych slovenských dedín, Miroslav Dudík, Viliam Meško, Jožo Ráž, skupinaLojzo, Jana Kocianová, jazzman Jozef Šošoka a mnoho ďalších.

Neďaleko do neba

Album obsahuje výber hudby z filmu zaslúžilého umelca Martina Ťapáka, autora námetu, spoluautora scenára a režiséra, a scenáristu Igora Rusnáka. Film je fantazijnou féeriou posmrtného putovania slovenského ľudového muzikanta, ktorý sa aj po smrti túži vrátiť na rodnú zem. S čím všetkým sa na svojom putovaní po nebi, pekle a očistci stretne, vyjadruje aj hudba k filmovému muzikálu. Autor hudby zaslúžilý umelec Svetozár Stračina využíva rôzne hudobné druhy a žánre - od ľudového koloritu cez zvuk symfonického orchestra po rockovú hudbu, čím vytvára neobvyklú hudobnú fabulu

Betlehemský večný sálaš

Svetozár Stračina systematicky spracovával hudobný odkaz našich predkov, pričom na jednej strane dokázal uchovať originalitu pôvodiny a zároveň, vďaka svojmu majstrovstvu, ju dokázal upraviť do podoby akceptovateľnej aj pre nové generácie. Skvelým príkladom tejto časti Stračinovej tvorby je album Betlehemský večný salaš, na ktorom neopakovateľným spôsobom upravil výber skladieb zo zbierky Prostonárodných vianočných piesní slovenského polyhistora Andreja Kmeťa. Z dvesto osemdesiatich si vybral sedemnásť neznámych alebo málo známych vianočných piesní a kolied. Album pod vedením dirigenta Miroslava Šmída nahral OĽUN Bratislava s predníkmi Miroslavom Dudíkom a Štefanom Molotom a spevákmi Darinou Laščiakovou, Angelou Vargicovou, Petrom Mikulášom so speváckou skupinou Rodokmeň.

Hodnotenie:

Aj edícia Opus 100, ktorá mapuje najzásadnejšie albumy vydavateľstva Opus má svoj vianočný album. Dielo Svetozára Stračinu si žiadalo uvedenie na CD a celkom rozumne vychádza práve v tomto období. Zdá sa, že v tieni záujmu o život a dielo polyhistora Andreja Kmeťa (1841-1906) ostáva jeho jedinečná zbierka Prostonárodných vianoč¬ných piesní, ktorá obsahuje okolo 280 kvalifikovane znotovaných nápevov s množstvom textových variant jednotlivých piesní. Kmeť ich začal zberať ako bohoslovec ostrihomského seminára a v zbieraní pokračoval celý život. V zbierke sú aj prepisy niektorých častí viacerých vianočných omší, ktoré zrejme prepísal z nemeckých, českých, či maďarských cirkevných prameňov. Ale aj tak väčšina nápevov a textov vianočných piesní je jasne slovenského pôvodu. Možno jednoznačne konštatovať, že Kmeťova zbierka je unikátna a patrí medzi významné písomné pamiatky Slovenského národného múzea v Martine.
 
Svetozár Stračina venuje zbierke Prostonárodných vianočných piesní Andreja Kmeťa pozornosť už dvadsať rokov. Vytvoril z nej niekoľko ucelených cyklov, ktoré v období vianočných sviatkov zaznievajú buď v inštrumentálnej podobe, alebo vo vokálno-inštrumentálnom spracovaní. Stračina dôsledne zachováva Kmeťove zápisy, rešpektuje ich dobový kolorit a svoj rukopis vtláča jednotlivým piesňam v inštrumentálnej sadzbe partitúry. Využíva všetky dostupné technické prostriedky moderných nahrávacích štúdií, no pritom zachováva a zvýrazňuje slovenskú melodickosť i ľudový hudobný inštrumentár. Cyklus Betlehemský večný sálaš obsahuje sedemnásť neznámych alebo málo známych vianočných piesní a kolied. Sú zároveň holdom autora a vydavateľa kňazovi, zberateľovi, ľudovovýchovnému pracovníkovi a organizátorovi vedeckého života na Slovensku v 19. storočí - Andrejovi Kmeťovi - pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia.

Zdroj info: Opus

Vydavateľstvo: Opus 2011

ZOZNAM SKLADIEB

NEĎALEKO DO NEBA
01. ROZLÚČKA SO ZEMOU
02. PEKLO, ČI NEBO?
03. RODÁCI V NEBI
04. NEBO, ČI PEKLO?
05. TANCE NA NEBESIACH
06. NÁVRAT NA ZEM

BETLEHEMSKÝ VEČNÝ SÁLAŠ
01. RADUJME SA, MY VŠETCI
02. PRI SALAŠI V BETLEME
03. VSTAŇ HORE, BAČO
04. HOPSA Z KOPCA, NARODIL SA
05. HORE, HORE, PASTIERKOVÉ
06. POSPOLU SA POBERAJME
07. DO BETLEMA NEĎALEKO
08. RADOSTNÁ NOVINA NÁM NASTALA
09. ČOŽE SA NÁM ZVESTOVALO
10. NEBÚR, ĎURO, NEBÚR NÁS
11. VSTAŇME, LEŽME, HĽAĎME, BEŽME
12. USNI, MÔJ JEŽIŠKU
13. HRAJ, HRAJ, MUZIKA, HRAJ
14. A JA, STARÝ BAČA
15. O, MÁRIA, TVOJHO SYNA VÍTAME
16. DEŇ PRESLÁVNY JEST K NÁM PRIŠIEL
17. NASTAL NÁM DEŇ PLNÝ VESELOSTI


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Hodnotenie: 10 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Pavel
pred 2 rokmi
Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba. Odkaz na článok: http://music.server.sk/recenzie/cd/svetozar-stracina-nedaleko-do-neba/

skoda, ze zatial nikoho v tejto gubernii nenapadlo vydat CD Svetozara Stracinu s Best Of vyberom jeho filmovej hudby so znamych filmov ci serialov...to by sa podla mna predavalo dobre a vela ludi by to privitalo...aspon ja som take CD nasho slovenskeho Morriconeho nikde doteraz nenasiel...no ale co uz, sme predsa na Slovensku

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
walker
pred rokmi
Myslíte si, že o získanie úveru? Ste vážne potrebuje naliehavú úveru založiť svoj vlastný podnik? Ste v dlhoch? Žijete, obmedzené bankové a nemohli použiť banky, alebo je lepšie mať projekt a Budete potrebovať úver, financovanie zlú alebo potrebujú peniaze na zaplatenie účtov, investovať peniaze do podnikania. Takže, ak chcete požičať peniaze, neváhajte ma kontaktovať, aby sa dozvedieť viac o mojom stave veľmi prospešné. som riešenie Vaše finančné problémy. Toto je vaša šanca na dosiahnutie svojho želania, dávame osobné úvery, podnikateľské úvery a firemných úverov, a všetky druhy úveru spolu s úrokmi vo výške 2% Pre viac informácií kontaktujte nás emailom: (alenxanderwalkerusacompany@gmail.com)
Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Britskí vedci po prvý raz zaznamenali pozitívny účinok génovej terapie v prípade liečby tohto dedičného ochorenia.
pred 6 rokmi
Šou si budú môcť pozrieť záujemcovia a záujemkyne v exkluzívnom obsadení 28. a 29. novembra na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
pred 7 rokmi
Minuloročné Dni zdravých žíl ukázali, že až 80 percent z pacientov zúčastnených na projekte trpí chronickým žilovým ochorením (CHVO) a až tri štvrtiny z nich sa neliečia.
pred 5 rokmi
Tvorcovia Doby ľadovej a Ria odhaľujú neobyčajný, pod povrchom skrytý svet v 3D animovanej dobrodružnej komédii Kráľovstvo lesných strážcov.
pred 7 rokmi
„Hľadač cesty“ dostane samonosnú karosériu
pred rokom
Najmä teraz na jeseň a cez zimu sa ráno budievame zničení, bez energie a najradšej by sme si opäť ľahli do postele a nešli do práce. Ak ste sa aj vy v tomto našli a práve tento článok čítate spod periny, zatiaľ čo vonku prší, čítajte ho ďalej.
pred 5 rokmi
Podľa generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku by koncesionári v prvom rade mali platiť za obsah, na jeho skvalitnení intenzívne pracujú.
pred 7 rokmi
MINI chce na autosalóne v Ženeve (08. – 18.03.03.2012) predstaviť štúdiu dodávky.
pred 6 rokmi
Cieľom projektu je zachovanie a sprístupnenie národného kultúrneho bohatstva archívu TASR a článkov dokumentujúcich dôležité udalosti z novodobej histórie SR.
pred 4 rokmi
Možno v tom nájdete trochu Forresta Gumpa, ale na severský spôsob a v trochu inej vekovej kategórii. Dá sa s tým samozrejme súhlasiť, aj keď Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol je svojský a istým spôsobom jedinečný.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT