Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Marta Kubišová – Zlatá šedesátá

Hodnotenie: 10 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 13.02.2013

Kubišová na tejto kompilácii zdokumentovanom období stihla vlastne vydať len jeden ucelený album, ale jej singlové nahrávky, spolupráca s televíziou či doteraz nevydané dôkazy kúzla onoho príťažlivo chrapiaceho hlasu sú oveľa početnejšie.
Marta Kubišová – Zlatá šedesátá
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

O albume:
Ustálené slovné spojenie o veľmi zaujímavej šiestej dekáde minulého storočia tu platí stopercentne: logická ozvena doby, kvality a úspechu. Marta Kubišová minulý rok oslávila dôležité životné jubileum, v ľudskom i profesijnom rozmere boľševikmi okradnuté o veľa zásadných rokov. Pre výnimočnú osobnosť a talent sa logicky znova presadila aj po roku 1989, ale jej asi už navždy najintenzívnejšie prelínanie s muzikou a poslucháčmi bolo naozaj v oných „šesťdesiatych“. Kubišová na tejto kompilácii zdokumentovanom období stihla vlastne vydať len jeden ucelený album, ale jej singlové nahrávky, spolupráca s televíziou či doteraz nevydané dôkazy kúzla onoho príťažlivo chrapiaceho hlasu sú oveľa početnejšie.

Práve v tej dobe sa stretla s najlepšími skladateľmi, textármi, kapelníkmi a orchestrami, ktorí jej „s mimoriadnou ochotou“ ponúkali pieseň za piesňou a hit za hitom. Komplet je rozdelený na časovo alebo inak ucelené časti: CD1 Denně čekám (Singly 1963-1967), CD2 Cesta (Singly 1967-1969), CD3 Modlitba pro Martu (Singly 1968-1970), CD4 Hity Karla Svobody a Bohuslava Ondráčka, CD5 Filmové a vánoční písně + rarity a CD6 album Songy a balady + bonusy.

Zostava skladieb vznikla za pomoci priateľov, obdivovateľov a zberateľov nahrávok Marty Kubišovej, najmä Jiřího Svobodu a Tomáša Padevěta. Aj preto sú tu dostupné - okrem zásadného oficiálneho repertoáru - vôbec prvýkrát vydané štúdiové a koncertné nahrávky z rokov 1965 až 1968. Zlatá šedesátá: Viac ako 120 skvelých piesní pre Martu.
Marta Kubišová - Zlatá šedesátá

Hodnotenie albumu:

Pre mňa osobne najzásadnejšia skladačka vydavateľstva Supraphon minulého roku. Nielen preto, že vyšla ku Kubišovej jubileu. Nielen preto, že v jasnom rozmere ukazuje, čo všetko Kubišová stihla v hudobných štúdiách za relatívne krátky čas, kým ju „páni neodstavili bokom“. Ale hlavne preto, že v mojom hudobnom vnímaní znamenala Kubišová (aj keď až v roku 1989) obrovský zlom. Jej Songy a balady bol asi prvý album po nežnej revolúcii, ktorý som si kúpil a omieľal som ho dookola. Tá nadčasovosť, sloboda, ten dokonalý prejav a originálny hlas. A priznávam, že práve Kubišovej Songy a balady považujem v domácej tvorbe za to najzásadnejšie, čo „mi prišlo do cesty“
Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

Aj pri počúvaní tejto kompilácie som sa tešil práve na posledný album v nej, ktorým je spomínaná nahrávka doplnená o niekoľko bonusov. Ešte predtým som však absolvoval jedinečnú cestu piatimi albumami, ktoré zachytávajú Kubišovej šesťročné pôsobenie na scéne, od roku 1964 do roku 1970, počas ktorých toho stihla neúrekom. A v každom prípade ide o materiál, ktorý aj dnes pôsobí nadčasovo a súčasná produkcia sa na neho nijakým spôsobom nechytá. Sila, emócie a v neposlednom rade nádej rokov šesťdesiatych zachytené v piesňach jednej z najlepších speváčok, aké kedy Československo malo.
Marta Kubišová - Proudy lásku odnesou

Táto kompilácia prináša viac než stodvadsať skvelých piesní, z ktorých mnohé vychádzajú na akomkoľvek nosiči po prvý raz, prípadne sa tu podarilo zaradiť nahrávky vo verziách pra-pôvodných, alebo celkom nepoznaných. V prípade klasických CD ide o kompiláciu zabalenú v úhľadnej krabičke, doplnenú o veľmi obsiahly booklet. Tomu dominuje Kubišovej obšírny životopis, mapujúci jej hudobnú kariéru až po osudný zákaz a v ktorom si ďalej autori jej piesní a kolegovia spomínajú na jednotlivé Kubišovej skladby. Naozaj skvelé čítanie. Celý komplet je k dispozícii aj digitálnej podobe, s jediným rozdielom – chýba mu (z môjho pohľadu) dosť zásadná skladba Hej, Jude, ku ktorej jej beatlesáckí autori nedali povolenie na digitálne šírenie.
Marta Kubišová - Magdaléna

Ako si kúpiť tento komplet:

Kompiláciu so 6 CD nosičmi je možné zakúpiť si aj vo forme klasických CD, ale okrem toho ju vydavateľstvo Supraphon (spolu s viac ako 3 000 ďalšími titulmi zo svojho archívu) sprístupnilo prostredníctvom svojho online obchodu www.supraphonline.cz. Pesničky možno sťahovať v dvoch formátoch, pričom kvalita skladieb vo formáte FLAC (za mierne vyššiu cenu) sa rovná kvalite CD. Novinkou je zadná strana obalu a booklet, ktoré si kupujúci sťahuje rovno so zakúpeným albumom. Ďalšou novinkou je, že ukážku každej skladby na supraphonline.cz si môžete vypočuť 2x po pol minúte. Po zakúpení albumu si ho môžete sťahovať bez obmedzenia počtu stiahnutí.

Otestovali sme supraphonline.cz a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ide o veľmi jednoduché, zrozumiteľné a rýchle sťahovanie s množstvom spôsobov platenia, od prevodu v banke, až po platbu platobnou kartou, čo uľahčuje sťahovanie zahraničným kupujúcim. Stiahnuté skladby si môžete napáliť na CD a pre zberateľov je tu tak možnosť vytvoriť si archív v CD kvalite a s titulmi, ktoré bežne nie sú na trhu.

Vydavateľstvo: Supraphon
Linky: SUPRAPHONLINE

ZOZNAM ALBUMOV:
CD1 Denně čekám (Singly 1963-1967)
CD2 Cesta (Singly 1967-1969)
CD3 Modlitba pro Martu (Singly 1968-1970)
CD4 Hity Karla Svobody a Bohuslava Ondráčka
CD5 Filmové a vánoční písně + rarity
CD6 Songy a balady + bonusy
Hodnotenie: 10 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Pôvod úzkych, zakrivených čiar so šírkou iba niekoľko kilometrov, avšak dlhých stovky kilometrov, zatiaľ vedci nepoznajú.
pred 5 rokmi
Nový atraktívny akčný model
pred 7 rokmi
Automobilový koncern Chrysler oznámil návrat typu Dart.
pred 4 rokmi
Dokumentarista Johannes Holzhausen svojou snímkou Veľkolepé múzeum prináša divákom neobyčajný, vtipný a dômyselný pohľad do zákulisia jednej z najväčších a najdôležitejších svetoznámych kultúrnych inštitúcií.
pred 7 rokmi
Oheň? Nič výnimočné na Islande. Ľad? Súčasť života obyvateľov tohto ľadového raja. Krajina, ktorá v sebe skrýva toľko protipólov - áno to je Island...
pred 4 rokmi
Film podľa skutočnej udalosti o mladom spevákovi, ktorý sa snaží pohybovať vo folklórnej scéne v roku 1961.
pred 5 rokmi
Ministerstvo obrany uzavrelo zmluvu so Zborom väzenskej a justičnej stráže o bezodplatnom prevode prebytočných skladových zásob ozbrojených síl.
pred 5 rokmi
Nedotknuteľní sú tak veľmi citlivou komédiou, s veľmi silným odkazom a neuveriteľným európskym šarmom.
pred 5 rokmi
Joaa Goularta zosadila armáda v roku 1964 a nasledujúcich 20 rokov vládol v Brazílii vojenský režim. Prezident po prevrate utiekol do Uruguaja a neskôr do Argentíny, kde zomrel o 12 rokov neskôr.
pred 4 rokmi
Americká spoločnosť LiveRail sa zaoberá videoreklamou. Finančné podmienky transakcie nie sú známe.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT