Jiří Korn, napriek tomu, že dlhé roky predtým bol mnohými zaškatuľkovaný ako ten, čo stepuje s Helenou, mal vždycky nadhľad a bol o krok vpred pred ostatnými.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Písal sa rok 1992, prvotný porevolučný atak svetovej produkcie, ktorý takmer zabil domácu produkciu bol úspešne na ústupe, na hudobnom trhu sa objavili prvé domáce hudobné vydavateľstvá a usídlili sa tu i svetové korporácie, domáci speváci začali tvoriť a vydávať svoje prvé porevolučné nahrávky. Fakt z uvoľnenia situácie, kedy sa mohlo tvoriť, ako sa chcelo priniesol mnoho prekvapení. Nezabudnuteľným sa nepochybne stal dnes už regulárne nedostupný album Jiřího Korna - O5.
Jiří Korn, napriek tomu, že dlhé roky predtým bol mnohými zaškatuľkovaný ako ten, čo stepuje s Helenou, mal vždycky nadhľad a bol o krok vpred pred ostatnými. Jeho moderné tanečné nahrávky, divoké hudobné spojenia a občas i drzé texty robili vrásky hudobným dohliadačom, no tešili fanúšikov kvalitnej muziky. V roku 1992 využil Korn všetok potenciál a myslím si, že sa pri albume O5 doslova utrhol z reťaze. Mimochodom, hoci spevák rád označoval niektoré svoje nahrávky poradovým číslom, v tomto prípade ide o jeho obľúbené slovné hračky a skratka O5 nie je poradovým číslom, ale odkazuje na fakt, že Jiří Korn je tu „opět“.
To sú však drobnosti. Ono najzaujímavejší je samotný album. Priznám sa, že netuším, či v tej dobe vyšiel na CD, ja osobne si spomínam na klasickú platňu a magnetofónovú kazetu. Ak aj vyšiel na CD, tak určite iba vo veľmi striktnom náklade (vtedy si u nás CD prehrávače iba hľadali cestu) a dnes je v podstate „legálne nedostupný“ v akejkoľvek forme.
Jiří Korn - Tržní démon
Album priniesol 10 skladieb, pod ktorými je producentsky podpísaný Roman Štefl, ktorého meno sa vo výraznej miere spája najmä so spoluprácou s Ilonou Csákovou. Veľmi nadčasovo zmýšľajúci producent a skladateľ nielen album produkoval, že na všetkých pesničkách sa podieľal i autorsky, či už ako výhradný skladateľ, spoluautor (spolu s Kornom), alebo aranžér coveru Romerovej Hippy Hippy Shake. Aj z dnešného pohľadu, neuveriteľných 21 rokov od pôvodného vydania, znie album ako celok nadčasovo a jedinečne.
Na vzniku albumu spolupracovala tiež textárska elita, pretože páni Eduard Krečmar, Zdeněk Borovec a excelentná Gabriela Osvaldová napísali Kornovi texty doslova na telo. Je známe, že Jiří Korn nikdy nemal problém s tým, čo spieva a ak sa s textom vedel stotožniť, dokázal zaspievať výbušnú vec. Na tomto albume ich má desať - je tam pop, tanec, boggie, rock n´roll, jednoducho šialenstvo od výmyslu sveta, s veľmi brilantnými textami, pričom obaja spomínaní páni textári sa postarali o to, aby zanechali po sebe veľmi dôstojný a hodnotný materiál. K tomu všetkému pridala Gabriela Osvaldová ešte aj štipku svojho povestného humoru a niekoľko nezabudnuteľných dvojzmyselných narážok.
Vrcholom albumu je nepochybne spolupráca Jiřího Korna s Lucií Bílou. V najsilnejšej nahrávke albumu, pesničke Sex Ghost spieva o reinkarnácii (aj keď o inej, než tej bežnej) a reinkarnáciu vo svojom umeleckom živote prežívala i Lucie Bílá. Hrala v muzikáli bedári, s Ondřejom Soukupom nahrala najskôr nezabudnuteľnú filmovú skladbu a následne celý album a jej hosťovanie na tomto albume bolo v tom čase jednou z mnohých čerešní na torte v jej kariére. Bolo to zároveň obdobie, v ktorom Bílá kričala a o dušu kričí nielen v spomínanom slaďáku Sex Ghost, ale aj v (na konci) diabolsky dvojzmyselnej Pro mou vyholenou, pričom obe skladby otextovala práve Gabriela Osvaldová. Čo sa týka „kriku“ Lucie Bílej zaznamenaného na nejakom nosiči, toto je nepochybne jeden z top záznamov.
Jiří Korn - Sex Ghost
Tento album je nepochybne najvýraznejším kompletom v diskografii Jiřího Korna. Žiaľ, je pravdepodobné, že doba, v ktorej vyšiel si vyžiadala daň v podobe toho, že mnohí o jeho existencii ani len netušili. Dnes je nahrávka legálne dostupná v obchodoch Amazon, či iTunes, no v oboch prípadoch je dostať sa k nej špecifická úloha. Nemám informáciu, že by ju ponúkal niektorý z miestnych digitálnych obchodov a k „hmotnému“ nosiču sa dnes nedopátrate ani cez rôzne hudobné antikvariáty.
ZOZNAM SKLADIEB:
01. Tržní démon
02. Hippy Hippy Shake
03 .Sex Ghost
04. Bžá – pšá
05. Pro mou vyholenou
06. Doba je zlá
07. ***** (Pět hvězd)
08. Říkám jo, říkáš ne
09. Tak tohle jo
10. Big Bio Bít
Herec do benefičnej akcie, ktorá sa konala vo Victoria Parku v Hongkongu, zapojil filmovú a televíznu osobnosť a zároveň svojho dlhoročného priateľa Erica Tsanga.
Americká komédia Už ani slovo režisérky Nicole Holofcener, ktorá mala premiéru na filmovom festivale v Toronte, otvorí 15. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava.
Hlavným dôvodom spustenia Wikileaks je podľa Krempaskej kampaň inštitútu za zatvorenie väznice Guantánamo a prepustenie Bradley Manninga, ktorý tajné dokumenty Julianovi Assangeovi pravdepodobne odovzdal.