Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Svetozár Stračina – Neďaleko do neba

Hodnotenie: 10 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 25.12.2011

Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba.
Svetozár Stračina – Neďaleko do neba
Zdroj obrázku: Internet
 

Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba, veď jeho meno nájdeme v titulkoch viac ako troch desiatok slovenských filmov z rokov 1964-1989. Neďaleko do neba s podtitulom Nebeský muzikál na ľudovú nôtu je filmovým muzikálom, v ktorom sa jedinečným spôsobom prelínajú hudobné svety tradičného i štylizovaného folklóru s modernou rockovou a aj symfonickou hudbou.

Vedľa seba sa vďaka Stračinovi rovnocenne dostali Filmový symfonický orchester, ľudová hudba bratov Muchovcov, ľudová hudba Ďatelinka, spevácke skupiny SĽUK-u, Lúčnice, ale i orchestrov z rôznych slovenských dedín, Miroslav Dudík, Viliam Meško, Jožo Ráž, skupinaLojzo, Jana Kocianová, jazzman Jozef Šošoka a mnoho ďalších.

Neďaleko do neba

Album obsahuje výber hudby z filmu zaslúžilého umelca Martina Ťapáka, autora námetu, spoluautora scenára a režiséra, a scenáristu Igora Rusnáka. Film je fantazijnou féeriou posmrtného putovania slovenského ľudového muzikanta, ktorý sa aj po smrti túži vrátiť na rodnú zem. S čím všetkým sa na svojom putovaní po nebi, pekle a očistci stretne, vyjadruje aj hudba k filmovému muzikálu. Autor hudby zaslúžilý umelec Svetozár Stračina využíva rôzne hudobné druhy a žánre - od ľudového koloritu cez zvuk symfonického orchestra po rockovú hudbu, čím vytvára neobvyklú hudobnú fabulu

Betlehemský večný sálaš

Svetozár Stračina systematicky spracovával hudobný odkaz našich predkov, pričom na jednej strane dokázal uchovať originalitu pôvodiny a zároveň, vďaka svojmu majstrovstvu, ju dokázal upraviť do podoby akceptovateľnej aj pre nové generácie. Skvelým príkladom tejto časti Stračinovej tvorby je album Betlehemský večný salaš, na ktorom neopakovateľným spôsobom upravil výber skladieb zo zbierky Prostonárodných vianočných piesní slovenského polyhistora Andreja Kmeťa. Z dvesto osemdesiatich si vybral sedemnásť neznámych alebo málo známych vianočných piesní a kolied. Album pod vedením dirigenta Miroslava Šmída nahral OĽUN Bratislava s predníkmi Miroslavom Dudíkom a Štefanom Molotom a spevákmi Darinou Laščiakovou, Angelou Vargicovou, Petrom Mikulášom so speváckou skupinou Rodokmeň.

Hodnotenie:

Aj edícia Opus 100, ktorá mapuje najzásadnejšie albumy vydavateľstva Opus má svoj vianočný album. Dielo Svetozára Stračinu si žiadalo uvedenie na CD a celkom rozumne vychádza práve v tomto období. Zdá sa, že v tieni záujmu o život a dielo polyhistora Andreja Kmeťa (1841-1906) ostáva jeho jedinečná zbierka Prostonárodných vianoč¬ných piesní, ktorá obsahuje okolo 280 kvalifikovane znotovaných nápevov s množstvom textových variant jednotlivých piesní. Kmeť ich začal zberať ako bohoslovec ostrihomského seminára a v zbieraní pokračoval celý život. V zbierke sú aj prepisy niektorých častí viacerých vianočných omší, ktoré zrejme prepísal z nemeckých, českých, či maďarských cirkevných prameňov. Ale aj tak väčšina nápevov a textov vianočných piesní je jasne slovenského pôvodu. Možno jednoznačne konštatovať, že Kmeťova zbierka je unikátna a patrí medzi významné písomné pamiatky Slovenského národného múzea v Martine.
 
Svetozár Stračina venuje zbierke Prostonárodných vianočných piesní Andreja Kmeťa pozornosť už dvadsať rokov. Vytvoril z nej niekoľko ucelených cyklov, ktoré v období vianočných sviatkov zaznievajú buď v inštrumentálnej podobe, alebo vo vokálno-inštrumentálnom spracovaní. Stračina dôsledne zachováva Kmeťove zápisy, rešpektuje ich dobový kolorit a svoj rukopis vtláča jednotlivým piesňam v inštrumentálnej sadzbe partitúry. Využíva všetky dostupné technické prostriedky moderných nahrávacích štúdií, no pritom zachováva a zvýrazňuje slovenskú melodickosť i ľudový hudobný inštrumentár. Cyklus Betlehemský večný sálaš obsahuje sedemnásť neznámych alebo málo známych vianočných piesní a kolied. Sú zároveň holdom autora a vydavateľa kňazovi, zberateľovi, ľudovovýchovnému pracovníkovi a organizátorovi vedeckého života na Slovensku v 19. storočí - Andrejovi Kmeťovi - pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia.

Zdroj info: Opus

Vydavateľstvo: Opus 2011

ZOZNAM SKLADIEB

NEĎALEKO DO NEBA
01. ROZLÚČKA SO ZEMOU
02. PEKLO, ČI NEBO?
03. RODÁCI V NEBI
04. NEBO, ČI PEKLO?
05. TANCE NA NEBESIACH
06. NÁVRAT NA ZEM

BETLEHEMSKÝ VEČNÝ SÁLAŠ
01. RADUJME SA, MY VŠETCI
02. PRI SALAŠI V BETLEME
03. VSTAŇ HORE, BAČO
04. HOPSA Z KOPCA, NARODIL SA
05. HORE, HORE, PASTIERKOVÉ
06. POSPOLU SA POBERAJME
07. DO BETLEMA NEĎALEKO
08. RADOSTNÁ NOVINA NÁM NASTALA
09. ČOŽE SA NÁM ZVESTOVALO
10. NEBÚR, ĎURO, NEBÚR NÁS
11. VSTAŇME, LEŽME, HĽAĎME, BEŽME
12. USNI, MÔJ JEŽIŠKU
13. HRAJ, HRAJ, MUZIKA, HRAJ
14. A JA, STARÝ BAČA
15. O, MÁRIA, TVOJHO SYNA VÍTAME
16. DEŇ PRESLÁVNY JEST K NÁM PRIŠIEL
17. NASTAL NÁM DEŇ PLNÝ VESELOSTI


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Hodnotenie: 10 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Pavel
pred rokmi
Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba. Odkaz na článok: http://music.server.sk/recenzie/cd/svetozar-stracina-nedaleko-do-neba/

skoda, ze zatial nikoho v tejto gubernii nenapadlo vydat CD Svetozara Stracinu s Best Of vyberom jeho filmovej hudby so znamych filmov ci serialov...to by sa podla mna predavalo dobre a vela ludi by to privitalo...aspon ja som take CD nasho slovenskeho Morriconeho nikde doteraz nenasiel...no ale co uz, sme predsa na Slovensku

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
walker
pred rokmi
Myslíte si, že o získanie úveru? Ste vážne potrebuje naliehavú úveru založiť svoj vlastný podnik? Ste v dlhoch? Žijete, obmedzené bankové a nemohli použiť banky, alebo je lepšie mať projekt a Budete potrebovať úver, financovanie zlú alebo potrebujú peniaze na zaplatenie účtov, investovať peniaze do podnikania. Takže, ak chcete požičať peniaze, neváhajte ma kontaktovať, aby sa dozvedieť viac o mojom stave veľmi prospešné. som riešenie Vaše finančné problémy. Toto je vaša šanca na dosiahnutie svojho želania, dávame osobné úvery, podnikateľské úvery a firemných úverov, a všetky druhy úveru spolu s úrokmi vo výške 2% Pre viac informácií kontaktujte nás emailom: (alenxanderwalkerusacompany@gmail.com)
Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Cestná, stavebná a automobilová technika, súčia...
E-shop zameraný na predaj a distribúciu prvotri...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


215 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 61 m2
550.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 58.25 m2, balk...
1 500.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 220 m2, novost...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Krátkometrážny dokumentárny film “Play!” režiséra Andreja Kolenčíka sa predstaví v súťaži prestížneho mexického festivalu Guanajuato International Film Festival, ktorého 18 ročník prebieha v mestách San Miguel de Allende a v meste Guanajuato.
pred 2 rokmi
Dnes väčšina ľudí nakupuje online skutočne všetko od kníh cez nábytok až k čistiacim prostriedkom. Mnohí robia na internete veľké nákupy, avšak na nákup šperkov by si netrúfli. Je bezpečné na webe kupovať osobné a luxusné šperky?
pred 6 rokmi
Podľa novej generálnej riaditeľky Slovenskej národnej knižnice Kataríny Krištofovej je pre SNK veľmi dôležitá aj otázka uchovávania digitálneho obsahu, ide napríklad o webový obsah, elektronické periodik
pred 3 rokmi
Šéf ruskej domácej tajnej služby FSB Nikolaj Bortnikov vo štvrtok oznámil, že Spojené štáty, Gruzínsko a západoeurópske krajiny pomohli zabrániť teroristickým útokom počas minuloročných zimných olympijských hier v Soči.
pred 5 rokmi
Miriam, Riva a Inbal. Tri ženy rôzneho veku, postavenia aj temperamentu. Spoja sa, aby zachránili sudánskeho chlapca, ktorý utiekol pred vojnou a hrozí mu deportácia. V boji proti predsudkom a byrokracii o sebe a svojej minulosti odhalia viac, ako by
pred 7 rokmi
Každá jedna farba symbolizuje niečo iné. Bližšie sa dnes pozrieme na túto trojicu farieb: modrá, ružová a fialová
pred 7 rokmi
Na tokijskom autosalóne sa predstavila upravená Toyota iQ
pred 6 rokmi
Dnes už zosnulý Jean-Marie Loret bol vraj skutočne synom nemeckého diktátora Adolfa Hitlera.
pred 6 rokmi
Vikingský teenager nejako nemôže zapadnúť medzi ostatných obyvateľov rodného ostrova Berk, pretože na rozdiel od nich skôr než svaly (ktorých má pomenej), používa hlavu.
pred 4 rokmi
Exekútori po novom budú môcť na účte zablokovať iba sumu vo výšky pohľadávky a nie celý účet, ako to bolo možné doteraz.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT