Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vanda vstupuje do novej hudobnej éry

Zdroj: SOUL FOR SHOW / SUPRAPHON 2015, redaktor: Sandy, pridané: 04.10.2016

Na jej novinke Valor spolupracovali uznávaní odborníci na scéne
Vanda vstupuje do novej hudobnej éry
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Slovenská speváčka Vanda v týchto dňoch štartuje novú éru svojho hudobného života. Aktuálne trávi väčšinu času v štúdiu, kde nahráva tretí album, ktorý bude zároveň jej prvým CD v španielskom jazyku. Dnes oficiálne predstavuje prvý singel z pripravovanej platne. Na skladbe s názvom Valor spolupracovali najuznávanejší odborníci na slovenskom hudobnom trhu.

Hudobny.sk
VANDA - Valor (Official Video)

„Nový kôň v stajni Littlebeat“


Proces veľkej umeleckej premeny sa začal prerodom zvuku. Vanda stavila na novú spoluprácu s nahrávacím štúdiom Littlebeat. Ocitla sa tak v tvorivom kolektíve, ktorý je podpísaný pod vznikom úspešných albumov Y (Majk Spirit), Don´t Look Back (Celeste Buckingham) či Hana (Lucie Bílá). Pod dozorom novovytvoreného produkčného tímu v zložení Martin Maxo Šrámek, Andrej Hruška, Lubor Umelec Priehradník a Matej Mikloš nahráva svoj pripravovaný album, ktorého vydanie je naplánované na budúci rok. „S Vandou sa pracuje veľmi dobre, pretože je tvárna a nemá problém, upustiť od svojich pôvodných predstáv. To je pre skladateľa vždy veľmi ťažké. Vanda robí veľmi dobre, pretože ak skladateľ lipne na svojej pôvodnej predstave, výsledok je vždy len slabšia kópia demoverzie. To sa v tomto prípade našťastie nedeje a preto vzniká hudba,“ ,“ hodnotí spoluprácu Martin Maxo Šrámek. Ako dodáva, pri práci s Vandou zvolili v štúdiu celkom nový produkčný postup: „Na začiatku sme pracovali len samostatne s melódiou a rytmickou sekciou. Bicie a perkusívne zvuky sme vytvárali našou vlastnou samplingovou metódou - všetky sample použité na Vandinom albume budú unikátne. Harmonizovanie skladieb bol až druhý krok,“ objasňuje. Ako hodnotí svoj nový produkčný tím Vanda? „Výborne! Do Littlebeatu som vložila dôveru a to sa pozitívne prejavilo pri nahrávaní. Akonáhle sme sa navzájom „oťukali“, šlo to samo. Maxo je neuveriteľne kreatívny človek a som vďačná, že s ním pracujem, pretože som sa v procese už veľmi veľa naučila.“

Valor - prvá lastovička nového albumu


Prvým výsledkom spomínanej spolupráce je singel Valor, ktorý je markantnou, až žánrovou zmenou Vandinej tvorby. Skladba je prvým singlom z pripravovaného albumu, ktorý vzniká kompletne za dverami štúdia Littlebeat. Ako vníma svoj aktuálny vývoj samotná umelkyňa? „Napriek tomu, že som sa rozhodla pre zmenu zvuku a iný tím ľudí, album vnímam veľmi prirodzene ako súčasť vývoja.“ Koncept pripravovaného albumu tvoria cnosti, ktoré Vanda vyskladala podľa svojho vlastného interného rebríčka hodnôt. Prvou cnosťou, o ktorej spieva, sa stala odvaha (v španielskom jazyku Valor – pozn. autora). „Cítila som, že potrebujem písať o odvahe a o tom, že ju všetci máme v sebe napriek negatívnym skúsenostiam. Je potrebné ich prekonať a ísť ďalej. Konkrétne ja som vychádzala zo svojho vzťahu, ktorý bol v tom momente komplikovaný, no napriek tomu som chcela ísť doň hlbšie a s pozitívnymi emóciami a verila som, že sa to podarí,“ vysvetľuje Vanda prvotnú inšpiráciu skladby. „Valor hovorí nielen o tom, že odvahu má každý v sebe, ale aj o tom, aby sme videli odvahu i v druhých, pretože ju môžu dávať najavo úplne inak ako my. Valor učí povedať svojmu blízkemu: „ty si pre mňa odvážny človek" (tú para mí tienes valor) a podporiť sa navzájom,“ ,“ vysvetľuje Vanda, ktorá zložila text i hudbu skladby v spolupráci s kolumbijskou kolegyňou Riou. Hudobny.sk

A-team v štúdiu – A-team za kamerou


„Á-čková“ hudobná produkcia si zaslúži prvotriedny vizuál. Pri výbere režiséra videoklipu preto Vanda neváhala. Voľba padla na aktuálne najvyťaženejšieho režiséra hudobných klipov na Slovensku Michala Nemtudu, ktorý je okrem iného dvorným režisérom klipov Majka Spirita, no na konte má tiež videoklipy pre Celeste Buckingham, Moniku Bagárovú, Vladisa a mnohých ďalších. „Nakrúcali sme v našom „malom Ríme", v meste Trnava,“ prezrádza Michal Nemtuda. „Vybrali sme sa tam, pretože samotné mesto je veľmi pekné a dýcha históriou, ale samozrejme aj kvôli tomu, že nie je až tak „okukané“. Točilo sa super, Vanda poslúchala,“ rozpráva režisér o klipe, ktorého výroba si vyžiadala jeden celý deň strávený na troch lokáciách – Divadlo Jána Palárika, hudobný klub Music a Cafe a v uliciach mesta pri trnavskej Bazilike Sv. Mikuláša. . „Milujem temperamentné Španielky a samozrejme aj jazyk mi je blízky, hoci ho neovládam, vedel som sa s ním hneď stotožniť. Skladba má tempo, a hlavne, je na slovenskom trhu nezvyčajná, takže myslím, že si nájde svojich fanúšikov aj u nás na Slovensku.“Vanda si do tímu priamo na pľac prizvala tiež Samuela Hošeka, ktorý sa postaral o herecký a výrazový couching, v záujme čo najlepšieho výsledku: „Vanda je pre mňa taký svetobežník, ktorý naberá temperament v Argentíne a po svete a potom nám ho príde na Slovensko darovať trochu aj nám prostredníctvom jej hudby a osobnosti. Pôsobí veľmi krehko, no niekde vnútri v sebe skrýva obrovský temperament a mojou úlohou bolo ho z nej vydolovať von! Vravel som jej, že sa s tou energiou musí podeliť aj s nami, v žiadnom prípade si ju nemôže uchovať len pre seba. Myslím si, že sa nám to spolu podarilo perfektne.“

Vizuálny prerod na čele s unikátnym logom


Ruka v ruke s hudobným prerodom Vanda absolvovala i vizuálnu zmenu svojho umeleckého mena. Profesionálny kaligraf Marek Novák (Manova Design) dostal za úlohu, vykreovať unikátne logo, inšpirované Vandinou osobnosťou i jej hudbou. „V rámci návrhu som dbal na to, aby logo bolo prirodzené, originálne a zároveň pôsobilo ako rukopis. S Vandou som sa viackrát stretol a všimol som si, že svojej hudbe verí a je pre ňu veľmi osobitou výpoveďou. Tú osobitosť som sa snažil preniesť do loga. Počnúc písmenom „V", ktoré je otvorené a dynamické, končiac písmenom „a" - v ktorom som zanechal práve jedinečnosť ťahu štetcom a tým vytvoril celkom originálne vyzerajúce písmeno. Celkovo teda logo Vanda odráža hudbu a prístup, ktorý ona sama k hudbe má,“ ,“ vysvetľuje Marek.
Aby bola vizuálna premena dokonalá, po rebrandingu loga prišla na rad zmena imidžu. Aj v tomto smere sa Vanda spojila s tými najlepšími. Za dvorné fashion stylistky si prizvala tandem Monika Blaho a Tamara Timárová. Do tímu si pozvala najžiadanejšieho hairstylistu Jána Molnára. O vizáž sa speváčke stará známa make-up artistka Veronika Vargová. Súčasťou jej vizuálneho tímu je kreatívny fotograf Adam Dilej, ktorý v posledných rokoch zaujal vydarenými spoluprácami s raperom Majkom Spiritom.

Viac informácií nájdete na Vandinom vynovenom webe: www.vandamusic.com a na FB Hudobny.sk

Voľný slovenský preklad skladby Valor:


ODVAHA


Viem, že neexistujú ponaučenia bez výziev
Že niet ohňa bez vetra
Čím by bolo more bez soli?


Všetka tvoja sila prebýva v tvojom tele
Tak zraniteľnom vo vnútri
Tvojou podstatou je dobro


Aby sme vytrvali, je nutné odvážiť sa
Láska je neúnavná
Treba odvahu na to, aby sme sa rozhodli
Nechať sa viesť svojím srdcom


A pre mňa ty máš odvahu
Celé dni som putoval bez cieľa
Stratený v búrke tejto bolesti
A napriek tomu, že si to bola ty,
ktorá ma zranila,
dnes tú ranu hojíš svojou vôľou

Ďakujeme za podporu partnerom videoklipu Valor:


Hair-studio Frederic Moréno by Jirko Blatný
Music a Cafe Trnava
Sugarbird Trnava
VIVIEN – handmade
Casting Bratislava
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Hepatocelulárny karcinóm je reálny medicínsky problém. Ak je nádor v pokročilom štádiu, transplantácia nie je možná, pretože možnosť recidívy je v takýchto prípadoch 100-percentná.
pred 6 rokmi
"Robíme veľa vecí, vďaka ktorým to bude svieže a nové," sľubuje režisér a producent Michael Bay, ktorý pracuje na štvrtých Transformeroch.
pred 6 rokmi
Nasledujúce riadky sú venované chutnému a voňavému ovociu jaboticaba, ktoré pochádza z Brazílie, menovite z Paraguaja a Argentíny. Jeho latinský názov je Myrciaria cauliflora.
pred 6 rokmi
Veľmi záleží na tom, aký vzťah má divák k týmto kultovým postavičkám. Ak miluje komiksy, bude zrejme peniť. Ak však patrí do kategórie, ktorá zájde do kina iba preto, lebo Asterix a Obelix a nerieši nejaké predlohy, bude spokojný.
pred 8 rokmi
Individuálny Mansory Evora S...
pred 11 rokmi
Nedostatok pohybovej aktivity v každodennom živote treba nutne doplniť...
pred 5 rokmi
Nové pretekárske vozidlo poháňa 3,7 litrový benzínový motor (382 kW / 520 k), ktorý podporuje elektromotor s výkonom 353 kW / 480 k.
pred 4 rokmi
Štát by v určitých prípadoch mohol blokovať predaj strategických podnikov, aj keď mu nepatria.
pred 9 rokmi
Prirodzená farba vlasov závisí od pigmentov (farbív), ktoré sú uložené v kôrovej vrstve.
pred 6 rokmi
Solidarita Slovenska voči Európskej únii nám umožňuje dosahovať výsledky, ktoré by sme inak nedosiahli. Na dnešnom diskusnom fóre HNClub s českým premiérom Petrom Nečasom to vyhlásil premiér Robert Fico.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT