Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bílá nechala v Bratislave srdce i dušu

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 12.04.2016

Česká speváčka trikrát vypredala zimný štadión a lámala minimálne osobné rekordy.
Bílá nechala v Bratislave srdce i dušu
Zdroj obrázku: Lukáš Fronk / FB Lucie Bílá
 

Divák mohol mať desiatky pripomienok, no výkon Lucie Bílej a veľkoleposť práce Jeffa Minaříka nikto spochybniť nemôže.

Takéto niečo ešte žiaden český, ani slovenský umelec nepredviedol! Samozrejme, otázne je, či okrem Lucie Bílej máme takého interpreta, ktorý by takúto šou zvládol a zároveň, či by sa našiel ešte podobný blázon (v tom najlepšom slova zmysle), ktorý by investoval toľko energie a najmä prachov do zjavne nerentabilnej záležitosti, a to aj napriek tomu, že Lucie Bílá so svojim programom Fifty Fifty trikrát vypredala zimný štadión.

Takúto odvahu nemali ani organizátori koncertov zahraničných hviezd, s ktorými Bílej koncert budú mnohí (vrátane mňa) porovnávať. A tie svetové hviezdy by sa poriadne divili, že máme speváčku, ktorá hravo utiahne bezmála trojhodinový program a hneď trikrát za sebou. Bílá za dva víkendové dni prelomila hneď niekoľko vlastných rekordov, keď na scéne (aj so skúškami) stála neuveriteľných 17 hodín a dohromady zaspievala 75 piesní. A ako zaspievala, ako kráľovná.

Nedeľňajšie finále Bílej trojboja už bolo hádam uvoľnenejšie, než sobotňajšie vystúpenia, pri ktorých sa očakávalo, ako dopadnú. Predsa len išlo o megalomanskú šou, aká tu doteraz nebola (áno, aj predminuloročné Černobílé turné Lucie Bílej malo ambície a svetové parametre, ale po víkendovom maratóne naozaj pôsobí ako detská besiedka) a som presvedčený, že ani tak rýchlo nebude.

Speváčka ju odpálila s 15 minútovým meškaním, čo však vynahradila hneď prvými dvoma piesňami, ktoré u mňa vyvolali asi osem minút mrazenia po celom tele, čo sa v mojom prípade okrem Imagine Dragons nepodarilo nikomu, ani Madonne. Ono tie zimomriavky prídu vždy, väčšinou na začiatku, keď sa šou začína a je to spojené práve s tým začiatkom a potom idú preč a už si to iba užívam. Lucie Bílá stavila na začiatok na dve pesničky – Requiem a Hana Zaňa – a urobila veľmi dobre.

Tá druhá je rokmi overená a neustále neuveriteľne svieža istota, za ktorú by mala byť speváčka tandemu Soukup – Osvaldová do smrti vďačná. Ten stojí vlastne i za pesničkou Requiem, ktorou v deväťdesiatych rokoch Ondřej Soukup Luciu Bílú v podstate „vyrobil,“ respektíve ňou odštartoval jej druhú umeleckú šancu, ktorá dospela až do vypredaných štadiónov. Requiem je podľa mňa najťažšia Bílej „popová“ pesnička, v ktorej v roku 1991 ukázala celú silu svojich hlasiviek. A v nedeľu večer ich odkryla znova a ak záverečný refrén tej piesne nešiel z playbacku, tak aj po štvrťstoročí tvrdím, že je Lucie Bílá najlepšia speváčka na svete.

Hneď po dvoch úvodných skladbách sa na scéne predstavila formácia Ex Nightwork, samozrejme bez Vojtu Dyka, ale zato so vstupom, ktorý sa hneď po skončení stal legendárnym. Bláznivá partička nahodená v oblekoch vesmírnych predátorov totiž odspievala hity oslávenkyne obalené do melódií hitov Michaela Jacksona. Mimoriadne odvážne a mimoriadne efektné, klobúk dolu. Prekvapením bolo, keď na konci ich vystúpenia zložil „predátor“ v pozadí masku a pod ňou sa objavil Ondřej Soukup, muž, ktorý stojí na pomyselnej čiare kariéry českej speváčky takmer absolútne na začiatku (a spoza chrbta mu vyskakuje Petr Hannig, ktorý chcel mať z krajčírky speváčku pre vojakov, Zaňákovú síce objavil a premenoval, ale to najpodstatnejšie prišlo až so Soukupom).

Lucie Bílá – Fifty Fifty

Vynikajúci začiatok, ktorý predpovedal excelentný večer. Trojhodinová šou následne pokračuje blokom nových piesní z albumu Hana, ktorý vyšiel iba deň pred prvým koncertom Bílej v Bratislave. Či bolo dobré zaradiť za sebou štyri pesničky z neho, teda pesničky, ktoré nikto nepozná, nechám na zvážení každého diváka. Ako sa však postupne ukázalo, Lucie Bílá sa rozhodla osláviť polstoročie svojho života veľmi nonšalantne. V playliste programu nestavala na zásadné hity, skôr na tie komornejšie, pesničku Láska je láska by ste na tomto koncerte hľadali ťažko.

Závislosť na rocku však neopomenula a tak bolo pochopiteľné, že hosťom musí byť kapela Arakain, ktorá sa životom Bílej potuluje v podstate od začiatku jej kariéry. Ich takmer polhodinová prítomnosť na scéne však v celkovom koncepte programu pôsobila ako päsť na oko, ale nepochybne splnila svoj účel.

Lucie Bílá bola za dámu, speváčka, ktorá má k ľuďom najbližšie, ako sa dá. Napriek tomu skúšaná osudom. Prípravu koncertov nepochybne poznačila smrť speváčkinej maminky, ktorej venovala celú záverečnú časť programu, tú ktorá začala zdvihnutím stredného pódia do výšky a po celej ploche sa „zjavil“ orchester. Toto bol naozaj najsilnejší moment celého večera, vynikajúci nápad, skvelá realizácia, za toto pred Jeffom naozaj „smekám“. S orchestrom program prišiel až do finále. S orchestrom nádherne vyznel Bílej jedinečný hlas. S orchestrom prichádzali najsilnejšie emócie. S orchestrom prišli slzy, ktoré speváčka neudržala pri spomienkach na mamu, ani pri pocite, že to veľké, čo tu bolo kvôli nej a čo ona urobila kvôli nám, jej fanúšikom odrazu končí.

Tri koncerty Fifty Fifty mali byť dôstojnou oslavou Lucie Bílej. Boli! Ten nedeľňajší určite. Takmer tri hodiny, samozrejme s niekoľkými hosťami, ktorým dominovali najsilnejšie čísla televíznej talentovej súťaže. Na prezliekanie umelkyne ideálne vyplnený čas. Bola Trouba, Zpíváš mi requiem i Desatero. Boli muzikálové melódie, i vážne popevky. Lucie Bílá oslavovala ako veľká dáma. Lucie Bílá cez víkend nechala v Bratislave srdce i dušu a v podstate si dovolím tvrdiť, že navždy pochovala už aj Luciu Bílú z deväťdesiatych rokov. Mne osobne je to ľúto, vypredaný zimný štadión jej to však kvitoval.

Divák síce mohol mať desiatky pripomienok, no výkon Lucie Bílej a veľkoleposť práce Jeffa Minaříka nikto spochybniť nemôže. Pretože napríklad inšpirácia štyri roky starým MDNA World Tour Madonny je jednoducho neodškriepiteľná (mnísi v kapuciach na úvod, bubeníci v totožných červených rovnošatách pri druhej piesni, Bílá s gitarou, obrazy kostola premietané na veľkej obrazovke). Zámerne však používam slovo inšpirácia, nie kradnutie nápadov, pretože na rozdiel od Madonny, Bílá ostala v ten večer v prvom rade speváčka a to dokonalá speváčka. A Jeffovi Minaříkovi patrí veľká poklona za odvahu a silu ukočírovať viac ako tri stovky ľudí, ktorí sa na tak veľkej šou podieľali. Snáď si len nabudúce dať pozor na prestoje, pri takejto šou nemôže nastať ani sekunda hluchého miesta, to musí šliapať. Snáď sa to podarí vystrihať aspoň na DVD (a snáď i na Blu ray, pretože toto jednoznačne potrebuje aj Blu ray).

Takéto niečo tu totiž ešte nebolo a najskôr bude zrejme až o päť rokov. Aspoň tak sa Jeffovi „vyhrážala“ Bílá na konci koncertu. V podstate, už aby to bolo, pretože takéto megalomanstvo s úspešným koncom si na oboch brehoch rieky Moravy môže dovoliť iba táto dvojica.

Zdroj foto: Lukáš Fronk / FB Lucie Bílá


Hudobné CD z Hudobny.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Učíme angličtinu inovatívnou ILDM metódou - Ind...
Kameraman a fotograf na vašu svadbu, stužkovú s...

595 000.00 €
Na predaj kancelársky priestor, rozloha 440 m2
650.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 51 m2, novosta...
1 000.00 € /mesiac
Na prenájom výrobný priestor, rozloha 225 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Kúpele Luhačovice navštívilo v roku 2014 viac ako 33 tisíc klientov, čo znamená medziročný nárast približne o 10%. Výrazným spôsobom k tomu prispel ALEXANDRIA **** Spa & Wellness hotel, kde kúpele zaznamenali medziročný nárast o 1100 hostí.
pred 7 rokmi
Podľa Ivana Ostrovského z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry by bakalári mali pred nástupom na druhý stupeň štúdia aspoň rok praxovať.
pred 7 rokmi
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie pripadá na 1 000 až 1 100 živonarodených detí na celom svete jedno narodené dieťa s Downovým syndrómom.
pred 8 rokmi
Práve dnes ide na knižné pulty praktická a pritom vtipná príručka, ktorú ocení každá žena, keď nadobudne pocit: neviem, kam mám skočiť skôr!
pred 6 rokmi
Choroby tkanív okolo zubov a zubný kaz sú najčastejšími bakteriálnymi infekciami v ľudskom tele. Až 3 ľudí nad 50 rokov trpí na paradontózu. Čo je jej príčinou?
pred 7 rokmi
Prehliadka, ktorá sa uskutoční od 23. do 29. septembra, ponúkne divákom každý deň o 20:00 jedno premietanie.
pred 5 rokmi
Hotelová sieť SIVEK HOTELS uspokojí každého - aj Pretty woman, či pivárov
pred 16 rokmi
Keby sme ešte nedávno hovorili o Smarte ako vozidle pre štyroch, mnohým by sme vyvolali úsmev na tvári. Donedávna boli totiž všetky modely tejto značky určené len pre dvoch pasažierov. O novom modely Smart Forfour to už neplatí.
pred 11 rokmi
Je normálne trpieť plynatosťou, mať žalúdočné kŕče alebo dostať hnačku vždy, keď vypijete mlieko, zjete zmrzlinu alebo ...
pred 6 rokmi
Cudzoložstvo je nielen o nevere, ale predovšetkým o dôležitosti lásky. Ako vraví rozprávač príbehu, „je lepšie nežiť, ako nemilovať!“

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT