Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

OPUS 100: Ferdinand Klinda / Ivan Sokol

Hodnotenie: 10 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 18.02.2012

Koncom minulého roka sa edícia vydavateľstva Opus – Opus 100 rozrástla o desiatku ďalších titulov. Medzi nimi sa objavil aj dvojalbum Ferdinanda Klindu a Ivana Sokola...
OPUS 100: Ferdinand Klinda / Ivan Sokol
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Koncom minulého roka sa edícia vydavateľstva Opus – Opus 100 rozrástla o desiatku ďalších titulov. Medzi nimi sa objavil aj dvojalbum Ferdinanda Klindu a Ivana Sokola...

O albume Bach – Reger – Frank – Dupré:
„K svojmu nástroju si vždy sadám s láskou, ako organista však pociťujem ešte čosi osobité: dobrodružstvo poznávania a vzrušenie z nového zážitku. Každý organ je totiž iný, treba ho poznať, zžiť sa s ním a podrobiť si ho,“ vyznáva sa zo svojej celoživotnej lásky k organu prof. Mudr. Ferdinand Klinda, svetovo uznávaný virtuóz, autor viacerých kníh venovaných tomuto kráľovskému nástroju, ale aj iných odborných štúdií a publikácií. Umelecké úspechy v koncertnom živote, nahrávanie gramoplatní, sólistická činnosť v Slovenskej filharmónii, pedagogická práca na VŠMU, pôsobenie v porotách medzinárodných organových súťaží, organizátorská práca v oblasti hudby – to všetko sa uňho rozvíjalo súbežne s lekárskou a medicínskou publikačnou prácou. Osobitné míľniky v mori hudby, ku ktorým sa stále rád vracia, sú skladby J. S. Bacha, Maxa Regera, Césara Francka a Marcela Duprého.

O albume Orgtan Composition:
Ivan Sokol patril k najväčším osobnostiam nášho organového umenia. Koncertovať začal už počas štúdia na bratislavskom konzervatóriu. Ocenenia z významných súťaží (Pražská jar, Bachova súťaž v Lipsku) mu otvorili cestu na medzinárodné koncertné pódiá. Vystupoval takmer vo všetkých štátoch Európy, v USA a v Mexiku. Bol členom porôt rôznych medzinárodných súťaží. Dlhé roky pôsobil v Štátnej filharmónii v Košiciach. Jeho umeleckým cieľom bolo nahrať kompletné organové Bachovo dielo, v ktorom obdivoval geniálnu zákonitosť tvorivého procesu. Ako koncertný umelec sa cítil predovšetkým tlmočníkom skladateľových ideí. Žiaľ, z Bachovho rozsiahleho diela sa mu podarilo nahrať len niečo cez polovicu, paradoxne práve v čase, keď bol organ proskribovaným hudobným nástrojom. Pokračovanie v tomto ambicióznom projekte sa mu po zmene režimu nepodarilo.

Stručné hodnotenie:

Zásadné diela klasickej hudby. Album Bach – Reger – Frank – Dupré vyšiel v Opuse na LP platni v roku 1979, nahrávka Organ Compositions vyšla v roku 1990. Fanúšikovia žánru určite ocenia vydanie týchto skvelých albumov na CD. Oba vychádzajú v rámci edície Opus 100 remastrované z pôvodných štúdiových pásov.

Vydavateľstvo: Opus, 2011
Linky: OPUS 100

ZOZNAM SKLADIEB
BACH-REGER-FRANK-DUPRÉ
01. Johann Sebastian Bach - TOCCATA A FÚGA F dur, BWV 540
02. Max Reger - TOCCATA A FÚGA d mol, op. 59
03. César Franck - HRDINSKÁ SKLADBA
04. Marcel Dupré - VIANOČNÉ VARIÁCIE, op. 20

ORGAN COMPOSITIONS
01. PRELÚDIUM G dur, BWV 568
02. PRELÚDIUM C dur, BWV 567
03. PARTITE DIVERSE SOPRA: ACH, WAS SOLL ICH SÜNDER MACHEN, BWV 770
04. TOCCATA A FÚGA d mol, BWV 565
05. ÁRIA F DUR, BWV 587
06. CANZONA d mol, BWV 588
07. TOCCATA, ADAGIO A FÚGA C dur, BWV 564
Hodnotenie: 10 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Hnedé ľanové semienko, nie je žiadnou novodobou plodinou. Pestovalo sa v Egypte a Babylone už pred 5000 rokmi ako surovina na výrobu ...
pred 4 rokmi
Ak máte radi ovocné nápoje a všetky voláte jednotným pomenovaním „džús“, možno by bolo dobré prečítať si zloženie, pretože nie všetko čo chutí ovocne je naozaj ovocná šťava.
pred 8 rokmi
Podľa motta „zábava na každý deň“ rozšíril Fiat ponuku v typovom rade 500 o nové modely Fiat 500 TwinAir Plus a Fiat 500C TwinAir Plus.
pred 10 rokmi
Príbeh bratov Bielskich je jedným z najzaujímavejších príbehov 2. svetovej vojny.
pred 6 rokmi
Pokiaľ sú naše príznaky naozaj len mierne a začínajúce a hlavne bez teploty, postačia domáce recepty našich starých mám.
pred 6 rokmi
Silný príbeh filmu Nič nás nerozdelí je založený na skutočnej udalosti jednej rodiny, ktorá v roku 2004 prežila úder ničivej vlny tsunami v Indickom oceáne.
pred 6 rokmi
V uliciach pribudne viac policajtov. K dopravným sa v teréne pridružia aj poriadkoví, železniční, hraniční aj mýtni.
pred 3 rokmi
Ubytovacie zariadenie Univerzity Komenského v Bratislave (UK) – Vysokoškolský internát Družba UK – plánuje počas letných mesiacov júl a august 2016 zlepšiť podmienky pre ubytovaných študentov.
pred 5 rokmi
Do stanoveného termínu sa zaregistrovalo 1 653 ukrajinských voličov, ktorí chcú prísť odovzdať svoj hlas novému prezidentovi na generálny konzulát v Prešove. Ukrajinci môžu voliť aj na veľvyslanectve Ukrajiny v Bratislave.
pred 5 rokmi
Tieto informácie priniesol vo štvrtok nemecký mesačník Manager Magazin, odvolal sa pritom na nemenované zdroje z prostredia spoločnosti.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT