Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Opus 100 - Ján Solovič & Legendárny muzikál

Hodnotenie: 10 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 03.03.2014

Edícia Opus 100, ktorá postupne predstavuje sto základných (dvoj)albumov a interpretov, prichádza s ďalšími titulmi...
Opus 100 - Ján Solovič & Legendárny muzikál
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Edícia Opus 100, ktorá postupne predstavuje sto základných (dvoj)albumov a interpretov, prichádza s ďalšími titulmi...

Ján Solovič – Lasica & Satinský (Opus 100 / 57)

Plné vrecká peňazí
Premiéru hry Jána Soloviča Plné vrecká peňazí si mohli vychutnať najskôr návštevníci Malej scény SND v roku 1970, potom prišli na rad zájazdové predstavenia, až napokon v roku 1978 vyšiel vo vydavateľstve Opus dvojalbum Plné vrecká peňazí. Príbeh dvoch holičov, Gejzu Galibu a Alfréda Cicáka, ktorí sa rozhodnú zbohatnúť, a prostriedkom ich rýchleho zbohatnutia sa má stať vražda žobráka Ignáca, prepracovali Milan Lasica a Július Satinský do rýdzo komediálnej a grotesknej polohy. Hudba a piesne Igora Bázlika žánrovo posúvajú činoherný text do operetnej polohy. Žánrovo je inscenácia bláznivou komédiou s pesničkami, s dominantnou hereckou zložkou, kde nezastupiteľné miesto má čierny humor, irónia a sebairónia. Treba ešte podotknúť, že táto nahrávka je samostatným umeleckým počinom, ktorý nemožno spájať s pôvodným divadelným predstavením.

Náš názor:
Jedinečná a nezabudnuteľná hra, ktorá sa v niekoľkých ďalších naštudovaniach už niekoľkokrát objavila na divadelných doskách – v súčasnosti v bratislavskom Divadle P. O. Hviezdoslava – no toto naštudovanie je legendárne a akosi neprekonateľné.

S.O.S.

Dominika Háčika ktosi v noci prepadol a rozbil mu hlavu. Všetci si myslia, že to bol niektorý z chovancov polepšovne, ktorá je umiestnená v meste. Keď krátko nato dovedie Dominik z polepšovne na prevýchovu Cyrila Muchu, v rodine to vyvolá rozruch a pobúrenie. Veď to môže mať zlý vplyv na vlastné deti. V komickej nočnej scéne sa príbeh vyhrotí. Vysvitne totiž, že páchateľom bol Háčikov vlastný syn. Pokrytecká morálka dostane príučku. Navonok usporiadaná rodina skrýva pochybenú výchovu detí. Ich bezcitnosť vedie až k zločinom. Malomeštiacke maniery Háčikovcov sa prejavujú v tolerancii k vlastným chybám a v netolerantnosti voči iným. Pridanou hodnotou hry je aj neopakovateľný herecký výkon Júliusa Satinského a Milana Lasicu v úlohe sprievodcov príbehom, ale aj ostatnej hereckej garnitúry, ktorí ju urobili doslova nadčasovou. Náš názor:
Skutočne nadčasový pohľad pod pokrievku (ne)správnej výchovy v excelentnom hereckom prevedení.

Legendárny muzikál (Opus 100 / 58)

Na skle maľované
Neuveriteľných 664 repríz a jednoznačné miesto v dejinách slovenského divadla i v životopise Michala Dočolomanského – najslávnejšieho zbojníka v našich zemepisných šírkach. To je muzikál Na skle maľované, ktorý nemenej ako samotný príbeh o Janošíkovi preslávila aj hudba a pesničky z pera poľskej skladateľky Katarzyny Gäntnerovej a básnika Ernesta Brylla. Či už sólové (Zbohom buď lipová lyžka) alebo aj zborové čísla doslova zľudoveli a o ich nesmrteľnosti svedčia stále nové a nové reedície. Na pôvodné hudobné podklady poľskej skupiny Bumerang ich naspievali legendy Slovenského národného divadla (Michal Dočolomanský, Božidara Turzonovová a ďalší) ako aj zboristi SĽUK-u a Lúčnice a vytvorili jednu z ikonických nahrávok 70. rokov.

Náš názor:
Dovolím si tvrdiť, že k tomuto netreba tvrdiť vôbec nič. Jedinečný, nadčasový materiál vo svojej najlegendárnejšej podobe, s nesmrteľnými výkonmi a hitmi, ktoré pravdepodobne nikdy nezostarnú. Michal Dočolomanský bol jednoducho kráľ.

Cyrano z predmestia

Už len spojenie štvorice autorov Pavol Hammel, Marián Varga, Kamil Peteraj a Ján Štrasser predznamenalo, že vznikne niečo výnimočné. Libreto Alty Vášovej dokázali v réžii Ivana Krajíčka na doskách bratislavskej Novej scény pretransformovať do podoby prvého slovenského rockového muzikálu, v ktorom zažiarili Kamila Magálová a Jozef Benedik a do bohatého katalógu vargovsko-hammelovských hitov pribudli ďalšie nestarnúce piesne ako Ja nemám lásku v malíčku, Kúpim si zrkadlo. Hudobné podklady nahrala hviezdna zostava, kde okrem dvoch hlavných skladateľských protagonistov nechýbali ani František Griglák, Ivan Belák, Laco Lučenič či Karol Oláh. Ku každej z nových slovenských verzií Cyrana vznikol albumový soundtrack, ale tento pôvodný ostane už neprekonaný.

Náš názor:
Koniec sedemdesiatych rokov bol v slovenskej populárnej hudbe naozaj silný a toto je o tom jednoznačný dôkaz. Silná klasika, na ktorej sa podieľali skutočné legendy. Má svoju jasnú „vargovskú“ tvár a je jednoducho nezabudnuteľná.

Vydavateľstvo: Opus
Linky: OPUS 100


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Hodnotenie: 10 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Spoločnosť QPG sa zaoberá obchodom v oblasti ko...
Fyziologická obuv pre maximálny komfort a s pri...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Do výrobního závodu H.A.N.S prefa a.s Lysá nad ...
Hľadáme do novootvoreneho Hotela v Senci manažé...
Prijmeme väčší počet skladníkov do skladu s pot...

133 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 72 m2
317 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 407 m2
600.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 66 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Spoločnosť IBM zároveň informovala, že vyplatí štvrťročné dividendy.
pred 6 rokmi
Pri Hugovi a jeho veľkom objave divákov čaká jeden z najsilnejších filmových zážitkov za posledných pár rokov.
pred 5 rokmi
Rhonda Byrne ponúka v novinke Zázrak fantastickú 28-dňovú cestu, vďaka ktorej lepšie porozumiete vzťahom, zdraviu či peniazom.
pred 6 rokmi
V štvrtom diele Mission: Impossible tím vedený Ethanom Huntom (Tom Cruise) posunie hranice nemožného ešte o niečo ďalej.
pred 5 rokmi
Kontrarozviedka, teda Vojenské obranné spravodajstvo (VOS), a rozviedka - Vojenská spravodajská služba (VSS), sa podľa návrhu zlúčia do jednej špeciálnej služby s názvom Vojenské spravodajstvo.
pred 5 rokmi
Denne sa prebúdzate do bezpečia svojho domova. Ale na ako dlho je bezpečný?
pred 6 rokmi
Pri jasnej nočnej oblohe bude možné vidieť voľným okom 50 až 100 meteorov za hodinu, vyletúvať budú zo súhvezdia Draka.
pred 6 rokmi
Nový model ponúka kožený interiér a navigáciu
pred 6 rokmi
Antropológovia vedia, že existujú tri veci, ktoré si väčšina z nás vezme všade kam ide. Sú to kľúče, peňaženka a mobilný telefón.
pred 3 rokmi
Podľa Lipšica sa chyby stali, pretože strana nemala jednotnú komunikáciu

 
 
 

Vanda vydala svoj prvý španielsky album. Jej nový singel vás prekvapí
Slovenská speváčka vydala popový album v španielčine. Akokoľvek zvláštne to pôsobí, výsledok znie veľmi zaujímavo a sviežo.
Vanda vydala svoj prvý španielsky album. Jej nový singel vás prekvapí
September plný hudobných noviniek!
Fergie, Rag'n'Bone Man, Anastacia, Madonna, Suzi Quatro, Shania Twain
September plný hudobných noviniek!
Dara Rolins má nový album - ETC
Dočkali sme sa a je fantastický!
Dara Rolins má nový album - ETC