Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

JANAIS: „Srdcom na Slovensku, dušou vo Francúzsku“

Zdroj: Spinaker, redaktor: Sandy, pridané: 14.10.2016

Vypočujte si podmanivú „slovenskú baladu z Paríža“ Dans ma tete
JANAIS: „Srdcom na Slovensku, dušou vo Francúzsku“
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Slovenská speváčka a skladateľka Janais dnes predstavuje nový videoklip k svojej skladbe Dans ma tete. Vo francúzskej balade, do ktorej sa zamilujete po prvom vypočutí, nás Janais vezme na romantický hudobný výlet, kde nám poeticky a prostredníctvom vlastného príbehu prerozpráva, aké pocity prežíva väčšina z nás v okamihoch, keď sme čerstvo a bláznivo zamilovaní...
Janais - Dans ma tete [MUSIC VIDEO]

„Slováci počúvajú francúzštinu radi“


„Slováci počúvajú francúzštinu radi“ „...bola to Céline Dion a jej francúzsky album - D'eux, úplne som si ho zamilovala a doteraz si ho veľmi rada púšťam,“spomína slovenská speváčka Janais na svoj prvý kontakt s francúzštinou. Hoci to o nej nevie každý, francúzsky jazyk patrí neodmysliteľne k jej tvorbe, a aj keď nie všetky piesne z jej pera vznikajú vo francúzštine, v pravidelných intervaloch nejakú francúzsku skladbu napíše a zaradí do svojho koncertného repertoáru. Slovenské publikum vraj na krásny francúzsky jazyk reaguje úžasne.
„Je to pravdepodobne tým, že počuť francúzske piesne na koncerte slovenskej speváčky, nie je také bežné, rovnako ako u nás nie je bežný francúzsky jazyk. Popri vlastných piesňach občas zahráme aj slávne covery ako La vie en rose či Padam padam od Edith Piaf a ľudia si zrazu pospevujú so mnou a usmievajú sa. Cítim, že tú atmosféru nasávajú rovnako ako ja. Nepamätám si na koncert, kde by som francúzske piesne nezaspievala, je to proste súčasť mojej hudobnej tvorby,“ teší sa Janais z priazne slovenského publika a dodáva, že keď má ona sama chuť vypočuť si francúzsku hudbu, pustí si ZAZ alebo staršie stálice tamojšej scény - Patriciu Kaas, Laru Fabian, Garou či Isabelle Boulay.

Späť na začiatok...


Ako sa vlastne slovenská speváčka dostane k tvorbe vlastných skladieb vo francúzštine? U Janais bolo prvým krokom štúdium francúzštiny na gymnáziu a na jazykovej škole. Osudovým rozhodnutím, ktoré ju uistilo, že tvoriť a spievať v tomto krásnom jazyku, je pre ňu to pravé, sa stal niekoľkomesačný pracovný a o pár rokov neskôr ďalší, tentokrát študijný pobyt vo Francúzsku. „Veľmi pomohlo, že som vďaka učiteľke francúzštiny mala možnosť stráviť leto vo Francúzsku, vtedy som sa rozhodla ísť študovať tento jazyk aj na vysokú. Neskôr som sa tam vrátila na stáž,“ vysvetľuje speváčka vlastným menom Jana Kothajová, ktorú francúzska kultúra napokon inšpirovala i k zrodu jej umeleckého mena Janais (inšpirované francúzskym menom Anais).

Srdcovka musí mať klip AKKA „Do dvoch rokov a do dňa“


Janais má dnes v repertoári niekoľko francúzskych skladieb z vlastného pera. Práve počas jednej z jej stáží vo Francúzsku, sa zrodila vydarená balada Dans ma tete, ktorej názov v preklade znamená „V mojej hlave“. „Vznikla pred niekoľkými rokmi, počas mojej stáže v Bordeaux, študenti aj učitelia vtedy niekoľko týždňov štrajkovali, nudila som sa, tak som začala písať francúzske texty. Sused na internáte bol Francúz, tak som mu občas zaklopala, aby skontroloval gramatiku :),“ spomína Janais na zrod svojej hudobnej srdcovky, v ktorej spieva o tom, ako sa človek cíti a čo sa odohráva v jeho hlave, keď sa zamiluje. Hudobny.sk „V tom čase som bola zaľúbená, takže pieseň je samozrejme o láske, ale skôr o takej platonickej, preto znie skladba zasnene,“ hovorí.

Pesničku síce nevydala ako oficiálny singel, rozhodla sa ju však zaradiť na svoj druhý album Eufória (r. 2013). Nahrávala ju v prešovskom Recording Studio7 u Vlada „Randyho" Gnepu pod odborným dohľadom rodeného Francúza, hudobníka menom Didier Rogasik z kapely Roc'hann. Hoci Janais má v repertoári aj francúzske šansóny, pieseň Dans ma tete je natoľko špecifická, že sa nedá jednoznačne zaškatuľkovať do tejto hudobnej kategórie. „Indie folk pop, ktorý s kapelou hráme, sa mi zdá žánrovo k šansónu dosť blízky, tiež sa spieva tak oduševnene a precítene ako šansón. Dans ma tete je však iná, je intímnejšia ako typické šansónové piesne, jej atmosféra je snová aj keď epická... Snažím sa spievať piesne v ktorých zniem prirodzene, vtedy som so sebou najviac spokojná a je to uveriteľné aj pre poslucháča. A Dans ma tete je taká skladba.“

Keďže práve Dans ma tete je jednou z najväčších francúzskych srdcoviek nielen Janais ale aj jej skalného publika, rozhodla sa ju takpovediac oprášiť. Presne dva roky po zverejnení skladby prináša autentický štúdiový videoklip z dielne talentovaného mladého režiséra Daniela Kristla, vďaka ktorému nadčasová pieseň opätovne ožíva. Videoklip sa tak zároveň stáva malým hudobným darčekom, ktorý má Jankiným fanúšikom skrátiť čakanie na avízovaný pripravovaný jarný singel.

Francúzska múza na jar opäť ožije


Hoci Janais vo Francúzsku objavila veľkú umeleckú múzu, rozhodla sa vrátiť na Slovensko a pred snahami dobiť francúzsky hudobný trh dala prednosť šíreniu krásy francúzskej hudby u nás. „Raz mi jeden známy povedal, že nie je výnimočné spievať vo Francúzsku po francúzsky. Čo je výnimočné, je spievať na Slovensku po francúzsky alebo vo Francúzsku po slovensky. Myslím, že mal pravdu. Takže, ak by som raz mala možnosť spievať vo Francúzsku, zaspievala by som tam ľudovky. Naše zo Šariša alebo rusínske, tie sa mi páčia úplne najviac, len sa ich dovtedy budem musieť lepšie naučiť, aspoň foneticky,“ hovorí so smiechom speváčka a dodáva, že v posledných rokoch pre mamičkovské povinnosti cesty do Francúzska načas odložila. „Odkedy mám rodinu, nebola som tam. Na jar sa však konečne chystám a verím, že sa mi podarí precestovať čo najviac,“ prezrádza svoje plány a dopĺňa, že možno v krajine, ktorá je kolískou šansónu nájde inšpiráciu na napísanie nových francúzskych skladieb. „Vlastných piesní vo francúzštine mám niekoľko a často ich na koncertoch hrávame, no rada by som napísala už aj niečo nové. Ak sa mi to podarí, nenechám si to len pre seba.“ Dans ma tete teda rozhodne nie je bodkou za francúzskou časťou Janais, práve naopak - fanúšikovia sa môžu v dohľadnej dobe tešiť na nové prírastky do jej francúzskeho repertoáru. Ako sama hovorí, keď spieva francúzsky, cíti sa totiž doslova ako ryba vo vode. „Šansón spievam od srdca, preto sa do tohto žánru nemusím štylizovať. V mojej tvorbe je však šansón popri pope, folku, indie či ľudovkách len jedna časť skladačky, možno práve preto si ho tak vychutnávam.“

Text piesne Dans ma tete:


Text: Janais
e danse dans ma tete, je chante dans ma tete.
Je fais du bruit dans ma tete, je pense a toi dans ma tete.

Je m’ennuie dans ma tete, le jour se leve dans ma tete.
Si tu veux je suis prete a perdre pour toi ma tete.

Je fonds en larmes dans ma tete et de tendresse dans ma tete.
Je m’endors dans ma tete et j’ai mal a la tete.

Je danse pour toi dans ma tete, je chante pour toi dans ma tete.
Si tu veux je te prete mon cour, ma vie, ma tete.

J’ai une idée en tete, c’est une idée secrete.
Je vais danser pour toi - mon amour, ma joie.

Slovenský preklad piesne Dans ma tete:


Text: Janais
V hlave si tancujem, v hlave si spievam
V hlave mám hluk a myslím na teba

Nudím sa, no v mojej hlave svitá
Ak chceš, kvôli tebe hlavu stratím

Kvôli tebe plačem aj roztápam sa nehou
Bolí ma hlava, pomaly zaspávam

Tancujem pre teba, pre teba spievam
Ak chceš, požičiam ti svoje srdce, život aj hlavu

Jedno mám na mysli a to je tajomstvo
Budem tancovať už len pre teba - moja láska, moja radosť

Termíny najbližších koncertov Janais s kapelou:


13.10. Bratislava - Krst knihy Miriam Kalisovej - Martinus
22.10. Ivanka pri Dunaji - Park oddychu INSPIRO
30.10. Trnava - Synagóga Café
Hudobny.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Komplexný dodávateľ pre technické zariadenia budov
Projekty vetrania,klimatizácie,chladenia,vzt-či...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


119 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 47 m2
116.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 14 m2
200.00 € /mesiac
Na prenájom výrobný priestor, rozloha 44 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Problémy s nechtami môžu spôsobiť úzke topánky, nesprávne strihanie, úraz.
pred 5 rokmi
Regionálne rozdiely existujú aj v type používaných toaliet.
pred 6 rokmi
Vietnam ohrozujem neznáma nákaza. Príznaky ochorenia zahŕňajú vyrážky na rukách a nohách, vysokú horúčku a stratu chuti do jedla.
pred 6 rokmi
Ranné a raňajkové rituály Sloveniek v prieskume značky BeBe Dobré ráno
pred 4 rokmi
Prípad Agonista je inšpirovaný zaujímavou kauzou, keď sa zdalo, že Bratislava by sa mohla presláviť práve výrobou jednej z najlepších umelých drog.
pred 4 rokmi
Už nejde len o Lolu, ale o životy všetkých obyvateľov mesta. Obaja policajti sa zúfalo snažia lokalizovať bombu a vyslobodiť Lolu. Netušia však, že v najvyšších kruhoch nepovažujú skazu mesta za príliš veľký problém.
pred 4 rokmi
V pondelok to potvrdila manažérka 45-ročného niekdajšieho jazdca F1 Sabine Kehmová
pred rokmi
V minulosti pomáhali poľovníkom, dnes veľmi dobre slúžia aj pri ochrane majetku. Reč je o dobre maskovaných pomocníkoch - fotopasciach, ktoré sa stali hitom a vyhľadávaným produktom.
pred 4 rokmi
Ako je možné, že niekedy máme „chuť na niečo“, a pritom nie je možné, aby sme už boli hladní ? To je tzv. psychogénne jedenie. A práve toto jedenie má za následok našu obezitu.
pred 6 rokmi
19-ročnej herečke zverili úlohu kamarátky hlavného protagonistu Waldena Schmidta, ktorého hrá Ashton Kutcher.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT