Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenské kvarteto / Moyzesovo kvarteto (Opus 100)

Hodnotenie: 10 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 31.03.2015

Vydavateľstvo Opus sa v edícii Opus 100 dostalo k siedmej desiatke a doteraz vyšlo už 71 dvojalbumov.
Slovenské kvarteto / Moyzesovo kvarteto (Opus 100)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Postupne si predstavíme všetky tituly z edície Opus 100. Pod poradovým číslom 67 a so žánrovou nálepkou Classic & jazz vyšiel dvojalbum Slovenské kvarteto / Moyzesovo kvarteto.

Žáner sláčikového kvarteta sa v prvej tretine 19. storočia ocitol v evidentnej kríze. Ideály klasicistickej éry, ktoré našli životodarnú pôdu práve v tomto type komornej hudby, strácali silu; stavebné základy cyklických foriem boli v posledných Beethovenových opusoch vystavené radikálnemu tlaku a postupne povoľovali.

Geniálny duch Franza Schuberta fascinujúcim spôsobom „zreštauroval" drobiace sa zvyšky takzvaných absolútnych klasicistických foriem, druhov a žánrov, aktivizuje ich však v zmysle nových rétorických zásad a zákonitostí. Po Beethovenovi a Schubertovi sa mnohí skladatelia orientovali na nové inštrumentálne zoskupenie a útvary komorného žánru.

Vari až Antonín Dvožák a Piotr Iľjič Čajkovskij zasiahli výraznejším spôsobom do tejto oblasti hudobnej tvorby. I pol tucta kvartetových cyklov Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, tri kvartetá Róberta Schumanna zaradené do jedného opusu, tri kvartetá Jo-hannesa Brahmsa, skladby ruských majstrov Borodina, Glinku dlho zostávali akoby na periférii záujmu muzikológov aj interpretov, i keď sú to opusy majstrovsky rozvíjajúce tradície strhujúceho 18. storočia.

Edvard Hagerup Grieg (1843-1907) zasiahol do oblasti sláčikového kvarteta dvakrát. Prvá skladba venovaná štyrom sláčikovým nástrojom vznikla na vrchole prvej fázy jeho tvorby, druhá v závere celoživotnej púte nórskeho skladateľa a ostala nedokončená (Sláčikové kvarteto F dur). Rozsiahle cyklické formy nepatrili nikdy ku Griegovým silným stránkam.

I mnohé dnešné hodnotenia tento fakt často zneužívajú a bagatelizujú Griegov prínos do kultúrnej klímy druhej polovice 19. storočia (jeho originálny prístup k riešeniu syntézy modálneho a tonálneho funkčného systému). Sláčikové kvarteto g mol, op. 27 patrí tiež k obchádzaným titulom Edvarda Griega a možnože apriórne hodnotenia skladateľovho odkazu uškodili aj tejto kompozícii. Dielo v ničom nevybočuje zo zaužívaného tektonického skeletu, ale melodický rozmer každej časti je doslova nákazlivý a sugestívny.

Kvarteto vzniklo na prelome rokov 1877 a 1878 v dedinke Hardenger, kam sa skladateľ uchýlil po napísaní Klavírneho koncertu a mol, klavírnej Balady g mol a Symfónie c mol, a je Griegovou reakciou na vlastnú tvorivú krízu, ktorú veľmi detailne opisuje svojmu priateľovi Gottfriedovi Matthesonovi-Hansenovi v auguste 1877: „Nespokojnosť so sebou samým napĺňa všetky moje dni... Ale teraz som rozhodnutý skoncovať s tým všetkým. Chystám sa vytvoriť čosi veľké, nech to stojí čokoľvek...“.

Sláčikové kvarteto g mol patrí ku Griegovým najrozsiahlejším cyklom, ak neberieme do úvahy jeho suity zo scénických kompozícií. Mottom štvorčasťovej skladby je citát z vlastnej piesne Spillemaend (Muzikanti), op. 25, č. 1 na text Henricha Ibsena, skomponovanej roku 1876. Otvára prvú časť ovplyvňuje kontrastný úsek sonátového allegra a objavuje sa aj v záverečnej Saltarelle.

Podobne ako u Edvarda Griega aj v súpise skladieb Giuseppe Verdiho (1813-1901) prekvapuje Sláčikové kvarteto e mol. Ak Grieg vynikal v miniatúre, Verdiho doménou boli monumentálne hudobnodramatické projekty, zdanlivo protirečiace senzitívnosti komorných žánrov. Verdi však aj vo svojich operách často šokuje schopnosťou modelovať detail práve prostriedkami príznačnými pre oblasť komornej hudby.

Aktivizuje drobnejšie inštrumentálne zoskupenia, hľadá zvukové možnosti sólových interlúdií. Sláčikové kvarteto e mol je takisto produktom aktívnej relaxácie po veľkolepom úspechu Aidy. Vzniklo roku 1873 a premiéru malo o tri roky neskôr v Miláne. Verdi vo svojom jedinom komornom opuse zhmotnil vlastnú ideu: „Návrat k starým majstrom znamená pokrok!“

Geniálne riešená fúga v štvrtej časti je výsledkom intenzívneho cvičenia úctyhodného starca v oblasti kontrapunktických postupov a foriem. Sláčikové kvarteto e mol Giuseppe Verdiho je príkladom koncíznosti a sebaovládania: skladateľ ani na okamih nepodľahol lákadlám dramatizmu a preexponovaných akcentov. Prejavil sa ako hĺbavý tvorca, orientujúci sa na odkaz minulosti a pretavujúci nadobudnuté impulzy do výsostne moderne znejúceho tvaru.

Moyzesovo kvarteto vzniklo roku 1975 na bratislavskom Konzervatóriu. Šesť rokov súbor vystupoval ako Muchovo kvarteto, roku 1981 prijal názov po významnom predstaviteľovi slovenskej hudobnej kultúry Alexandrovi Moyzesovi. Štyria hudobníci, absolventi Vysokej školy múzických umení v Bratislave, dosiahli v kvartetovej hre už nejeden úspech na domácich aj zahraničných súťažiach či koncertných vystúpeniach.

Roku 1977 to bolo tretie miesto na celoštátnej súťaži sláčikových kvartet v Hradci nad Moravicí, o rok neskôr zasa absolútne víťazstvo na Súťaži slovenských konzervatórií v Bratislave. Roku 1981 sa opakoval úspech z Hradca nad Moravicí a pribudlo ďalšie úspešné vystúpenie na národnej interpretačnej súťaži v Banskej Bystrici.

Na zahraničných kolbištiach zbierajú členovia Moyzesovho kvarteta skúsenosti od roku 1982, keď ako najmladší účastníci získali na súťaži vo francúzskom Evinne tretiu cenu. Nasledovali zájazdy a turné do mnohých európskych krajín, do Turecka, KĽDR, Maroka i na Kubu. Hra členov Moyzesovho kvarteta vyniká štýlovosťou, pohotovosťou, zvukovou delikátnosťou a koncepčnou suverenitou. Repertoár Moyzesovho kvarteta siaha od obdobia klasicizmu až po súčasnosť. (Opus)

Náš názor: Fantastický album v tomto predsviatočnom období.

Vydavateľstvo: Opus
Linky: OPUS


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Hodnotenie: 10 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Meria takmer 7,5 m!
pred 6 rokmi
V Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave (BZ UK) sa bude od piatku 25. mája do nedele 27. mája 2012 konať podujatie Kaktusárska jar.
pred 7 rokmi
Pitná a hygienicky nezávadná voda bude pre obyvateľov Kene o čosi dostupnejšia.
pred 6 rokmi
Nočná romatika na vode v rakúskej metropoli odštartuje už podvečer s hudobnou dídžejskou kulisou pri plážovom bare Gänsehäufel.
pred 8 rokmi
Sony Ericsson predstavuje model XperiaTM PLAY
pred 6 rokmi
Trojnásobný ruský prezident napísal, že Zemana v jeho vlasti poznajú ako "stúpenca upevnenia priateľských rusko-českých vzťahov".
pred 2 rokmi
Zoznámte sa a množte sa. Začať môžete s úsmevom pri letnej romantickej komédii Zozn@mka s Jiřím Langmajerom v hlavnej úlohe.
pred 7 rokmi
Vettelov nový služobný monopost
pred 6 rokmi
Životné šťastie, vychovávanie detí a rodinný stereotyp sa nedajú merať rovnakým metrom.
pred 11 rokmi
Pri rozvoji aeróbnej vytrvalosti je dôležité presné stanovenie intenzity zaťaženia.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT