Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Snoop Dogg-ovi pribudol štvrtý krížik

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 20.10.2011

Americký rapper Snoop Dogg patrí medzi najznámejšie a najvplyvnejšie hip-hopové mená západného pobrežia. Na hudobnej scéne sa pohybuje od roku 1992.
Snoop Dogg-ovi pribudol štvrtý krížik
Zdroj obrázku: Internet
 

Americký rapper Snoop Dogg patrí medzi najznámejšie a najvplyvnejšie hip-hopové mená západného pobrežia. Na hudobnej scéne sa pohybuje od roku 1992, po tom, čo ho objavil bývalý člen N.W.A Dr. Dre. Snoopov prvý album Doggystyle vyšiel v roku 1993 a debutoval na prvej priečke rebríčka Billboard 200. V súčasnosti má na svojom konte jedenásť štúdioviek a medzi jeho najväčšie hity patria skladby Gin & Juice, Who Am I (What's My Name)?, Beautiful, Drop It Like It's Hot, Signs a Wet. Dnes tento charizmatický rapper, producent a herec dnes oslavuje 40. narodeniny.

Snoop Dogg, vlastným menom Calvin Cordozar Broadus Jr., sa narodil 20. októbra 1971 v kalifornskom meste Long Beach ako jeden z troch synov Beverly Broadus. Jeho otec Vernall Varnado bol veteránom vietnamskej vojny a rodinu opustil, keď mal malý Calvin iba tri mesiace. Snoopa preto vychovával nevlastný otec Calvin Cordozar Broadus Sr., po ktorom ho matka aj pomenovala. Doma dostal prezývku Snoopy podľa známeho kresleného psa, na ktorého sa podobal. Už ako dieťa začal spievať v kostole a hrať na klavír, neskôr prešiel k rapu. Počas štúdia na Long Beach Polytechnic High School ho zatkli a odsúdili za predaj kokaínu, za čo následne strávil šesť mesiacov vo väzení. Ako tínedžer mal Snoop často problémy so zákonom a tiež bol členom neslávne známeho gangu Crips, aj keď túto skutočnosť v roku 1993 poprel. Krátko po ukončení strednej školy ho znovu zatkli za držbu kokaínu, následkom čoho bol počas nasledujúcich troch rokov väčšinou za mrežami.

Snoopova hudobná kariéra sa začala vo formácii 213, ktorú okrem neho tvorili jeho bratranec Nate Dogg a kamarát Warren G. Skupina nahrávala amatérske mixtapey, pričom na jednom z nich sa nachádzal Snoopov freestyle cez skladbu Hold On skupiny En Vogue. Tento mixtape sa dostal do rúk producentovi Dr. Dremu, ktorý následne Snoopovi zavolal a pozval ho na konkurz. Krátko na to začala táto dvojica spolupracovať, pričom mladý Calvin si za svoj umelecký pseudonym zvolil meno Snoop Doggy Dogg. Prvou skladbou, ktorú Snoop a Dre spolu nahrali, bola Deep Cover zo soundtracku k rovnomennému filmu z roku 1992. Snoop sa následne výrazne podieľal aj na Dreho debutovej sólovke The Chronic (1992), na ktorej sa objavil v 12 zo 16 skladieb. Práve táto účasť na The Chronic mala čiastočne za následok úspech Snoopovho debutového albumu Doggystyle, ktorý vyšiel 23. novembra 1993 prostredníctvom Death Row Records.
Deep Cover - Snoop Dogg & Dr.Dre

Doggystyle, ktorý takmer celý produkoval Dr. Dre, debutoval v americkom rebríčku Billboard 200 na prvom mieste, pričom v prvom týždni sa z neho predalo 802 858 kópií. Išlo o rekord pre debutujúceho interpreta a taktiež o najrýchlejšie predávaný album až do roku 2000, keď Eminem vydal The Marshall Mathers LP. Doggystyle, so singlami Gin & Juice, Who Am I (What's My Name)?, Doggy Dogg World a Murder Was The Case, podobne ako The Chronic výrazne pomohol k spopularizovaniu hip-hopového subžánru G funk, čo viedlo na hudobnej scéne k niekoľkoročnej dominancii rapperov zo západného pobrežia. Snoopov debut mnohí kritici označili za jeden z najvýznamnejších albumov 90. rokov, magazín Source ho zaradil medzi stovku najlepších rapových albumov a časopis Rolling Stone zas medzi najzásadnejšie nahrávky poslednej dekády 20. storočia. Podľa štatistík Recording Industry Association of America (RIAA) tento album do roku 2008 získal štvornásobnú platinovú platňu za predajnosť v USA a je tak vôbec najlepšie predávanou Snoopovou nahrávkou.
 
V auguste 1993 počas nahrávania Doggystyle však Snoopa zatkli v súvislosti s vraždou istého Phillipa Woldermariana zo znepriateleného gangu. Woldermariana zastrelil rapperov ochrankár McKinley Lee, Snoopa však z vraždy obžalovali tiež, pretože šoféroval auto, z ktorého sa strieľalo. Oboch obžalovaných na súde obhajoval známy právnik Johnnie Cochran. Snoopa aj Leeho nakoniec obvinenia zbavili, avšak právne problémy v súvislosti s týmto prípadom sa skončili až o tri roky neskôr. Celá kauza poslúžila ako námet pre krátky film s názvom Murder Was The Case: The Movie (1994), ktorý režírovali Dr. Dre a Fab Five Freddy. Osemnásťminútová snímka hovorí o noopovej fiktívnej smrti a zmŕtvychvstaní po tom, čo rapper uzavrie dohodu s diablom. K filmu vznikol aj rovnomenný soundtrack, ktorý v novembri 1994 dobyl rebríček Billboard 200.

V júli 1995 založil Snoop svoj vlastný label Doggy Style Records, ktorý bol pridružený k Death Row Records. Jedným z prvých interpretov tohto labelu bol spevák Charlie Wilson, s ktorým Snoop podpísal zmluvu v auguste 1996, niekoľko mesiacov po tom, čo ho definitívne zbavili obvinenia z vraždy Phillipa Woldermariana. V tom čase už pracoval aj na svojej druhej štúdiovke Tha Doggfather, ktorá vyšla v novembri 1996. Najvýraznejším rozdielom oproti Doggystyle bola absencia Dreho, ktorý krátko predtým pre spory súvisiace s jeho kontraktom opustil Death Row Records. Album preto produkovali prevažne Daz Dillinger a DJ Pooh, čo sa prejavilo na celkovom zvuku albumu. Aj napriek dobrej predajnosti však Tha Doggfather nedosiahol úspech svojho predchodcu. Krátko po vydaní sa však Snoop dozvedel o detailoch Dreho odchodu a rozhodol sa preto pre Death Row Records nenahrať až do vypršania svojej zmluvy žiadnu skladbu. Výnimkou bol disstrack Fuck Death Row.
Snoop Dogg - Murder Was The Case

V roku 1998 po odchode z Death Row Records podpísal Snoop zmluvu s labelom No Limit Records a skrátil si umelecké meno iba na Snoop Dogg. Prostredníctvom No Limit Records následne vydal albumy Da Game Is To Be Sold, Not To Be Told (1998), No Limit Top Dogg (1999) a Tha Last Meal (2000). V rovnakom roku ako posledný spomínaný album vyšla aj Snoopova autobiografia Tha Doggfather a tiež debutová štúdiovka formácie Tha Eastsidaz s jednoduchým názvom Snoop Dogg presents Tha Eastsidaz. Skupina, ktorú okrem Snoopa tvorili Tray Deee a Goldie Loc, vydala ešte nahrávku Duces 'n Trayz: The Old Fashioned Way (2001). Rozpadla sa v roku 2005.

V roku 2002 Snoop prešiel k vydavateľstvu Capitol Records a v tom istom roku vydal svoj šiesty album Paid Tha Cost To Be Da Bo$$, ktorý obsahoval hity ako From Tha Chuuuch To Da Palace a Beautiful. Táto nahrávka tiež v jeho kariére znamenala prechod od imidžu gangstra k pasákovi. V roku 2006 sa v rozhovore pre Rolling Stone dokonca priznal, že v rokoch 2003 a 2004 bol naozaj pasákom. U Capitol Records vydržal iba do roku 2004, keď podpísal kontrakt s Geffen Records a Pharrellovým labelom Star Trak Entertainment. Pharrell sa preto spoločne so svojím producentským kolegom z The Neptunes Chadom Hugom výrazne podieľal na Snoopovom ďalšom albume R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece (2004) vrátane hitu Drop It Like It's Hot. Ten bol vôbec prvým Snoopovým singlom, s ktorým sa mu podarilo dobyť americký rebríček Billboard Hot 100. Okrem R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece sa v roku 2004 na pulty obchodov dostal aj album The Hard Way, ktorý Snoop nahral so svojou pôvodnou skupinou 213. Išlo o ich jedinú spoločnú štúdiovku a ďalšiu už nenahrajú, pretože Nate Dogg tento rok v marci zomrel.
Snoop Dogg The Hard Way 213

Ďalší Snoopov album vyšiel v roku 2006 a dostal názov Tha Blue Carpet Treatment. O rok neskôr sa stal vôbec prvým interpretom, ktorý vydal skladbu ako zvonenie pre mobilné telefóny skôr než singel. Konkrétne šlo o skladbu It's The D.O.G.. Siedmeho júla 2007 vystúpil na koncerte Live Earth v nemeckom Hamburgu a o rok neskôr si zahral v bollywoodskej snímke Singh is Kinng. Nahral aj rovnomennú skladbu, ktorá sa stala súčasťou soundtracku k tomuto filmu. V roku 2008 tiež vydal svoju deviatu štúdiovku Ego Trippin' s hitom Sexual Eruption. O rok neskôr sa Snoop stal kreatívnym riaditeľom vydavateľstva Priority Records, pričom jeho úlohou je dohliadať na pripravované projekty, vyhľadávať nové talenty a získavať interpretov. V decembri 2009 vydal aj svoj desiaty album Malice in Wonderland, z ktorého sa v prvom týždni predalo v USA iba 59-tisíc kópií, čo je jeho vôbec najslabší výsledok v kariére. V marci 2010 Snoop vydal reedíciu tohto albumu s názvom More Malice, ktorý obsahoval aj DVD s krátkym filmom. V ňom si okrem Snoopa zahrali napríklad Jamie Foxx, Xzibit alebo Denyce Lawton.

V roku 2010 Snoop oznámil, že plánuje nahrať pokračovanie svojho debutu Doggystyle s názvom Doggystyle 2: Tha Doggumentary. Neskôr však svoje plány zmenil a album pomenoval iba Doggumentary. Nahrávka vyšla 29. marca tohto roku a obsahovala napríklad hit Wet. Snoop bol počas svojej kariéry až 13-krát nominovaný na cenu Grammy, ani raz sa mu však nepodarilo uspieť. Triumfoval však napríklad na MTV Europe Music Awards, MTV Video Music Awards, MOBO Awards, BET Awards, Source Awards alebo American Music Awards.

Popri hudobnej kariére sa Snoop venuje aj herectvu, keď sa objavil vo viac ako 50 filmoch a seriáloch. Začal spomínanou krátkou snímkou Murder Was The Case: The Movie (1994), po ktorej nasledovali filmy ako napríklad Half Baked (1998), Training Day (2001), Bones (2001), The Wash (2001), Tvrďas (2001), Starsky a Hutch (2004), Keď to rachne, zahučíme (2004), Nájomníci (2005) alebo Bruno (2009). Svoj hlas tiež prepožičal postavám v snímkach ako Veľký sen malej zebry (2005), Artur a Minimojovia (2006) alebo Arthur a Maltazardova pomsta (2009). Objavil sa tiež v seriáloch Láska je Láska (2004 - 2009) a Tráva (2005). V rokoch 2002 a 2003 mal Snoop na MTV vlastnú šou s názvom Doggy Fizzle Televizzle a v rokoch 2007 až 2009 sa zas vysielala reality šou Snoop Dogg's Father Hood, v ktorej rapper účinkoval so svojou rodinou. Snoop má aj vlastnú produkčnú spoločnosť Snoopadelic Films, ktorú založil v roku 2005. Začiatkom 21. storočia tiež pod pseudonymami Michael J. Corleone a Snoop Scorsese režíroval dva pornofilmy.
Snoop Dogg - Doggystyle

Ani po získaní úspechu a slávy sa však Snoop nedokázal vyhýbať problémom so zákonom a škandálom. V máji 2005 napríklad čelil žalobe v súvislosti s incidentom na koncerte vo washingtonskom meste Auburn, kde jeho ochranka zbila istého Richarda Monroea Jr. Súd nakoniec uznal Snoopa nevinným. V apríli 2006 ho spolu s členmi jeho sprievodu nevpustili do salónika pre cestujúcich prvej triedy na londýnskom letisku Heathrow. Skupina následne zdemolovala letiskový obchod, pričom počas incidentu sa zranilo sedem policajtov. Snoopa a ostatných členov jeho sprievodu zatkli, pričom všetci strávili noc za mrežami a na druhý deň ich prepustili na kauciu. V máji potom britské ministerstvo vnútra zakázalo Snoopovi vstup do Veľkej Británie. Tento zákaz zrušili až v marci 2010.

Ďalší letiskový incident rapper spôsobil v septembri 2006, keď mu na John Wayne Airport v Kalifornii našli v batožine skladací policajný obušok. Ten mu skonfiškovali, Snoopa však nakoniec na palubu lietadla vpustili. Za tento prehrešok ho o rok neskôr odsúdili na tri roky podmienečne a 160 hodín verejnoprospešných prác. Iba mesiac po tomto incidente ho zatkli na parkovisku letiska v kalifornskom Burbanku, kde uňho našli marihuanu a strelnú zbraň. Nepokojný rok 2006 zavŕšil zatknutím v novembri po vystúpení v The Tonight Show, pričom aj tentoraz išlo o marihuanu a strelnú zbraň. V apríli 2006 zas dostal Snoop zákaz vstupu do Austrálie. Dôvodom boli jeho predošlé problémy so zákonom. Rapper tak nemohol vystúpiť na MTV Australia Video Music Awards. Zákaz zrušili v septembri 2008.

Snoopovou manželkou je jeho stredoškolská láska Shante Taylor, s ktorou sa oženil 12. júna 1997. Majú spolu dcéru Cori a synov Cordella a Cordeho. Rapper v máji 2004 požiadal o rozvod pre neprekonateľné rozdiely, dvojica sa však dala znova dokopy a v januári 2008 obnovila svoj manželský sľub. Jeho sesternicou je speváčka Brandy a bratrancom zas spevák Ray J. Snoop je tiež známy svojím pozitívnym vzťahom k športu. Okrem toho, že fandí viacerým tímom ako Los Angeles Dodgers, Los Angeles Lakers alebo Pittsburgh Steelers, je tiež certifikovaný tréner amerického futbalu. Viedol napríklad tím na John A. Rowland High School. V roku 2009 vyšlo najavo, že Snoop je členom hnutia Nation of Islam, rapper však odmietol uviesť, kedy do tejto organizácie vstúpil.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Modernizáciu električkovej trate v Košiciach zabezpečí slovensko-poľské združenie firiem DÚHA z Prešova a ZUE z Krakova.
pred 8 rokmi
Zabudnite na Schwarzeneggra aj Stalloneho, tón kráľa akčných filmov zaujal americký herec Vin Diesler (43).
pred 7 rokmi
Herec stvárni scenáristu, ktorého život sa pätnásť rokov po zisku Oscara rozpadá.
pred 8 rokmi
Veľké migrácie sú šesťdielnym dokumentom, ktorý na ploche 300 minút predstavuje svet migrujúcich zvierat.
pred 7 rokmi
Patríte aj vy k ženám, ktoré sa každé ráno budia polámané a unavené? Premýšľali ste o tom, čo všetko sa dá stihnúť za jednu minútu? Bebe má pre nás výzvu!
pred 7 rokmi
Chceme poukázať na to, že gorily, ktoré boli v parlamente aj pred voľbami, budú skladať sľub, povedal organizátor protestov Peter Pčolinský
pred 6 rokmi
Rasmussen uviedol, že aliancia bola počas minulého roka terčom viac ako 2500 počítačových útokov
pred 8 rokmi
Nevinná na pohľad, ale za to silná pri liečbe niektorých zdravotných problémov, vrátane rakoviny, to je Echinacea
pred 4 rokmi
Hostia stánku Rolls-Royce: Koncepciu stánku predstavujúceho Rolls-Royce Motorcars na autosalóne IAA 2015 tvorí moderná vila – štýlová a súčasná.
pred 4 rokmi
Nezvyčajný čierno-biely film sa odohráva vo fiktívnom iránskom Skazenom meste, domove pasákov, dílerov a prostitútok, kde sa po nociach túla Dievča - mladá osamelá upírka, ktorá nastoľuje poriadok podľa vlastných pravidiel.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT