Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

SPIRIT MUSIC LABEL valcuje rapovú scénu!

Zdroj: Supraphon, redaktor: redakcia, pridané: 13.08.2015

Po debutovom ELPEM prináša nového OTECKA a debutuje sólového CIGA!
SPIRIT MUSIC LABEL valcuje rapovú scénu!
Zdroj obrázku: Supraphon
 

Päť albumov vydaných v priebehu dvoch mesiacov. Taká je bilancia aktuálnych albumových noviniek z dielne SPIRIT MUSIC LABEL. Vydavateľstvo, ktoré má na svedomí releasy silných a dlhoročne etablovaných mien domáceho hip-hopového priemyslu, nezabúda ani na mladé talenty a svoju pozíciu na trhu využíva aj na podporu vychádzajúcich hviezd. Popri tom každoročne spoluorganizuje najväčšiu hip-hopovú udalosť na Slovensku – úspešný festival HIP HOP ŽIJE.

Začiatok sezóny vo veľkom štýle: Majk Spirit – Y Black a Y White
Spirit Music Label, aktuálne najviditeľnejšia hviezda na slovenskom hip-hopovom nebi, zažíva silnú sezónu. Tú odštartoval v máji svojimi dvoma albumami Y Black a Y White ten najpovolanejší – Majk Spirit , ktorý vydavateľstvu prepožičal svoje umelecké meno.
„V Spirit Music vychádzajú v týchto dňoch tri nové projekty – Oteckov album O.T.I.S.: Opisujem Tu Iba Skutočnosť a Cigov album Malý princ. Obaja moji dvaja kolegovia z H16 prinášajú perfektné albumy, jeden lepší než druhý. Sú to šikovní chalani, ktorí majú takisto veľa čo povedať. Ešte vychádza aj náš prvý reprezentant eLPe a na jeseň by mala vyjsť VeronikaS, ktorú som spoznal v Hlase a odvtedy jej pomáhame,“ vysvetľuje Majk Spirit, ktorý sa posledné mesiace naplno venoval predovšetkým megaprojektu „Ypsilon“. „Ja som musel kvôli ypsilonu Spirit Music na chvíľu trošku odsunúť bokom, ale teraz, keď už mám albumy vonku, budem mať viac času a chcem sa tomu venovať ešte viac a nájsť viac mladých talentov. Zopár mien už aj mám v hľadáčiku,“ dodáva.

eLPe: Kto to je?
ELPE - Kto to je?
zdroj: Supraphon

Prvým talentom, ktoré Spirit Music Label zastrešil svojimi ochrannými krídlami, sa stal mladý raper eLPe. Prvý sólový album pomenoval KTO TO JE? a oficiálne ho predstavil 29. mája, teda uprostred Spiritovho Black Tour 2015, počas ktorého sa eLPe predstavil ako predskokan.

„Beriem to ako príležitosť učiť sa od najlepších, a samozrejme je to pre mňa veľká česť,“ prezrádza reprezentant Spirit Music Labelu na margo prestížnej spoločnosti, v ktorej sa ocitol a v ktorej predstavuje svoj debut. Nahrávka vznikala bezmála 2 roky a jej finálna podoba sa zrodila v štúdiu Gitano Records u Igora Kmeťa ml. Producentsky sa na titule podpísali Kazet, SpecialBeatz, HomieBeats, Grimaso, DJ Wich, Adytos a niekoľko ďalších skladieb si eLPe vyprodukoval sám. Nahrávka sa pýši slušným množstvom hudobných spoluprác – nechýba Moja Reč, VeronikaS, Shomi, Otis, Mamba, Anabela Mollová a Ezy.

Jeden z našich najaktívnejších mladých raperov okrem toho aj sám hosťuje v množstve singlov svojich kolegov a vypúšťa jeden track za druhým. V posledných týždňoch zaujal scénu chytľavou spoluprácou Pokým to hrá s kolegami Moja Reč, či najnovšou skladbou Viem že som viac v produkcii HomieBeats a SpecialBeatz s vokálmi Anabely Mollovej. Za skutočné hudobné zhrnutie celého albumu sám považuje feat s českým kolegom Ezym, track Sám sebou – „Táto vec ozaj odpovedá na otázku Kto to je?“ dodáva.

H16 sa hlási o slovo

Otecko: O.T.I.S. – Opisujem Tu Iba Skutočnosť
Otecko: O.T.I.S. – Opisujem Tu Iba Skutočnosť
zdroj: Supraphon

„Ak album neznamená zlom v Oteckovej kariére a v roku 2015 ním neodštartuje úspešnú sólo dráhu, tak potom už asi nikdy. Nosič patrí jednoznačne medzi najkvalitnejšie domáce albumy posledných rokov a či už si zarytý oldskúler alebo si peckuješ nové mená slovenskej scény, Oteckov album by ti v prehrávači chýbať rozhodne nemal.“ ( www.refresher.sk )

Dlhoočakávaný release Spirit Music Labelu, Oteckov O.T.I.S. (akronym pre Opisujem Tu Iba Skutočnosť) prišiel na pulty 9. júna. Novinka, ktorá sa pýši produkciami Otecka, Abeho, Grimasa, DJ Wicha, Special Beatz, Adytosa, Homie beats, Romana Zámožného a Dalyba, vznikala v štúdiu VTR u Romana Zámožného. Len pár dní po vydaní začína zbierať prvé recenzie, z ktorých cítiť, že pôjde o album, ktorý na scéne zamieša karty. Dôkazom je viacero skladieb - rovnomenný O.T.I.S v Abeho produkcii, Tlak (prod. Dalyb) a silný feat s Majkom Spiritom a eLPem Maratón. Otecko druhým sólo albumom otvára svoj 11. rok na scéne. Novinku vydáva 4 roky po albumovom debute To som ja. Na prípravu druhej štúdiovky si doprial čas. Výsledkom sú prepracované texty, menej hostí, viac priestoru pre vlastné tracky a tiež viac spevov.

„Prešiel som dlhú cestu. Som o štyri roky ďalej. Aj v rape aj v živote. Ten posun je veľký, na druhom albume som robil dlhšiu dobu, viac som sa s tým „hral“, skúšal som nové veci, spievané refrény alebo spievané celé tracky. Je viac o mne, preto je na ňom aj menej hostí (Majk Spirit, Supa, Pil C, eLPe a Mamba Dasha). Aj hudobne je druhý album úplne inde, má novší zvuk, modernejšie hudby, minimum klasického boombap soundu,“ opisuje Otecko svoj sólový umelecký vývin. Ako sám prezrádza, za titulný singel dosky pôvodne považoval skladbu Úprimný, väčší úspech však nakoniec zaznamenal track Ja vs celý svet na feate s Pil C. „Ľudia sa s ňou stotožnili, lebo každý sa občas cíti ako keby bol sám proti celému svetu.“ Hodnotí reakcie na tracky a prezrádza plány na najbližšie mesiace, ku ktorým patrí, odohrať čo najviac koncertov a dostať tak nový album čo najviac medzi ľudí. Okrem toho plánuje k novým singlom nakrúcať ďalšie klipy, pri ktorých by sa sám rád realizoval aj ako režisér.

Cigo: Malý princ
Cigo: Malý princ
zdroj: Supraphon

Latka úrovne tohtoročných releasov Spirit Music Labelu je, zdá sa, nastavená vysoko. Fanúšikovia sa v týchto dňoch (18. júna) dočkali aj poslednej ohlásenej albumovej novinky, ktorú label priniesol pred letom. Po sólo nahrávkach Majka Spirita a Otecka prišiel rad aj na Ciga, ktorý otvára druhú dekádu svojho pôsobenia na scéne prvým sólovým LP Malý princ. „Ľudia už roky vidia, že spolu ako skupina sme silní a zohratí, ale po rokoch spoločného fungovania majú chuť vidieť a počuť nás ako jednotlivcov, ako osobnosti, ktoré majú svoj vlastný názor, štýl a odkaz,“ objasňuje nekorunovaný princ slovenského rapu, ktorý je súčasťou scény od roku 2004 a ktorý sa v rokoch 2006, 2008 a 2013 spolupodieľal na albumoch H16.

„Pri albumoch H16 väčšina nápadov a konceptov išla z hlavy Spirita a Otisa. Môj sólo album je od A po Z celý o mojich vlastných myšlienkach a pocitoch. Taktiež som osobne dohliadal na všetky záležitosti, ktoré obnáša príprava albumu, ako nahrávanie hostí, aranžmány trackov, mix a master celého albumu, grafika coveru a videoklipy. Zároveň môžem povedať, že až teraz, keď som dokázal sám sebe, že viem nahrať plnohodnotný sólo album, som osobnosťou na našej scéne a nielen súčasťou H16,“ definuje Cigo rozdiel medzi dvoma umeleckými osobnosťami, ktoré sa v ňom spájajú. „Album neodkazuje na známu rovnomennú knihu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale je vyjadrením môjho postoja - a to, že ja (ako každý človek) som princ vo svojom kráľovstve, v mojom svete, v ktorom vládnem ja a nikto iný, pričom táto téma sa prelína väčšinou albumu,“ vysvetľuje názov dosky, ktorú nahrával v štúdiu VTR - pod dohľadom Romana Zámožného a ktorú po producentskej stránke kompletne zveril do rúk Abemu, aby tak dosiahol jednotný sound.

To však nebol jediný dôvod jeho voľby: „Aj keď som mal možnosť použiť beaty popredných ČR/SR beatmakerov, čím by som v konečnom dôsledku možno vyhovel väčšiemu počtu poslucháčov a zabezpečilo by mi to väčšiu sledovanosť a viralitu, ja som sa rozhodol nekalkulovať a dať šancu ABEmu, ako nášmu producentovi, ktorý je s nami od vzniku H16 a tým ešte zväčšiť kredit jeho mena.“ Výsledkom spolupráce sú pestré hudobné polohy spomínanej umeleckej dvojice. A tak sa na albume okrem tvrdého trapu objavia aj melodickejšie beaty, beaty s chillovým či popovým nádychom. Rovnako ako k produkčnej stránke albumu, aj k výberu hostí Cigo pristúpil svojským, vlastným spôsobom: „Na albume nájdete spolupráce len s dvoma rapermi: SUPA a DELIK. Keďže sa jedná o môj prvý album, chcem ukázať hlavne seba a neschovávať sa za veľké mená hostí, resp. si týmto spôsobom priťahovať pozornosť. Preto som dal možnosť mladším ľudom, ktorí si svoje meno ešte len budujú, ale zaslúžia si to, lebo majú talent: VERONIKAS a NICOLE a v neposlednej rade dvaja raperi/speváci: ELPE a ADISS.“

Bezprostredne pred releasom albumu Cigo zaujal najmä sólovými vecami bez featuringov s novými oficiálnymi vizuálmi - Nové ráno a Dílujem. Koncom júna fanúšikom predstavil ďalší nový klip – tentokrát k tracku Poznám tieto baby. „Ide o vtipnú záležitosť, v ktorej sa určite nájde veľa dievčat :). Bude to trochu kontroverzné a bude to hit!“

Jeseň v znamení Spirit Music Labelu?

„Sólo albumy chlapcov sa plánovali už dlho, nikto z nás nečakal, že nakoniec vyjdú v rovnakom období. Trochu som sa obával, či sa „navzájom nepobijú“, ale každý jeden je úplne iný a pritom kvalitný. Nájdu si miesto na scéne a myslím, že sa vzájomne dopĺňajú, čo sa odzrkadľuje aj na koncertoch,“ hodnotí uplynulé týždne plné dlhoočakávaných releasov šéf Spirit Music Labelu Mário Biháry. Ako dodáva, úspešnú albumovú jar Spirit Music Label symbolicky uzavrel v dňoch 26. – 28. júna na festivale Hip Hop Žije 2015 na bratislavských Zlatých Pieskoch.

A ako vyzerajú ďalšie plány Spirit Music Labelu do konca roka 2015?
„Koncom roka plánujeme vydať album VeronikaS, ktorá je najnovšou členkou labelu. Zároveň sa začínajú prípravy na jesenné tour - OTISa a CIGA a určite môžete čakať na druhú polovicu tour k SPIRITOVMU albumu Y –WHITE,“ dodáva na záver Mário Biháry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Pred 68 rokmi 24. októbra 1945 vstúpila do platnosti Charta OSN.
pred 8 rokmi
Podľa šéfa MAAE havárie v Černobyle a Fukušime neznižujú hodnotu jadrovej energie pre svet.
pred 6 rokmi
Pri príležitosti 150. výročia narodenia Gustava Klimta, jedného z najvýraznejších rakúskych umelcov, pripravil aj viedenský Belvedere špeciálnu prezentáciu.
pred 5 rokmi
S vedúcou lektorkou Barbarou Svieženou, sme sa porozprávali o tom, ako môžeme vhodnou stravou ovplyvniť proces starnutia, čo si myslí o zaručených diétach a s akými najčastejšími fámami o chudnutí sa stretáva.
pred 7 rokmi
Na okruhu v Sepangu nevybudujú umelé osvetlenie, dôvodom je bezpečnosť a financie
pred 7 rokmi
Každý dlh treba zaplatiť, a pokým to neurobíte, nakoniec vás to zničí.
pred 9 rokmi
Nenávratne sú už preč časy veľkých plagátov, na ktorých usmievaví ľudia pofajčievajú cigarety a reklamné slogany sľubujú jedinečný zážitok z cigariet...
pred 7 rokmi
Posledná misa Atlantisu by sa mala skončiť vo štvrtok o 5:56 EDT (11:56 SELČ), keď Atlantis pristane v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride
pred 2 rokmi
Minuloročná knižná novinka Chobotnička z pera Mira Hrubjaka zvíťazila v ankete časopisu Knižná revue.
pred 6 rokmi
Tento film zmení doterajšie filmové vnímanie každého z nás, bude jedinečný svojou formou, tak, ako jeho literárna predloha so šiestimi navzájom prepojenými príbehmi, postavami a témou.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT