Víťazka Eurovízie z roku 2014 mala prvý koncert vo Viedni.
Zdroj obrázku: Internet
Skladačku vlastných hitov a cover verzií obľúbených piesní prekladala vtipnými historkami. Vystačilo to na sto minút veľmi príjemného stretnutia.
Na koľko mien víťazov Eurovízie si spomeniete v priebehu piatich sekúnd od položenia tejto otázky? V priebehu pol minúty? A minúty? V priebehu piatich sekúnd ma napadli piati, relatívne veľmi čerství držitelia ocenenia. Alebo v prípade Dany International, kedy išlo skôr o škandál, ktorým sa navždy zapísala do povedomia, keď sa až po finále prevalilo, že to je transvestita.
Conchita Wurst nepochybne patrí do kategórie zjavov, ktoré dokázali pobalamútiť Európu i svet. Názormi, výzorom a spevom. Kto by pochyboval, či Conchita naozaj vie spievať, v stredu sa v centre Viedne mohol presvedčiť, že vie. Zároveň sa v Porgy & Bess jazzovom klube v centre rakúskej metropoly dalo presvedčiť, že Conchita nie je v žiadnom prípade sezónna záležitosť.
Od víťazstva v Eurovízii prešli dva roky, rok trvalo, kým Conchita nahrala a vydala album a momentálne ho zúročuje na veľmi komornom turné po Rakúsku. Lístky na viedenský koncert boli vypredané v priebehu pár minút. Speváčka nestihla ani poriadne zavesiť na sociálnu sieť informáciu o konaní koncertu a lístky sa už nedali kúpiť. Na čiernom trhu sa ich cena vyšplhala zo 40€ na desaťnásobok.
V stredu večer sa tak vo Viedni odohral prvý oficiálny koncert Conchity Wurst. V malom klube atmosféra pôsobila priam rodinne, čo umocnil aj fakt, že v hľadisku sedeli Conchitini rodičia a speváčka nemala problém dvakrát zísť z pódia a vrúcne sa vítať s divákmi. Speváčku na scéne sprevádzala výborná štvorčlenná kapela a táto pätica v podstate veľmi efektne zaplnila celé malé pódium.
Zo začiatku to síce smerovalo k luxusnej travesty šou, keďže Conchita na úvod zvolila asi päticu prevzatých piesní, ale na druhej strane rozbaliť sto minútovú šou filmovým hitom
Love Song bol ťah na istotu. Nechýbala
Cher, Celine Dion, či Tina Turner, takže ženské interpretky s veľkými hlasmi a ťažkými pesničkami. Conchita ich zvládla lusknutím prstov. Dovoliť si zaspievať legendárny Dionovej Titanic, to chce odvahu, Conchita to dala s absolútnym prehľadom.
Druhú časť večera speváčka už zamerala na svoj debutový album, z ktorého zaspievala zhruba dve tretiny piesní, za ktoré sa jej dostávalo nekončiaceho aplauzu a posledné skladby už aj sediace publikum prežívalo v stoji. Keď Conchita došla do finále a minuli sa aj vtipné historky, ktorými prekladala pesničky), poďakovala divákom za krásny večer a rozlúčila sa.
Dav však s touto speváčkinou myšlienkou nebol stotožnený a nekončiacim dupotom si vyžiadal ďalšie dve piesne. Hádam nie je dôvod čudovať sa, že skutočné finále patrilo piesni Rise Like A Phoenix, tej, ktorá z Conchity urobila hviezdu Európy, Austrálie, či pomyselnú ambasádorku tolerancie medzi ľuďmi.
Conchita Wurst sa nehrá na žiadnu primadonu, nepotrebuje zapĺňať haly, či štadióny a oveľa lepšie sa cíti v priestoroch s pár stovkami ľudí, ktorí sú z jej prítomnosti nefalšovane nadšení. A to bolo na oboch stranách pódia vzájomné. Ak by ste si navyše mysleli, že komorný jazzový kub zaplnili divné postavičky gay pride, tak omyl. Boli tam celkom obyčajní ľudia, mladí, starší, dokonca rodičia s deťmi. Jednoducho ľudia, ktorí sa majú radi.
Foto: Jana Madzigon